Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Święto Wojska Polskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Uroczysta defilada, apel poległych, złożenie kwiatów i zniczy pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz piknik wojskowy wypełniły obchody Święta Wojska Polskiego w Łodzi.

Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą świętą w archikatedrze łódzkiej pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia. Następnie na Placu św. Jana Pawła II odbyły się uroczystości które rozpoczęła uroczysta zmiana warty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki. - Święto Wojska Polskiego to uroczystość na cześć obrońców ojczyzny. Wszystkich tych, którzy życie, czynem oraz bohaterstwem na przestrzeni polskiej historii, zasłużyli na wieczne wspomnienie i hołd. Każde święto państwowe w swej istocie manifestuje istnienie wspólnoty politycznej. Ukazuje, że my, zamieszkujący określone terytorium, nie jesteśmy przypadkowa grupą ludzi, ale stanowimy naród. Łączą nas język, kultura, historia i tradycja. W takim dniu jak dzisiaj widzimy i budujemy realny, symboliczny, moralny i polityczny znak obecności tutaj, łączności ze sobą nawzajem i z pokoleniami naszych przodków, którzy w różnych wiekach, pod różnymi wodzami, w szeregach wojska polskiego, walczyli o wartości, które czynią nas dzisiaj Polakami! – podkreślił wojewoda łódzki.

Następnie wojewoda odniósł się do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i hołdu dla naszych przodków, którzy obronili latem 1920 roku niepodległość odradzającej się Rzeczpospolitej. - Nasza pamięć w sposób szczególny dziś ogniskuje się na rocznicy Bitwy Warszawskiej - wielkiego starcia wojsk polskich i armii bolszewickiej na przedpolu naszej stolicy. Była to jedna z najważniejszych bitew w historii zachodniej cywilizacji, która przesądziła o losach naszego kontynentu. Była to batalia dobra ze złem; cywilizacji z barbarzyństwem komunizmu; kultury w której centrum był człowiek z systemem zinstytucjonalizowanego mordu. Geniusz naszych dowódców wojskowych na czele z marszałkiem Piłsudskim wraz z ogromnym poruszeniem polskiego społeczeństwa sprawił, iż wojna zakończyła się szczęśliwie dla Rzeczypospolitej (…) Przeszło tysiąc lat naszej historii pokazuje, iż już setki razy różni władcy i różne narody próbowały pozbawić nas wolności, państwa, kultury czy wiary. Budowali w swoich stolicach łuki tryumfalne i pomniki zwycięstwa, tworzyli pełne pychy i herezji ideologiczne koncepcje, grozili nam i się srożyli, ale nigdy z nami nie wygrali, czego dowodem jest wielka wiktoria w 1920 roku, jak i nasza patriotyczna obecność tutaj, dzisiaj. Bohaterstwo polskich żołnierzy z 1920 roku nadal żyje w naszej pamięci a wartości takie jak honor i wierność Ojczyźnie pozostały niezmienne. Cześć i chwała Bohaterom! – zakończył przemówienie Tobiasz Bocheński.

Odmówiony został apel pamięci Oręża Polskiego, oddano także salwę honorową, zaś orkiestra reprezentacyjna MPK Łódź odegrała pieśni patriotyczne. Następnie przedstawiciele władz rządowych – Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji państwowych i pozarządowych złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów honorowych służb mundurowych: wojska, policji i straży pożarnej. Na Placu św. Jana Pawła II trwał piknik wojskowy, na którym prezentowali się żołnierze różnych formacji wojskowych, przedstawiciele policji, straży granicznej oraz grup rekonstrukcyjnych.

2022-08-15 15:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Koncert Mocnych w Duchu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Mocnych w Duchu

W sobotę 27 listopada o godz. 19. w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi usłyszymy najnowsze utwory Zespołu Mocni w Duchu. Koncertem premierowym zostanie zaprezentowana nowa płyta Mocnych w Duchu zatytułowana ”Oddycham na nowo”.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję