Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bukiety z ziół i kwiatów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Piętnastego sierpnia Kościół przypomina wiernym dogmat wiary katolickiej, ogłoszony w 1950 r. przez papieża Piusa XII, mówiący o tym, że Maryja matka Chrystusa wraz z ciałem i duszą została wzięta do nieba. - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi nie opiera się na przesłankach biblijnych, ale na tradycji. Apostołowie otworzyli grób Maryi, nie znaleźli ciała, ale było tam mnóstro pachnących kwiatów i ziół. Na tej podstawie uwierzyli, że Maryja została wniebowzięta, czyli z ciałem i duszą zabrana przez swojego syna Jezusa Chrystusa do nieba – powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W tej parafii ministranci i schola wraz z ks. Damianem Czerwińskim, w szczególny sposób przygotowują się do uroczystości Matki Bożej Zielnej, podejmując się akcji bukietów dla wiernych. Już na początku czerwca udają się do rolników, aby prosić o zboża, które należy wysuszyć. - Kilka dni przed świętem jeździmy w okolice Łodzi, aby zebrać zioła, kwiaty z pól i łąk. W niedzielę od godz. 15.00 do 22.00 wraz z grupą ministrantów robiliśmy bukiety pod kierunkiem pani Ani. Dzisiaj oferujemy je wiernym, a dochód ze sprzedaży przeznaczymy na działalność ministrantów, lektorów i scholi – mówił ks. Damian.

Ministrant Bartek chętnie bierze udział w akcji, to dla niego wspaniała lekcja układania bukietów z jęczmienia, żyta, owsa i ziół, które zebrał. Staś też chętnie uczył się i był dumny ze swojej pracy, na którą poświęcił wiele godzin. Ministrantom pomocą służyła pani Ania. - Jedną wiązankę zrobiłam na wzór, żeby wiedzieli jak ją ułożyć. Przy tej okazji nabywali wiedzę, poznając zioła lecznicze i ich przeznaczenie.

Reklama

Wiązanki, które przygotowali ministranci, chętnie nabywali parafianie, bo jak mówili, chłopcy w swojej pracy przekazali miłość do Kościoła i Maryi.

W tym dniu świątynia przepełniona była zapachem różnych ziół i kwiatów. - Kwiaty symbolizują dobre czyny. Każdy z nas powinien stanąć przed Panem Bogiem z naręczem dobrych uczynków. Święty Paweł mówił, że bez wiary nie można podobać się Bogu. Święty Jakub apostoł uzupełnił, że wiara bez uczynków jest martwa. Wiara i uczynki, które człowiek wypełnia mają znaczenie dla zbawienia. Stanąć przed Panem Bogiem z naręczem dobrych uczynków, to jest okazanie czynnej miłości, miłosierdzia, do którego jesteśmy powołani – podkreślił ks. Wiesław.

2022-08-16 13:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: trud przyjęcia Miłosierdzia Boga

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu rekolekcje ewangelizacyjne przybrały formę Drogi Krzyżowej ulicami miasta. W uroczystej procesji wzięły udział poszczególne grupy parafialne z całego dekanatu.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję