Reklama

Kościół

Ukraina: Kościół udostępni swoje budynki dla szkół

Kontynuując rozważania na temat praw człowieka, abp Światosław Szewczuk podkreślił w środę 17 sierpnia w swoim codziennym orędziu, że wszyscy mamy prawo do oświaty. Zaznaczył, że wykształcenie jest najpotężniejszą bronią i jednym z najważniejszych elementów budowania przyszłości ukraińskiego państwa po zakończeniu wojny. Podziękował nauczycielom, którzy pomimo codziennych ataków nie opuścili swoich uczniów, ale – w miarę możliwości – starali się zapewnić im dostęp do edukacji.

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Naród ukraiński od 175 dni toczy nierówną i krwawą walkę z rosyjskim agresorem, w tej pełnoskalowej wojnie, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, naszemu państwu i naszemu narodowi.

Po raz kolejny, w minionym dniu i nocy, cała linia frontu stanęła w ogniu. Niemal na całej linii frontu wróg próbował atakować pozycje ukraińskie. Według raportów, które otrzymaliśmy dziś rano - wróg próbował przejść do ofensywy, zwłaszcza w obwodzie charkowskim, donieckim, a konkretnie na kierunkach Słowiańsk i Bachmut. Próbował też zaatakować pozycje naszych wojsk w Zaporożu. Różne miejscowości w naszej ojczyźnie były bardzo aktywnie ostrzeliwane. Mikołajów i Charków zatrzęsły się wczoraj wieczorem. Noc w regionie dniepropietrowskim była po prostu piekielna. Wczoraj ogień rakietowy spowodował wielkie nieszczęście dla mieszkańców Żytomierza i obwodu żytomierskiego.

Ale Ukraina mocno się trzyma. Ukraina walczy. Ukraina się modli.

I czujemy, że dzięki solidarności narodowej, dzięki wsparciu międzynarodowemu, a przede wszystkim dzięki mocy Boga, nasz ukraiński naród krok po kroku triumfuje nad niesprawiedliwym agresorem. Dlatego dziś mówimy: „Ukraina trwa” Ukraina walczy. Ukraina się modli", abyśmy mogli jasno zobaczyć cel, dla którego setki synów i córek oddają dziś każdego dnia swoje życie; abyśmy mogli chociaż pomarzyć o tym, jaka będzie Ukraina po zakończeniu tej wojny. Jak będzie wyglądała Ukraina po zwycięstwie.

Przez ostatnie dni zastanawialiśmy się nad zasadami budowania sprawiedliwego państwa. Według zasad chrześcijańskiej mądrości, moralności chrześcijańskiej. Od kilku dni zastanawiamy się wspólnie nad godnością człowieka. O tym, że współczesny fundament prawa państwowego i międzynarodowego opiera się na koncepcji praw człowieka.

Dziś chciałbym się skupić sczegónie na jednym z tych podstawowych praw człowieka. Prawo to wynika z samego faktu, że człowiek jest istotą rozumną. Pan Bóg stworzył nas inaczej niż inne istoty na tym widzialnym świecie, obdarzając nas inteligencją, szczególną zdolnością do poznania Prawdy. I włożył w nasze serca to pragnienie, tę chęć poznania Prawdy. Chrystus mówi: „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32). Wiemy, że tą prawdą, dla nas chrześcijan, jest sam Pan Nasz Jezus Chrystus.

Reklama

I dlatego człowiek, jako istota rozumna, ma prawo do edukacji jako jedno ze swoich podstawowych praw. Prawo do zdobywania wiedzy. Kościół Chrystusowy próbował dochodzić tego prawa. Starał się pomóc swoim dzieciom zrozumieć historię chrześcijaństwa od samego początku. W państwie kijowskim, od pierwszych wieków państwa chrześcijańskiego, Kościół zawsze był Matką i Wychowawczynią. Instytucje kościelne zawsze były ośrodkami edukacji, nauki i kultury. Nasz Ukraiński Kościół Greckokatolicki zawsze pomagał w zdobywaniu wiedzy swoim dzieciom, które często nie mogły otrzymać publicznego wykształcenia za granicą. Dzięki temu uzyskały dostęp do najlepszych szkół i uczelni.

Dziś chciałabym szczególnie podziękować wszystkim naszym wychowawcom. Wszystkim, którzy nawet w czasie wojny pracują i będą pracować niestrudzenie na rzecz nauczania i wychowania naszych dzieci i młodzieży. Przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, który na Ukrainie rozpoczyna się 1 września. I wiemy, jak bardzo nasi nauczyciele tęsknią za swoimi wychowankami, uczniami. Oraz, że dzieci i młodzież bardzo tęsknią za swoimi zajęciami, kursami, przyjaciółmi, znajomymi i krewnymi.

Tak więc dzisiaj, kiedy państwo ukraińskie przygotowuje się do rozpoczęcia nauczania bezpośredniego w naszych szkołach i uczelniach, otrzymaliśmy telefon od Ministra Edukacji Ukrainy o możliwości pomocy w zapewnieniu bezpieczeństwa naszym uczniom i studentom podczas alarmów lotniczych i niebezpieczeństw powietrznych, które codziennie zagrażają Ukrainie.

Reklama

A dzisiaj chcę z radością powiedzieć, jak nasz Kościół w czasie „rewolucji godności” otworzył nasze kościoły, klasztory, seminaria, centra duchowe dla potrzebujących. Tak jak na początku wojny nasze kościoły i klasztory oraz ich krypty stały się schronami przeciwbombowymi dla setek ludzi, tak teraz z radością pragniemy otworzyć nasze kościoły i klasztory dla naszych dzieci. W szczególności, gdy konieczne jest użycie krypty kościelnej do ochrony naszych dzieci podczas nalotów. Zapraszamy dyrektorów szkół do odwiedzenia najbliższej cerkwi greckokatolickiej. W celu wyposażenia tych pomieszczeń. Żeby nasze krypty nie były tylko porządnymi schronami przeciwbombowymi, ale żeby można było tam kontynuować proces edukacyjny. Jesteśmy gotowi do służby, dla dzieci, które w naszych kościołach, w naszych instytucjach kościelnych znajdą szczególne schronienie.

Dziś w tym apelu chcę zwrócić się szczególnie do dzieci ukraińskich. Drogie dzieci, dziewczynki i chłopcy. Wojna kradnie wam dzieciństwo i młodość. Zamiast myśleć o nauce, o edukacji, wielu z was myśli teraz o wojnie. Wielu z Was zapewne nie będzie miało okazji zasiąść 1 września w szkolnej ławce. Oczywiście Wasi nauczyciele zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić dostęp do edukacji w sposób dla Was przystępny. Ale wasz Kościół, Matka i Wychowawczyni, również chce wam w ten sposób służyć.

Drogie dzieci, dziś chcę wam powiedzieć, że macie w swoich rękach wielką moc, dzięki której Ukraina może dziś zwyciężyć. Jest to moc modlitwy dzieci. Proszę was, moje dzieci, o modlitwę za Ukrainę. Módlcie się za ukraińską armię. Módlcie się o zwycięstwo. Módlcie się za swoich rodziców i nauczycieli.

Wszyscy jesteśmy wzruszeni tymi chwilami, kiedy dzieci zbierają, oddają swoje oszczędności, aby pomóc frontowi i armii ukraińskiej. Nasze dzieci grają w szachy, rysują, śpiewają i zbierają pieniądze dla armii ukraińskiej. Ostatnio wszyscy byliśmy pod szczerym wrażeniem przykładu małego Serhija z Czernihowa, który przez całe lato śpiewał w Czernihowie ukraińskie piosenki i zebrał 64 tys. hrywien. To około 1,5 tys. euro na potrzeby ukraińskiej armii. Serhiej, jesteś po prostu cudowny. Niech ten entuzjazm ukraińskich dzieci będzie inspiracją dla wszystkich dorosłych.

Reklama

Dzieci, bądźmy razem! Dzieci, kochajcie swoich rodziców, nauczycieli. Dzieci, kochajcie Ukrainę! A przede wszystkim, dzieci, kochajcie Boga i módlcie się za swoją długo cierpiącą ojczyznę i za wasz ukraiński naród.

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

2022-08-18 09:38

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną

Międzynarodowy Komitet Olimpijski we wtorek przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi.

Przewodniczący MKOl Thomas Bach przekazał na konferencji prasowej w Lozannie, że zarząd organizacji "w odpowiednim czasie" zdecyduje o możliwości startu Rosjan i Białorusinów w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję