Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Świadek Historii

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W sali balowej Muzeum Pałacu Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72 w Łodzi odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii” laureatom VIII edycji łódzkiej.

„Świadek Historii” to nagroda przyznawana osobom, które w sposób szczególny pielęgnują pamięć o polskim narodzie w XX wieku, ale także tym, którzy wspierają statutową misję Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestniczący w uroczystości prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił, że instytucja ta jest wyrazem polskiej niepodległości i suwerenności w sferze narracji historycznej. Jest unikatową w skali nie tylko Polski, ale też Europy i świata.

- Świadek historii narodu, cywilizacji i kultur ma ogromną moc autorytetu. Niesie brzemię odpowiedzialności, bowiem to świadkowie dokonują analizy przeszłości, nie tylko pod względem faktograficznym, ale także pod względem moralnym i etycznym. Świadek opisuje świat, którego już nie ma. Upominają się nie tylko o wielkich bohaterów, ale również o tych lokalnych, mniejszych. Dzięki wam prawda o polskiej przeszłości jest znana nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie – mówił pan prezes.

Na wniosek Kapituły Honorowej „Świadek Historii” oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi laureatami VIII edycji łódzkiej zostali: Blanka Magdalena Hauke, red. Agata Ewa Zielińska, Wiesław Paluchowski, red. Jarosław Warzecha oraz Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty i Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”,

Odznaczeni działają w różnych obszarach i podejmują bardzo różne tematy. Starają się zachować pamięć, działać w kierunku jej zatrzymania i przekazywać młodszym pokoleniom.

- To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważną cenzurą w mojej pracy dziennikarskiej i pisarskiej, dostrzeżeniem wieloletniej działalności na tym polu. Zawsze uważałem, że dziennikarz, publicysta to jest osoba, która ma do spełnienia pewną misję. Jeżeli się uprawia publicystykę historyczną, to taką misją jest odkłamywanie historii i to starałem się robić – powiedział red. Jarosław Warzecha.

Reklama

W imieniu odznaczonych podziękowała Blanka Magdalena Hauke – Dziękujemy za dostrzeżenie naszej aktywności i naszego działania. Jest to dla nas zobowiązanie, aby podejmować kolejne prace. Warto pracować po to, aby troszczyć się o polskość, aby odkrywać i propagować prawdę historyczną, bo jak powiedział Stanisław Wyspiański – Polska to jest wielka rzecz.

- Ta nagroda jest po to, aby podziękować instytucjom, osobom prywatnym za ich pracę, zaangażowanie i poświęcenie. Łączy się też z wielką pasją i miłością do historii – dodał dr hab. Dariusz Rogut dyrektor IPN Oddział w Łodzi.

Uroczystość zakończył koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu Katarzyny Sut przy akompaniamencie Magdy Sobczak.

2022-08-19 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dzień Kobiet w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Muzeum Tradycji Niepodległościowych przygotowało ciekawy program wydarzeń. Rozpoczęcie uroczystości odbędzie się o godz. 12:00 w Oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13.

Wieczór również zapowiada się pełny wrażeń. O godz. 18:00 organizatorzy zapraszają na odsłuch słuchowiska pt.: “Danzigerstrasse 13 – wspomnienia z czasów wojny (1939-1945)” o losach więźniarek aresztu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję