Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Czas na herbatkę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Herbata to napar przyrządzony z liści i pąków grupy roślin, należących do rodzaju Kamelia. Na jej walory smakowe i zapachowe mają wpływ: miejsce upraw, sposoby zbierania, umiejscowienie listków. Najwięcej herbaty spożywają Anglicy 2,5 kg rocznie na osobę, natomiast Polska jest na ósmym miejscu, 1 kg na osobę.

Na spotkanie seniorów 60+ „Czas na herbatkę” do Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego przy Placu Wolności 2, zaprosiła Elżbieta Łacina prezes zarządu Fundacji DOZ dbam o zdrowie. - Pomysł wykładu o herbacie jest kontynuacją spotkań na temat miodu, kawy oraz czekolady. Są to napoje zdrowe i często stosowane. Herbata jest drugim po wodzie najczęściej spożywanym napojem. Anglicy wypijają dziennie 165 milionów filiżanek – mówiła pani prezes.

Napój ten zaczęto pić powszechnie dopiero w VII wieku w Chinach. Europa o herbacie dowiedziała się z pamiętników podróżnika Marco Polo, a pierwsza dostawa do Holandii dotarła w 1610 r. Stąd trafiła do Włoch, Francji, Niemiec i Portugalii. Do Polski przywędrowała z Francji. Zwyczaj jej picia upowszechnił się na stałe w drugiej połowie XVIII wieku za Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na początku XIX wieku stała się powszechnie uznawanym trunkiem inteligencji. Serwowano ją w specjalnych herbaciarniach i podczas spotkań na salonach artystyczno – literackich. Jeśli chodzi o kolory to mamy herbatę: czarną, czerwoną, turkusową, zieloną, żółtą i białą. Jest wiele sposobów jej parzenia: po japońsku, chińsku, angielsku, rosyjsku, szkocku, holendersku. Moc herbaty zależy od czasu parzenia, im dłużej parzymy tym będzie słabsza. Ze względu na zawartość ponad 400 składników picie herbaty chroni przed wieloma chorobami.

Herbatę uprawia się w ponad 50 krajach, jednak najwyższej klasy herbaty dostarcza pięć obszarów (na terenie Chin, Japonii, Indii i na Sri Lance), najlepszą uzyskuje się z plantacji wysokogórskich położonych powyżej 1500–1800 m npm. Największymi producentami tego wspaniałego napoju są Chiny, Indie, Kenia orazTurcja.

Reklama

Spotkaniu towarzyszyła degustacja różnych gatunków herbat. W sali wykładowej zgromadzono wiele gadżetów. - Zbieraliśmy opakowania papierowe i metalowe, filiżanki, czajniki, szklanki z aluminiowym lub plastikowym koszyczkiem, w których kiedyś piło się herbatę, samowary, a także reklamy z różnych epok – powiedziała pani prezes.

Eksponaty związane z tematem herbaty można było podziwiać w specjalnie przygotowanych gablotach.

2022-08-20 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję