Reklama

Kościół

„Zmęczone szczęście” - prawie 10 tys. pielgrzymów dotarło wczoraj na Jasną Górę

- Przychodzimy tu, by z Maryją, dzielić się tym, co dla nas najważniejsze - podkreślali ci, którzy wczoraj w pielgrzymkach dotarli na Jasną Górę na jedną z najważniejszych i największych uroczystości maryjnych w Polsce - Matki Bożej Częstochowskiej. To wdzięczność za opiekę Maryi, troska o Kościół, ożywienie wiary, miłość w rodzinach, modlitwa o pokój i solidarność z sąsiadami z Ukrainy.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Tylko dziś przybyło prawie 50 pielgrzymek pieszych, dotarło kilkanaście grup rowerowych, grupa biegowa, a nawet pielgrzymka na rolkach. Ta przyjechała z michalickiej parafii w Warszawie Bemowie już po raz 19-ty. - Nasza inicjatywa rozpoczęła się od przejazdów rolkowych po Warszawskim Bemowie. Dziś dołączają do nas nawet osoby z zagranicy. Grupę tworzą osoby z całej Polski, od Świnoujścia po Częstochowę. Najmłodszy uczestnik miał 15 lat, najstarszy 75 - powiedział Marceli Koszarny, kierownik pielgrzymki.

Największą, bo liczącą ponad 4 tys. pątników była dziś 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Jej uczestnicy poznawali tajemnicę Triduum Paschalnego. Znakami pielgrzymki były krzyż i paschał. Na szlaku przeżywano Popielec, Triduum Paschalne i Niedzielę Zmartwychwstania. Przypomniano, że w chrześcijańskim życiu jest ważne, by było ono paschą, czyli ciągłym wychodzeniem z niewoli, z upadku, ze śmierci do nowego życia, a tym, który je daje i w nie wprowadza jest Chrystus. - Pielgrzymka to nie banalna przygoda egzystencjalna, ale to głębokie spojrzenie w głąb swojego serca - podkreślił bp Artur Ważny, ojciec duchowny pielgrzymki. Zauważył, że tegoroczna miała mocno zauważalny głęboko duchowy wymiar.

Z wdzięcznością za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego dotarła Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła. Ta grupa przychodzi nie tylko na odpust, ale także w związku ze swoim świętem patronalnym. Ruch Pomocników Matki Kościoła powstał z inicjatywy kard. Wyszyńskiego, który w trudnym okresie komunizmu, gdy Kościół był prześladowany i niszczony, czynił wszystko, aby uratować wiarę w Polsce. W tym zmaganiu całkowicie zawierzył Maryi, obecnej w Bożej ekonomii zbawienia i wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do współdziałania z Matką Kościoła. Aktem inicjującym Ruch Pomocników Matki Kościoła jest List pasterski Stefana kardynała Wyszyńskiego, ogłoszony na Jasnej Górze 26 sierpnia 1969r., stąd właśnie 26 sierpnia jest świętem patronalnym wspólnoty. Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, który powitał pielgrzymów na Jasnej Górze, zauważył, że w dzisiejszych czasach podtrzymywanie idei pomocników Maryi Matki Kościoła jest wciąż bardzo ważne. - To bardzo ważne, żeby być pomocnikiem na drodze innych ludzi, żeby ich wspierać w drodze do nieba, pomagać im, towarzyszyć w trudnych chwilach i pokazywać jak na tej drodze ogromną rolę odgrywa Matka Boża - powiedział biskup warszawsko - praski.

Reklama

Do Matki Bożej Częstochowskiej „na imieniny” dotarła też dzisiaj 31. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka (Pielgrzymka Zagłębiowska). Ok. 900 pątnikom towarzyszyła modlitwa błagalna o pokój i dziękczynna za 30 lat istnienia diecezji.

Wśród pielgrzymek pieszych były także te przyprowadzone przez paulinów, po raz 283. z parafii w Wieruszowie, a po raz 35. z Wielgomłyn (Piesza Pielgrzymka Dekanatu Kodrąb). Modlili się o pokój na świecie i o powołania, „by przez sakramenty miał kto dawać ludziom pokój Chrystusa”. - Dużo rodzin z dziećmi, młodych, rozmodleni, pełni wiary, optymizmu, aż chce się iść wspólnie do Maryi - powiedział o. Karol Sudoł z Wielgomłyn.

Z kolei pauliński diakon brat Józef Chyżyński pielgrzymował po raz pierwszy. Przyszedł z Wieruszowa. - Jest to wspaniałe doświadczenie - podkreśla zakonnik i dodaje, że nie tylko dla niego, ale też dla wszystkich niezwykłe było też doświadczenie słowa Bożego obficie czytanego i rozważanego w drodze. - „Zmęczone szczęście” pielgrzymkowe bardzo człowieka motywuje, dodaje siły i nadziei - powiedział paulin.

O tym, że czasami krótki, ale intensywny czas pieszej pielgrzymki służy budowaniu więzi parafialnych przekonują ci, którzy teraz na maryjny odpust przychodzą w małych wspólnotach z metropolii częstochowskiej. Ks. Dominik Kozłowski z Kiełczygłowa wyjaśnia, że przecież „Kościół jest wspólną droga do Boga i kiedy jako parafia idziemy, ksiądz z parafianami, to zawiązują się więzi, bo to jest wspólne dzieło. Dzięki temu te więzi mogą się umocnić”.

Reklama

Zbigniew Zięba przyszedł z Woli Krzysztoporskiej w arch. łódzkiej. - Jasna Góra miejsce szczególne dla polskiego narodu i dla tych, którzy swoją duchowość budują na Maryi, dlatego tu jestem - wyjaśnia pątnik.

Do pielgrzymów dołączyli po południu wierni z częstochowskich parafii, którzy przyszli w procesji Maryjnej z Archikatedry św. Rodziny, by wspólnie uczestniczyć we Mszy św. o godz. 19.00 przed Szczytem Jasnej Góry. Eucharystia wieńczyła nowennę przed obchodzoną dziś uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

2022-08-26 09:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

303. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Monika Książek

Na Jasną Górę dotarła prowadzona przez paulinów 303. Warszawska Pielgrzymka Piesza. To najbardziej znana i jedna z najstarszych kompanii. Przyszło w niej ok. 6 tys. osób. W tym roku tym swoistym rekolekcjom w drodze towarzyszyły papieskie słowa „Totus Tuus”.

Tak jak wszystkie pielgrzymki w tym roku, również ta warszawska była dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. Zastępca kierownika pielgrzymki o. Dariusz Laskowski podkreślił, że cała droga do Częstochowy była „uczeniem się zawierzenia Bogu i Maryi na wzór świętego papieża”. "Mam nadzieję, że przez tę pielgrzymkę jej uczestnicy będą tak jak Jan Paweł II zawierzać wszystko Maryi" – powiedział zakonnik.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję