Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obchody 42. rocznicy powstania NSZZ Solidarność

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, w Łodzi odbyła się msza święta i przemarsz upamiętniający powstanie NZSS „Solidarność”.

Po mszy św. w kościele ojców Jezuitów p.w. Najświętszego Imienia Jezus pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia odbył się przemarsz przed „Pomnik-Krzyż” Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka znajdujący się przed kościołem p.w. Podwyższenia Św. Krzyża. Tam przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, delegacji związkowych i służb mundurowych złożyli kwiaty, zapalili znicze i wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Pod pomnikiem pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka słowo do zebranych skierował Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność". - Dziś na mszy pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia w kościele ojców Jezuitów dziękowaliśmy Bogu za wolność. Bo wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Z tego miejsca nie kto inny, ale właśnie Solidarność apeluje, by Polacy potrafili i chcieli ze sobą rozmawiać. Obyśmy nauczyli się ze sobą rozmawiać (…) Różnimy się tu politycznie, ekonomicznie, różnimy się wzajemnie w pojmowaniu spraw socjalnych. Ale jestem wdzięczny Wam, że wszystkie służby mundurowe i wszystkie zawody, które są zawodami ważnymi w ojczyźnie, że wy obecni tu politycy – dziękuję Wam za to, że jesteśmy tu dziś razem, bo ojczyzna jest najważniejsza. Dziękuję wam bohaterowie sierpnia, bohaterowie wolnej niepodległej ojczyzny. Chwała Bohaterom! – mówił Waldemar Krenc.

Reklama

Kwiaty pod „pomnikiem – krzyżem” złożyli m.in. wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Pustelnik, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski, prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz oraz delegacje związkowe i przedstawiciele służb mundurowych.

31 sierpnia 1980 r. doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX wieku. Pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Porozumienia Sierpniowe stanowiły wyłom w systemie politycznym bloku komunistycznego. W okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 „Solidarność” ze związku zawodowego przerodziła się w masowy ruch społeczny o charakterze społeczno-niepodległościowym. W szczytowym okresie należało do niego blisko 10 mln Polaków.

2022-09-02 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piątkowisko: Odnowiona kaplica znów służy wiernym

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wysiłkami parafian i księdza Proboszcza parafii św. Marcina Biskupa i św. Marii Magdaleny w Górce Pabianickiej udało się odnowić kaplicę w Piątkowisku, z której regularnie korzystają wierni, gromadząc się na niedzielnej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję