Reklama

Wiadomości

VII Miechowskie Dni Jerozolimy

W weekend 10-11 września odbędą się organizowane co dwa lata w gminie Miechowskie Dni Jerozolimy. Święto cieszące się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i województwa małopolskiego oraz licznie przybywających gości z Polski i z zagranicy to zarówno czas modlitwy, prelekcji naukowych, jak również tematycznych występów muzycznych oraz zabawy podczas Festynu Średniowiecznego.

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

Miechowskie Dni Jerozolimy od 2010 roku na trwałe wpisały się do kalendarza najważniejszych lokalnych wydarzeń. Poprzez ich organizację ukazywana jest historia Miechowa - "Polskiej Jerozolimy", dziedzictwo Bożogrobców oraz jego ogromne znaczenia dla polskiej i europejskiej kultury. W tym roku, po kilkuletniej przerwie, jako wydarzenie towarzyszące powraca także Festyn Średniowieczny, podczas którego będzie można zobaczyć jak wyglądała praca m.in. kowala, garncarza, powroźnika i mincerza. Więcej informacji o festynie: (link do artykułu).

Tegoroczne obchody tradycyjnie podzielone zostały na dwa dni. W sobotę 10 września w Domu Kultury

w Miechowie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie święta wraz akcentem muzycznym, okolicznościowe prelekcje popularnonaukowe prowadzone przez profesorów, dziennikarzy i adwokatów oraz ogłoszenie wyników

i wręczenie nagród laureatom konkursu szkolnego pn. „Związki Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą – Miechów Polską Jerozolimą".

Koncert w wykonaniu artystów Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezji kieleckiej w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie będzie zwieńczeniem sobotnich wydarzeń.

Szczegółowy harmonogram VII Miechowskich Dni Jerozolimy

SOBOTA, 10 września 2022 r.

• Dom Kultury w Miechowie, ul. Racławicka 10

9:30 – uroczyste rozpoczęcie VII Miechowskich Dni Jerozolimy

10:15 – akcent muzyczny – Agata Zatorska ze Studia Piosenki „Metro" w Kielcach

10:45 – okolicznościowe prelekcje popularnonaukowe (prowadzenie dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW w Warszawie):

- słowo wprowadzające – Jego Ekscelencja dr Andrzej Sznajder, Zwierzchnik Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

- „Relikwie Grobu Bożego" (prelekcja z pokazem multimedialnym) – red. Grzegorz Górny (Warszawa), dziennikarz katolicki, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny

Reklama

- „175 lat temu w Ziemi Świętej" (prelekcja z okazji 175. rocznicy przywrócenia Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy i odnowienia Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie przez Stolicę Apostolską) – adw. William Lindsay Simpson ESSH

12:45 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu szkolnego pn. „Związki Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą – Miechów Polską Jerozolimą"

• bazylika mniejsza pw. Grobu Bożego w Miechowie

16:00 – koncert w wykonaniu artystów Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie – Joseph Haydn, Salve Regina in G minor, Hob. XXIII b:2; Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Completorium

18:00 – msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp. Jana Piotrowskiego, biskupa diecezji kieleckiej

NIEDZIELA, 11 września 2022 r.

• Dom Kultury w Miechowie, ul. Racławicka 10

9:00 – Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej i udzielana im pomoc – studium panelowe z udziałem zaproszonych gości (prowadzenie dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW w Warszawie)

10:30 – koncert muzyki chrześcijańskiej z Bliskiego Wschodu w języku aramejskim, syryjskim i arabskim w wykonaniu syryjskiej artystki i kantorki Mirny Kbbeh

• plac północny przy bazylice mniejszej pw. Grobu Bożego w Miechowie

12:30 – Uroczysty Ingres do Bazyliki Grobu Bożego

13:00 – msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem Jego Eminencji kard. Kazimierza Nycza, arcybiskupa metropolity warszawskiego i Wielkiego Przeora Zwierzchnictwa w Polsce OESSH

(po mszy św. tradycyjna procesja do kaplicy Grobu Bożego)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

• Wręczenie nagród laureatom konkursu szkolnego pn. „Związki Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą – Miechów Polską Jerozolimą"

• Tradycyjna kwesta charytatywna na rzecz sierocińców w Ziemi ŚwiętejFestyn Średniowieczny z warsztatami rzemiosł z epoki i pokazami rycerskimi

Reklama

• Festyn Średniowieczny z warsztatami rzemiosł z epoki i pokazami rycerskimi

Wydarzenie organizowane jest przez Parafię Grobu Bożego w Miechowie oraz Gminę i Miasto Miechów. Patronat honorowy objęli: Patriarchat Jerozolimy, Wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Kustodia Ziemi Świętej, Zwierzchnictwo w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Partnerem wydarzenia jest Powiat Miechowski, a patronami medialnymi: TVP3 Kraków, Polsat, Tygodnik Katolicki Niedziela. Sponsorami głównej nagrody w konkursie wiedzy są: Ceramika Paradyż oraz oraz firma KEREN.

Więcej informacji na plakacie oraz stronie na Facebooku.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!

Materiał

2022-09-01 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

23. Międzynarodowy Festiwaly Muzyki Sakralnej ”Gaude Mater”

23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej ”Gaude Mater”, który odbędzie się w Częstochowie dniach 1 - 5 maja 2013 r. Tegoroczny festiwal organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, dotychczasowy współorganizator wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję