Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Odpust Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przeżywa doroczne uroczystości odpustowe. Parafialne świętowanie zostało podzielone na dwa dni, a główne uroczystości połączone są z dożynkami i dziękczynieniem za plony.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W sobotę 3 września w Sanktuarium odprawiona została msza święta, na którą zaproszeni zostali księża emeryci mieszkający na co dzień w znajdującym się tuż za kościołem Domu Księży Emerytów. Na tej mszy modliły się także osoby chore i starsze z terenu całej parafii.

Główne uroczystości odpustowe w kościele Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika odbędą się w niedzielę 4 września, kiedy o godzinie 12.30 odbędzie się uroczysta suma odpustowa połączona z dożynkami parafialnymi.

Sanktuarium Chojeńskiej Matki Boskiej Pocieszenia zostało ustanowione 30 sierpnia 2009 roku dekretem ówczesnego metropolity łódzkiego arcybiskupa Władysława Ziółka nadającym świątyni tytuł sanktuarium maryjnego. Do dziś nie jest wiadomo skąd obraz wziął się w Łodzi. Już na początku XVII wieku znajdował się w starym kościele na Chojnach, będącym wtedy filią parafii św. Doroty w Mileszkach. Gdy drewniana świątynia przestała istnieć, w 1924 r. obraz przeniesiono do obecnego kościoła św. Wojciecha. Obraz od początku otaczany był licznym kultem wiernych z całego regionu, o czym świadczą eksponowane wota dziękczynne pochodzące nawet z XVII wieku. Obraz przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem na lewej ręce. Ubrana w czerwoną suknie i okryta ciemnobłękitnym płaszczem w prawej dłoni trzyma berło. Dzieciątko trzymające jabłko królewskie, błogosławi wiernym. Obraz namalowany jest w stylu szkoły włoskiej, pochodzi prawdopodobnie z początków XVII wieku. Nie wiadomo także kto jest jego autorem. Odnowione dzieło oprawione zostało w nową ramę w stylu renesansowym.

Zarówno odrestaurowany ołtarz, jak i odnowiony wizerunek Matki Bożej poświęcił 20 kwietnia 2008 roku abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Od chwili poświęcenia obraz jest codziennie odsłaniany przy dźwiękach fanfar, skomponowanych na motywach zaczerpniętych z pieśni ku czci Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia. „Nadziejo nas utrapionych, nieszczęściem uciśnionych, Tyś Matką w Chojeńskim obrazie – Ratuj nas w ciężkim razie! Witaj, witaj Maryjo!” - tymi słowami codziennie wierni modlą się przed cudownym obrazem. Nowenna do Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia odmawiana jest codziennie od poniedziałku do soboty po mszy św. o godz. 11 oraz w środy po mszy św. o godz. 17.

2022-09-03 14:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kaplica Matki Boskiej Królowej Polski

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Praktycznie w każdej świątyni w Archidiecezji Łódzkiej znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W kilku kościołach kopia cudownego wizerunku Madonny z Jasnej Góry umieszczona została w kaplicach poświęconych Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję