Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Parzno: nie wystarczy być pedagogiem, trzeba być ojcem lub matką!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Niechby się naprawdę okazywało, że młodzi nie są żadną przyszłością Kościoła, tylko są jego teraźniejszością, dniem dzisiejszym. Stańmy przy nich, żeby im to pokazać, żeby ich do tego zaprosić, żeby im otworzyć drzwi, żeby im towarzyszyć nawet jakby to miało być – jak mówi św. Paweł – bolesne. Byleby to były bóle rodzenia., a nie narzekania! Nie wystarczy być pedagogiem, trzeba być ojcem lub matką!- mówił abp Ryś.

W pierwszą sobotę września do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Parznie k. Bełchatowa – gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożej Wandy Malczewskiej - pielgrzymowali katecheci Archidiecezji Łódzkiej, którzy prosząc o wstawiennictwo nauczycielkę ludu prostego – zainaugurowali nowy rok katechetyczny 2022/2023.

Mszy świętej rozpoczynającej pielgrzymkę przewodniczył metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś, który zwracając się do katechetów zwrócił uwagę, na to, że - należy mieć absolutną pewność tego, że wiedza nie jest punktem dojścia w procesje ewangelizacji. Punktem dojścia jest życia – jest to, kim się człowiek staje. Mówiąc wprost i konkretnie – czy, i na ile staje się Chrystusem , bo kiedy Paweł mówi, że rodzi do życia Koryntian, czy rodzi do życia Galatów, czy Tymoteusza –to nie ma na myśli tego, że się sam na nich klonuje, i przekazuje im swoje własne życie i chce by byli jak on. Nie! Wszystko, czego Paweł chce, żeby oni mieli w sobie życie Chrystusowe. Rodzę was w bólach, aż się Chrystus w was ukształtuje. Jak chcemy wiedzieć czy nasza praca z młodymi przynosi jakieś owoce, no to patrzmy, szukajmy tego Oblicza Jezusowego na ich twarzy. Szukajmy postaw Chrystusowych w ich zachowaniu, w ich postępowaniu. – tłumaczył metropolita łódzki.

- To słowo świętego Pawła dociera do nas w bardzo konkretnej sytuacji, bo ten rok, który się otwiera przed nami, jest rokiem wielkiej szansy, gdy chodzi o nasze spotkanie z młodymi ludźmi. Dobrze wiecie, że ten rok będzie dążył do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. To jest dobry punkt odniesienia. Ważne, żebyśmy go gdzieś mieli przed oczami. To bardzo ważny wyznacznik na horyzoncie. Obyśmy się tam wybrali w możliwe największej licznie, obyśmy z młodymi wszyscy się tam wybrali, bo jeśli nie pojedziemy tam fizycznie, to żebyśmy tę Lizbonę mieli jakoś przed oczami jako punkt swojego dążenia. – podkreślił abp Grzegorz.

Reklama

Kończąc hierarcha zaapelował - takich momentów dedykowanych młodym w tym roku, w który wchodzimy, jest wiele. Niechby się naprawdę okazywało, że młodzi nie są żadną przyszłością Kościoła, tylko są jego teraźniejszością, dniem dzisiejszym. Stańmy przy nich, żeby im to pokazać, żeby ich do tego zaprosić, żeby im otworzyć drzwi, żeby im towarzyszyć nawet jakby to miało być – jak mówi św. Paweł – bolesne. Byleby to były bóle rodzenia., a nie narzekania! Nie wystarczy być pedagogiem, trzeba być ojcem lub matką!- zakończył.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki podziękował katechetom, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. Niektórzy z nich udadzą się na zasłużoną emeryturę, a inni będę nadal posługiwać w szkołach, w których do tej pory katechizowali.

Po liturgii ks. Marcin Majda przybliżył katechetom postać czcigodnej Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej, która przez większość swojego życia uczyła dzieci i młodzież katechizmu i pacierza.

2022-09-04 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grzegorz Ryś do kapłanów Chrystusa Sługi: wielkanocna wiara uczniów nie jest prosta!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Na ile mam świadomość tego, że każdy z ludzi dany jest mi przez Pana? Czy to, co ludziom dajemy to jest Słowo Boga? – pytał podczas Mszy Świętej celebrowanej dla członków Stowarzyszenia Unii Kapłańskiej Chrystusa Sługi arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję