Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl: tysiące osób na Drodze Krzyżowej ulicami miasta

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

droga

Bożena Sztajner

Kilka tysięcy osób przeszło w piątek 14 marca ulicami Przemyśla w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Trasa wiodła spod archikatedry na wzgórze Zniesienie, gdzie góruje nad miastem Krzyż Zawierzenia. - Przez modlitwę i wynagradzanie za grzechy sprowadzamy błogosławieństwo na naszą ziemię i rodziny – powiedział abp Józef Michalik.

Rozważania Drogi Krzyżowej związane były z życiem bł. Jana Pawła II i zbliżającą się kanonizacją. „Papież mówił do nas o Bożej miłości, o odwadze wiary, o zaufaniu, o moralności, o przebaczeniu. My najbardziej zapamiętaliśmy zdanie o wadowickich kremówkach. On całe życie wskazywał nam na Boga – my poprzestajemy jedynie na nazywaniu jego imieniem kolejnych ulic, placów, szkół. Mówimy o sobie – pokolenie JP2, a jednocześnie nie umiemy się zdobyć po sięgnięcie do jego encyklik czy homilii choć są powszechnie dostępne. Czy oprócz emocji i wzruszeń zostało w nas cokolwiek z nauki Jana Pawła II?” – rozważano.

Reklama

W prowadzenie nabożeństwa włączone były przemyskie parafie, których reprezentanci odczytywali tekst rozważań, prowadzili śpiew i nieśli krzyż. Uczestniczyli w nim przemyscy biskupi: abp Józef Michalik oraz bp Adam Szal i bp Stanisław Jamrozek.

Na zakończenie metropolita przemyski przypomniał, że Jan Paweł II w każdy piątek w ciągu roku, a w Wielkim Poście codziennie, odprawiał Drogę Krzyżową. Abp Michalik podkreślił, że przez modlitwę i wynagradzanie za grzechy sprowadzane jest błogosławieństwo „na naszą ziemię i rodziny”.

– Pan Jezus nie przyszedł na świat, żeby powołać Kościół z aniołów. My jesteśmy ludźmi, słabi i grzeszni, i za takich umarł na krzyżu. Ale nie chce nas grzesznikami, chce nas ludźmi pracującymi nad sobą. Sam jako człowiek trzy razy upada pod krzyżem, pokazuje, że trzeba się podnosić – mówił były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Abp Michalik nawiązał do wyjątkowo licznej obecności wiernych na Drodze Krzyżowej. – Może to zasługa Pana Boga, że dał dobrą pogodę, ale tworzy się też atmosfera modlitwy w tym okresie Wielkiego Postu. Miejmy zaufanie do Chrystusa, Jemu zależy na nas – zachęcał.

Metropolita przemyski zaznaczył, że to dobrze, jeśli rośnie dobrobyt ludzi, ale nie może przy tym gasnąć wrażliwość zwyciężana przez egoizm. – Musi wzrastać miłość, musi się pogłębiać chęć pomocy drugiemu człowiekowi – wskazywał.

2014-03-15 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 9. Nowohucka Droga Krzyżowa

W intencji ewangelizacji Nowej Huty mieszkańcy tej części Krakowa będą modlić się podczas 9 Nowohuckiej Drogi Krzyżowej, która tradycyjnie odbędzie się w Niedzielę Palmową. - Pomysł na Drogę Krzyżową - wspomina Aleksandra Urzędowska, współorganizatorka nabożeństwa - narodził się spontanicznie wśród studentów i młodzieży działającej przy parafii Księży Pallotynów. Ważną postacią był tu ks. Marcin Gontarz SAC, który koordynował całe to przedsięwzięcie. Zaprosił Ojców Cystersów i Oazę Mogilską do współpracy. Sukces pierwszego nabożeństwa sprawił, że w kolejnych latach stało się już oczywistym, iż dzieło to należy kontynuować.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję