Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Polsko – ukraiński piknik rodzinny

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości Ukrainy, Caritas Archidiecezji Łódzkiej wraz z innymi organizacjami pomocowymi, zorganizował integracyjny piknik polsko-ukraiński w Parku na Zdrowiu.

Pomysłodawczynią pikniku, który odbył się 3 września była Tatiana Nikolaievska wolontariuszka Caritas, która od pierwszych dni wojny pomaga i organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jest także organizatorką trzech marszy dla Ukrainy i podziękowania dla Polaków. – Piknik jest kontynuacją marszu jaki odbył się 24 sierpnia na ulicy Piotrkowskiej, z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, będącego jednocześnie podziękowaniem społeczności ukraińskiej dla Polaków, którzy tak chętnie otworzyli swoje domy, a przede wszystkim serca dla uchodźców z Ukrainy. Każdy dziś znajdzie coś dla siebie, są animacje cyrkowe, dmuchańce, warsztaty sztuki ukraińskiej i warsztaty sztuki polskiej oraz występy muzyczne. Przyjechały do nas panie z Drzewicy ze swoją sztuką ludową – mówi Anna Maciejewska z Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Piknik rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnów państwowych Polski i Ukrainy oraz powitania przybyłych gości. Ze względu na miejsce odbywania się festynu – teren po dawnym lunaparku w Parku na Zdrowiu – wiele osób dowiedziała się o wydarzeniu będąc przypadkiem na spacerze z rodziną. I dla wielu piknik był świetnym czasem na spędzenie sobotniego popołudnia. Na scenie pojawili się młodsi i starsi wykonawcy ukraińscy i polscy: Miła, Oksana, Swietlana i Margarita, zespół Ola i Szewc, Eliza Tkacz oraz Brian Allan z zespołem. Wokół sceny znajdował się punkt informacyjny dla cudzoziemców, gdzie można było zasięgnąć porady na temat możliwości skorzystania z różnorodnego wsparcia dla rodzin, działań aktywizacyjnych czy nauki języka polskiego. Pod namiotami dzielna ekipa „Zupy na Pietrynie”, która co tydzień w niedzielę wydaje posiłki dla osób bezdomnych, serwowała smaczną polską zupę i tradycyjne ukraińskie pierożki, zaś wolontariusze „Caritas” przygotowywali popcorn i watę cukrową. Kobiety z Drzewicy prezentowały polską sztukę ludową. Można było także zakupić lokalne wypieki i produkty rękodzielnicze. W osobnym miejscu odbywały się animacje cyrkowców oraz zabawy dla najmłodszych. Piknik zakończył występ gwiazdy sceny ukraińskiej Marianny Druzhynets.

Honorowy patronat nad piknikiem objął Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego, zaś realizacja zadania była możliwa dzięki wsparciu finansowemu zapewnionemu przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

2022-09-05 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Miasto Łódź (od)zyska nowy rynek?

Miasto Łódź planuje wyremontować Stary Rynek znajdujący się przy ulicy Zgierskiej w Łodzi. Tam także znajduje się symboliczny kamień z tablicą o nadaniu praw miejskich Łodzi przez króla Władysława Jagiełłę w 1423 roku w Przedborzu.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję