Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Skoszewy: Święto plonów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Dzisiejsza Uroczystość Matki Bożej Siewnej przypomina nam o szczególnej wdzięczności za zebrane plony z pól, ogrodów i sadów. W ubiegłą niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Skoszewskiej miało miejsce święto plonów. Zebrani wierni dziękowali za zebrane plony oraz złożyli na ołtarzu wyrazy dziękczynienia. W swoim słowie skierowanym do wiernych ksiądz proboszcz w pierwszej kolejności wyraził swoją wdzięczność za tak obfity czas pracy i tegorocznych zbiorów.

- Chcemy dziś podziękować Panu Bogu za zbiory, które dzięki Jego łaskawości mogliśmy zebrać w tym roku, z pól, ogrodów, sadów. Dziękujemy za ludzi, którzy złączyli swój wysiłek pracy na roli, ze stwórczym dziełem Pana Boga, przez co ziemia mogła wydać obfite owoce.

W homilii skierowanej do wiernych podkreślił jak ważna jest miłość i szacunek do chleba, który jest naszym pokarmem i jak istotna jest Miłość Boga do człowieka, którego Ciało stało się chlebem.

- Gromadzimy się, by podziękować Panu Bogu za wszystko, co nam dał, mimo tych trudnych doświadczeń związanych z sytuacją międzynarodową, gospodarcza, polityczną. Tym bardziej gromadzimy się, by podziękować, by razem z autorem Księgi Mądrości mówić Bogu dziękujemy, bo służąc sobie nawzajem bez tego powołania, oddania wzajemnego i służby nie stworzylibyśmy tej wspólnoty.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że chleb potrzebuje naszego szacunku, naszej miłości. To jest to, z czego wyrastamy, to są te nasze korzenie, pielęgnowane w tym miejscu od ponad 620 lat, to jest nasza godność, polskość, to jest duma, że polski chleb możemy spożywać razem, łamiąc go, dzieląc się.

- Patrzymy dzisiaj na ten chleb, ten przyniesiony przez starostwo, złożony na ołtarzu, którym będziemy się dzielić przed organistówką. Patrzymy na chleb, który był zawsze na polskim stole. Ten chleb nas ciągle uczy być dobrym, przypomina nam to, że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje. Gdy jest chleb jest wszystko. Gdy przynosimy chleb tu na ołtarz, to przynosimy całe nasze dobro, wszystko, czym jesteśmy, kim jesteśmy i Chrystus to przemienia w jeszcze doskonalsze, jeszcze bardziej trwałe – dodaje kapłan.

Reklama

Po uroczystej Eucharystii na tyłach Sanktuarium, przy Organistówce nastąpiło świętowanie. Rozstawione namioty z lokalnymi wyrobami, scena udekorowana świeżymi kwiatami i kłosami zbóż oraz przygotowane liczne atrakcje dla najmłodszych uświetniły charakter wydarzenia. Zgromadzeni parafianie wyrazili swoją wdzięczność za obfity czas pracy i zbiorów poprzez wspólne spędzenie czasu na terenie parafii. Nie mogło zabraknąć Zespołu Byszewianie, który swoją obecnością jeszcze bardziej podkreślił korzenie i niczym śpiew przeszłości pozwolił przenieść się do czasów kosy i sierpu.

W dniu dzisiejszym o godz. 17:30 w Sanktuarium Matki Bożej Skoszewskiej podczas eucharystii odbędzie się poświęcenie ziaren na zasiew pól.

2022-09-08 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kierunek Niebo w epidemii narzekania

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Projektu

Kierunek Niebo jest pierwszą w Polsce platformą online dla kobiet, która jest przygotowywana przy współpracy z Radą ds. Duszpasterstwa Kobiet Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorzy przygotowują spotkania online z rozmaitymi prelegentami z całej Polski, którzy poprzez tematyczne konferencje dzielą się swoją pasją i doświadczeniem ze słuchaczami.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję