Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Strefa wsparcia osób w kryzysie suicydalnym

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Duszpasterstwa

10 września to czas szczególnego przypomnienia o osobach, które zmagają się z myślami o odebraniu sobie życia, przeżyły próbę samobójczą, a także doświadczyły podobnych sytuacji w odniesieniu do swoich bliskich.

W dobie nowoczesności, mody, kreowania nowych wzorców wielu ludzi nie potrafi odnaleźć swojego miejsca, boryka się z trudnościami dnia codziennego, co wiąże się z wieloma problemami powstającymi na tle psychicznym oraz duchowym. Metropolita łódzki, odpowiadając na potrzeby obecnych czasów, 18 sierpnia br. powołał duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, które jest pierwszym w Polsce we wspólnocie Kościoła katolickiego skierowanym do osób dotkniętych problemem samobójstwa. - Ma być ono strefą wsparcia dla wszystkich, których dotykają myśli rezygnacyjne oraz formą towarzyszenia tym, którzy doświadczają żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby. Co niezmiernie istotne, decyzja o erygowaniu tego duszpasterstwa nie zrodziła się z teoretycznych dywagacji. Jest odpowiedzią na konkretny problem dotykający zarówno ludzi wierzących, jak i niewierzących, która swoje źródło ma w apelach i opiniach psychologów, psychiatrów i terapeutów. Zgodnie z nimi, idea duszpasterstwa opartego na prewencji, postwencji oraz skoncentrowanego na wsparciu osób doświadczających żałoby – traumy po samobójczej śmierci, staje się obecnie pożądanym i niezmiernie potrzebnym przedsięwzięciem łączącym misję ewangeliczną Kościoła z realną troską o los człowieka i relację z nim - wyjaśnia ks. Jarosław Magierski, koordynator projektu Papageno Team.

Duszpasterstwo specjalistyczne powstałe w Archidiecezji Łódzkiej zgodnie z myślą papieża Franciszka: "Kościół jest powołany, aby dotrzeć na dzisiejsze rozstaje dróg, to znaczy do peryferii geograficznych oraz egzystencjalnych ludzkości, do tych miejsc na obrzeżach i do tych sytuacji, w których ludzie żyją strzępami człowieczeństwa, bez nadziei..." towarzyszy duchowo, troszczy się o stan psychiczny osób będących w kryzysie suicydialnym. Jednocześnie przeciwdziała stereotypizacji samobójstwa oraz popularyzuje zagadnienie problematyki suicydologicznej, oferując pomoc.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.papagenoteam.com.

2022-09-10 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dzień Judaizmu 2021 w Kościele Katolickim

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu ks. Pawła Gabary z Dawidem Szychowskim - Rabinem Łodzi z okazji Dnia Judaizmu 2021 w Kościele Katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję