Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: „Dziś zaczynamy coś nowego wspólnie!” - nowy proboszcz u Pasjonistów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Człowiek, który wyrusza na drogę zbawienia swoich parafian musi być silny, musi być umocniony Bogiem! – mówił ks. Łukasz Nawotczyński podczas mszy, na której wspólnota parafii Matki Boskiej Bolesnej na łódzkim Teofilowie powitała nowego proboszcza.

Po uroczystej procesji wejścia dziekan ks. kan. Jarosław Kaliński odczytał dekret nominacyjny oraz przedstawił nowego proboszcza. - Nowy proboszcz będzie wam głosił słowo Boże, wśród was będzie sprawował Eucharystię, słuchał waszych spowiedzi, błogosławił małżeństwa, chrzcił wasze dzieci, będzie odwiedzał chorych i wraz z wami będzie się modlił, gdy będziecie żegnać swoich bliskich zmarłych; pod jego przewodnictwem będziecie pogłębiać i umacniać wspólnotę parafialną. Przyjmijcie go otwartym sercem – mówił ks. kan. Jarosław Kaliński, dziekan i proboszcz parafii św. Antoniego. Następnie nowego gospodarza powitali przedstawiciele rady parafialnej, po czym dziekan przekazał klucze jako symbol objęcia parafii. Po tym ksiądz Łukasz Nawotczyński już jako nowy proboszcz złożył uroczyste wyznanie wiary i przysięgę wierności. Po jej zakończeniu rozpoczęła się msza święta, w której licznie uczestnicy przedstawiciele różnych grup działających na terenie parafii orz wierni.

W homilii nowy proboszcz zachęcił nowych parafian, by wspólnie zaczęli nowy rozdział w życiu parafii. - Co to znaczy być uczniem Jezusa? Krzyż niesiemy wszyscy, on jest w życiu każdego z nas. Dlatego naszą gotowością na jego przyjęcie musi być otwarte serce na to co Jezus mówi. On jest najlepszy pasterzem, który prowadzi nas do nieba. Dziś zaczynamy coś nowego wspólnie! Pan Jezus mówi wyraźnie, że człowiek, by wyruszyć w drogę musi być roztropny. Człowiek, który wyrusza na drogę zbawienia swoich parafian musi być silny. Musi być umocniony Bogiem (…) Dziś proszę o błogosławieństwo. Kiedy ojciec prowincjał poprosił mnie, bym przybył tutaj do nowych osób, postawił mnie w odpowiedzialności przed Bogiem (…) Ten kościół jest Wasz, Bóg jest dla Was , kapłani są dla Was. Zaczynając ten czas proszę was, by być sługą, uczyć się pokory od Maryi, ale być i kapłanem i człowiekiem. Z mojego domu rodzinnego Bóg wybrał mnie i stawia pośród was. Dziękuję Bogu za rodziców, za rodzeństwo, za siostrę, która już nie żyje, za wszystkich, których spotkałem. 19 lat temu - 26 sierpnia wstępowałem tu w Łodzi do postulatu. Tu się zaczęło wiele i zaczął się czas bycia dla Boga i człowieka. Módlmy się razem byśmy szli do Boga, byli między sobą i pośród siebie – zakończył ks. Łukasz Nawotczyński.

W 1956 r. bp Michał Klepacz pozwolił Zgromadzeniu Ojców Pasjonistów osiedlić się w Łodzi, wybudować klasztor i w przyszłości zorganizować parafię. Kościół Matki Bożej Bolesnej zaczęto budować w 1972 roku. Poświecenia budynku dokonał biskup Józef Rozwadowski 28 maja 1976 roku, a konsekracji arcybiskup Władysław Ziółek 17 kwietnia 2006 roku. W 2021 roku ojcowie Pasjoniści obchodzili potrójny jubileuszu: 300 – lecie istnienia zgromadzenia, 100 – lecie działalności Pasjonistów w Polsce oraz 15 – lecie konsekracji kościoła.

2022-09-12 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaką posługę pełni Administrator apostolski

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

archidiecezja łódzka

Diecezja Kaliska

ks. Paweł Kłys

abp Grzegorz Ryś

abp Grzegorz Ryś

Wczoraj wszystkie media obiegła informacja, a właściwie decyzja podjęta przez Stolicę Apostolską mówiąca, że administratorem diecezji kaliskiej został arcybiskup Grzegorz Ryś. W Łodzi wielu, szczególnie świeckich wiernych, zaczęło zadawać pytania, czy z tym powołaniem związane jest z odejściem abp Grzegorza Rysia z archidiecezji łódzkiej. Oczywiście, że nie. Podobnie, jak do niedawna było to w diecezji płockiej, gdzie pod nieobecność biskupa diecezjalnego, administratorem był kard. Kazimierz Nycz, tak i w przypadku diecezji kaliskiej, sytuacja ta jest przejściowa tj. Administrator sprawuję urząd w diecezji w imieniu papieża tzn., że dysponuje on wszystkimi uprawnieniami biskupa diecezjalnego, ale nie nosi on tytułu biskupa diecezjalnego, ponieważ on przynależy do kogoś innego. 

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję