Reklama

Kościół

Jasna Góra: biskup charkowsko-zaporoski dziękuje i prosi o modlitwę za Ukrainę

Z modlitwą na Jasną Górę przybył biskup diecezji charkowsko - zaporoskiej Paweł Gonczaruk. Podziękował za duchowe wsparcie, ofiarowane cierpienie i trudy w intencji pokoju, bo jak podkreśla wojna w Ukrainie ma też wymiar duchowy, zmagania dobra ze złem.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ukraina

jasnagora.com

biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Paweł Gonczaruk

biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Paweł Gonczaruk

- Bardzo dziękuje wszystkim, którzy modlą się za Ukrainę, o pokój na całym świecie i szczególnie za nas, którzy walczymy - powiedział bp Gonczaruk. Podkreślił, że ta wojna toczy się nie tylko w wymiarze militarnym, ale też duchowym. - Widzimy kłamstwo, niesprawiedliwość, nieposzanowanie ludzkiego życia, godności, brak zasad - istne zło. Za tym wszystkim stoi szatan, wiemy, że jest on ojcem kłamstwa, też szantażu i to, czym posługuje się Rosja, to przede wszystkim szantaż strachem i kłamstwem - mówił ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej.

- Mamy świadomość, że to jest wojna duchowa i trzeba naprawdę dużo modlitwy, żeby spotęgować właśnie duchowe siły, by Bóg zwyciężył. To ma być Boże zwycięstwo, nie nasze - podkreślił bp Gonczaruk i dodał: „dziękuję wszystkim, którzy się modlą, ofiarują swoje cierpienia, trudy, żeby pomóc nam i Bożej sprawie. Dziękuję i proszę o modlitwę”.

Podziel się cytatem

Reklama

Hierarcha wyraził radość, że po raz kolejny mógł odwiedzić Jasną Górę, bo to miejsce jest mu bliskie już od chłopięcych lat. - Tutaj doświadczyłem mocno Boga podczas jednej z pielgrzymek jako 14-letni chłopak. Przyjeżdżałem tutaj jako ksiądz, zawsze, gdy jestem w Polsce, to i tu. Na Jasnej Górze czuję się jak u Mamy, to jest mój dom - wyznał ukraiński biskup.

W środę 14 września również na Jasnej Górze przypadnie Dzień Modlitw za Ukrainę. To inicjatywa Rady Konferencji Episkopatów Europy, by święto Podwyższenia Krzyża Świętego uczynić czasem modlitwy za Ukrainę, wsparcia duchowego dla walczących o wolność i niepodległość, solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji.

2022-09-12 16:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu prosi o modlitwę w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie

2022-11-19 09:37

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Chcemy modlić się o sprawiedliwy pokój na Ukrainie oraz uczcić pamięć ofiar rosyjskich zbrodni – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prosząc o modlitwę z okazji przypadającej 25 listopada tego roku 90. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Abp Gądecki zaapelował też o dodanie tej intencji do modlitwy powszechnej podczas Mszy św. w niedzielę 27 listopada.

„W kontekście trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół w Polsce pragnie – na różne sposoby – solidaryzować się z narodem ukraińskim” – napisał abp Gądecki w liście do biskupów. Poinformował, że w związku z przypadającą 25 listopada 90. rocznicą Wielkiego Głodu na Ukrainie, w piątek 25 listopada w Warszawie, w kościele św. Barbary (ul. Nowogrodzka 51) o godz. 19:.0 – przy współudziale Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Wspólnoty Sant’Egidio, odbędzie się ekumeniczna modlitwa pamięci z tej okazji. „Chcemy modlić się o sprawiedliwy pokój na Ukrainie oraz uczcić pamięć ofiar rosyjskich zbrodni” – podkreślił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję