Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Święto archiwistów

30 września – w dniu wspomnienia św. Hieronima ze Strydonu – polscy archiwiści obchodzą swoje święto. Jak co roku, archiwa państwowe w całej Polsce przygotowują wiele niecodziennych atrakcji dla osób, które tego dnia wezmą udział w Dniu Archiwisty.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2022 r. przypada 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej (14 lutego 1942 r.). Historia polskiego ruchu oporu doby II wojny światowej jest bazą dla barwnej oferty, jaką z okazji Dnia Archiwisty przygotowało Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Wystawy archiwalne, promocja jednodniowej gazety pt. „Partyzant Piotrkowski 1942”, archiwalne kino, czy też gra miejska pt. „Dziennik dr. Warężaka” – to punkty programu nawiązujące m.in. do postaci piotrkowskich archiwistów, a zarazem żołnierzy Armii Krajowej.

Stare dokumenty, fotografie, plakaty to nie tylko źródła zastrzeżone dla wąskiego grona naukowców i specjalistów. Poprzez organizację choćby gry miejskiej chcemy pokazać, że dokumenty archiwalne to też „historia żywa”. Posługując się materiałami z zasobu archiwum możemy poznawać historię w sposób aktywny. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim ma w swoim zasobie m.in. akta konspiracyjne Armii Krajowej. Na podstawie zachowanego w nich, autentycznego szyfru z lat wojny, czy też innych dokumentów opracowaliśmy scenariusz gry ukazującej postaci Stefana Pawlaka i dr Jana Warężaka, piotrkowskich archiwistów, a zarazem patriotów zaangażowanych w ruch oporu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Archiwisty i odwiedzenia Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 30 września 2022. Nasz dzień otwarty będzie trwać w godzinach 10:00 – 18:00. Program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej archiwum – www.piotrkow-tryb.ap.gov.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-09-29 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Spotkanie z ks. Sławomirem Kostrzewą

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

7 listopada 2023 r. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie z ks. Sławomirem Kostrzewą, autorem książki pt. "Jak pomóc młodzieży pokochać Boga".
CZYTAJ DALEJ

Bp Varden wygłosi pierwsze w tym pontyfikacie rekolekcje wielkopostne dla Papieża

2026-02-04 15:21

[ TEMATY ]

rekolekcje wielkopostne

Bp Erik Varden

Leon XIV

Vatican Media

Bp Varden z Norwegii

Bp Varden z Norwegii

Bp Erik Varden wygłosi pierwsze w tym pontyfikacie rekolekcje wielkopostne dla Papieża i szefów watykańskich dykasterii. Jest on biskupem Trondheim w Norwegii i przewodniczącym Episkopatu Krajów Nordyckich. W przeszłości był opatem trapistów w Anglii. Jest konwertytą z luteranizmu.

Stolica Apostolska ogłosiła dziś program watykańskich rekolekcji. Odbędą się one od 22 do 27 lutego w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie. „Oświeceni ukrytą chwałą” – to temat rozważań, które na prośbę Ojca Świętego wygłosi bp Varden. „Wejść w Wielki Post”, „św. Bernard idealista”, „pomoc Boża”, „stać się wolnymi”, „blask prawdy”, „tysiące padną”, „uwielbiać Go będę”, „aniołowie Boży”, „św. Bernard realista”, „o rozważaniach”, „głosić nadzieję” – to tematy kolejnych medytacji.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie św. Agaty na Jasej Górze

2026-02-05 16:40

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. Agata

BPJG

Dziś we wspomnienie św. Agaty na Jasnej Górze podtrzymywany jest zwyczaj święcenia chleba, soli i wody.

Ten obrzęd odbywa się podczas każdej Mszy św. a poświęcony chleb można zabrać z jasnogórskiej Zakrystii do domu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję