Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Zmarła Chiara Lubich

W wieku 88 lat zmarła we Włoszech 14 marca założycielka międzynarodowego katolickiego Ruchu Focolari, Chiara Lubich - jedna z czołowych postaci życia społecznego i religijnego na świecie, związana głęboką przyjaźnią z Janem Pawłem II. Uważana była za najbardziej wpływową kobietę w Kościele katolickim. Chiara Lubich urodziła się 22 stycznia 1920 r. w Trydencie na północy Włoch. Swoje imię Silvia zmieniła na Chiara na cześć św. Klary z Asyżu. W bombardowanym i okupowanym rodzinnym mieście w latach 1943-44 jako młoda nauczycielka założyła ogniska pomocy. Od słowa „focolare” - ognisko pochodzi nazwa całego świeckiego ruchu, w jaki przekształciła się w latach II wojny światowej ta sieć pomocy. Działalność, której istotą było krzewienie życia zgodnie z wartościami chrześcijańskimi oraz w duchu dialogu i pojednania, zyskała poparcie papieża Pawła VI i to dzięki temu ruch zaczął z każdym rokiem mieć coraz większy wpływ w Kościele. Obecnie z Ruchem Focolari związanych jest na świecie 6 mln ludzi ze 182 krajów, 350 Kościołów i wspólnot kościelnych. Liczbę stałych działaczy szacuje się na 140 tys. W 1977 r. Chiara Lubich otrzymała w Londynie Nagrodę Templetona za zaangażowanie w postęp dialogu religijnego. Wyróżniono ją także wieloma innymi odznaczeniami na świecie, m. in. Nagrodą Pokojową UNESCO, Nagrodą Patriarchatu Ekumenicznego. Napisała kilkadziesiąt książek, wiele z nich przetłumaczono na język polski. Kilkakrotnie była w naszym kraju, ostatnio jako gość Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Hiszpania

Relacje państwo-Kościół

Stosunki między państwem a Kościołem w Hiszpanii nie mogą być gorsze - uważa były watykański rzecznik prasowy, Hiszpan Joaquín Navarro-Valls. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przypisuje sukces socjalistów w wyborach parlamentarnych w Hiszpanii pozytywnemu trendowi w gospodarce.
Na pytanie, czy utrzymanie się przy władzy José Luisa Zapatero może pogorszyć stosunki z Kościołem, Navarro-Valls odpowiada: - Nie uważam, aby to było możliwe, ponieważ uczyniono już wszystko, co mogło zranić wrażliwość katolicką. Navarro-Valls wyjaśnia, że dla katolików nie do przyjęcia jest realizowany przez Hiszpańską Partię Socjalistyczną wyraźnie antychrześcijański socjalizm tej partii.
- Małżeństwa homoseksualistów z prawem do adopcji, łatwość otrzymania rozwodu na wniosek jednej tylko strony, obowiązkowe lekcje „wychowania obywatelskiego”, wpajającego całkowity relatywizm: myślę, że nie ma na świecie innego przykładu tak gwałtownego odchodzenia od tradycji - podkreśla były rzecznik watykański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Irak

Uprowadzony arcybiskup Mosulu nie żyje

Ciało chaldejskiego abp. Paulosa Faradża Rahho porywacze zakopali w okolicach Mosulu. Sami też poinformowali telefonicznie przedstawicieli Kościoła o miejscu ukrycia zwłok. Na razie nie wiadomo, czy hierarcha zmarł z powodu złego stanu zdrowia, czy został zabity. O śmierci abp. Rahho natychmiast poinformowano Benedykta XVI, który kilkakrotnie apelował o jego uwolnienie. W specjalnym telegramie Papież zapewnił o modlitwie i solidarności z doświadczoną tą tragedią wspólnotą irackich chrześcijan. Z kolei watykański rzecznik prasowy przypomniał, że absurdalna i niesprawiedliwa przemoc wciąż dotyka mieszkańców Iraku, a szczególnie tamtejszych chrześcijan.
Abp Rahho miał 67 lat, chorował i musiał codziennie przyjmować leki. Został porwany 29 lutego po odprawieniu Drogi Krzyżowej. Trzech towarzyszących mu mężczyzn nieznani dotąd sprawcy z zimną krwią zamordowali. Śmierć chaldejskiego arcybiskupa chrześcijanie Iraku nazwali „wielkim krzyżem dla tamtejszego Kościoła”.

Szwajcaria

O prawie do zdrowia

Zapewnienie dostępu do opieki duchowej jest jednym z warunków, by człowiek mógł w pełni cieszyć się prawem do zdrowia. To stanowisko Stolicy Apostolskiej przypomniał jej stały obserwator przy urzędach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie - abp Silvano Tomasi, który zabrał głos 11 marca na trwającej w dniach 3-28 marca 7. sesji ONZ-owskiej Rady Praw Człowieka. Watykański przedstawiciel podkreślił kluczową rolę, jaką należy przyznać organizacjom religijnym w zakresie służby zdrowia. W tej dziedzinie wnoszą one nieraz znaczny wkład, zwłaszcza względem najuboższych warstw ludności czy na terenach wiejskich. Zbyt często jednak organizacji tych nie dopuszcza się do udziału w ustalaniu planów opieki zdrowotnej na szczeblu krajowym czy lokalnym. Abp Tomasi zwrócił też uwagę na potrzebę ochrony prawa do życia najsłabszych, całkowicie zdanych na opiekę ze strony innych. Należą do nich dzieci nienarodzone czy ciężko chore. Ponadto stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach ONZ w Genewie wskazał na sytuację imigrantów, uchodźców i wysiedleńców, w wielu krajach pozbawionych podstawowej opieki zdrowotnej.

Ludzie

Kard. Jean-Louis Tauran

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran stwierdził, że prędzej czy później dialog Kościoła katolickiego z islamem przekształci się w trójgłos, udział w nim bowiem powinni mieć także wyznawcy judaizmu.
- Ratyzbona okazała się „felix culpa”, ponieważ doprowadziła do umocnienia dialogu z islamem - powiedział francuski kardynał, nawiązując do wykładu Benedykta XVI na Uniwersytecie w Ratyzbonie, który wywołał falę protestów w świecie muzułmańskim. Kardynał zauważył, że pomimo iż Papież potępił terroryzm w imię Boga, członkowie delegacji muzułmańskiej, którzy byli niedawno w Watykanie, określili Ratyzbonę jako „niezagojoną wciąż ranę”. Kard. Tauran jest jednak przekonany, że ubiegłoroczny list 138 intelektualistów muzułmańskich do przywódców Kościołów chrześcijańskich musi mieć konkretny dalszy ciąg. Kard. Tauran mówił również o kwestii wzajemności w stosunkach z islamem. - Dla nas jest to podstawowa zasada i jesteśmy w tym konsekwentni. Jeżeli muzułmanie mają prawo do praktyki religijnej tutaj, to i my domagamy się takiego samego prawa w krajach arabskich - oświadczył.

Krótko

Tegoroczne koszty prowadzonej przez Stany Zjednoczone wojny z terroryzmem wyniosą 12 mld dolarów miesięcznie, czyli trzy razy tyle co na początku jej trwania - podała agencja AP, cytując laureata ekonomicznej Nagrody Nobla Josepha Stiglitza.

Nie było żadnego operacyjnego związku między byłym dyktatorem Iraku Saddamem Husajnem a al Kaidą - stwierdzono w raporcie Pentagonu, który ma być wkrótce ogłoszony.

Podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich w USA w Nowym Jorku 10 marca premier Donald Tusk obiecał rozwiązanie jeszcze w tym roku ciągnącego się od lat problemu restytucji prywatnego mienia żydowskiego w Polsce - podali uczestnicy spotkania.

Szef serbskiej dyplomacji Vuk Jeremić na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ nakłaniał państwa, które uznały niepodległość Kosowa, aby zmieniły swą decyzję.

Amerykańska ambasador na Białorusi Karen Stewart, której władze w Mińsku zaleciły udanie się na konsultacje do Waszyngtonu, wyjechała do USA. Wcześniej Białoruś odwołała na konsultacje swojego ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja się zaostrzyła po tym, jak Waszyngton zagroził nowymi sankcjami wobec państwowej białoruskiej kompanii naftowej Biełnaftachim.

W wyniku zamachów bombowych w Pakistanie 11 marca poszkodowani są także katolicy.

Estonia i Łotwa podpisały umowę ze Stanami Zjednoczonymi, która ma umożliwić Estończykom podróżowanie za ocean bez wiz. Kraje zdecydowały się na ten krok mimo apeli unijnego komisarza ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattiniego, który chciał, by państwa członkowskie UE zachowały w tej sprawie jedność.

Polski jacht „Pogoria” wraz z młodzieżową załogą został zatrzymany 13 marca w Izraelu po kolizji z miejscowym kutrem. Zdaniem Polaków, wina za kolizję leży po stronie izraelskiej łodzi.

Polska zgłosiła na szczycie przywódców państw UE w Brukseli postulat, by przyszły minister spraw zagranicznych UE był odpowiedzialny za politykę energetyczną.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: Komunizm jest zasadniczo ateizmem

2024-05-16 09:10

[ TEMATY ]

ateizm

komunizm

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

„Czy idee komunizmu można wykorzystać do uzasadnienia postulatów i idei chrześcijaństwa oraz ich realizacji?” - na to pytanie odpowiada w rozmowie z niemieckim prawnikiem, politologiem i filozofem, Lotharem C. Rilingerem były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller. Wywiad ukazał się na portalu kath.net.

Lothar C. Rilinger: Zacznijmy od pytania teologicznego. Czy Bóg, Trójjedyny Bóg chrześcijaństwa, ma swoje miejsce w komunizmie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję