Reklama

Przez kulturę naród jest sobą...

Kamieńsk - liczące niespełna 2900 mieszkańców miasto w powiecie radomszczańskim, położone w południowej części woj. łódzkiego. Ważny węzeł komunikacyjny, dziś zapomniany, na trasie dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej. Prawa miejskie magdeburskie Kamieńsk otrzymał w 1374 r. z nadania królowej Elżbiety, a utracił na mocy ukazu carskiego z 1869 r. w akcie zemsty za powstanie styczniowe, by z inicjatywy Grzegorza Turlejskiego odzyskać je ponownie w 1994 r. Bogactwem miasta i gminy jest 100-letni kościół parafialny, wiele ważnych pomników i tablic, ale przede wszystkim pełni pasji i inicjatyw mieszkańcy, na czele z burmistrzem Grzegorzem Turlejskim.

Niedziela Ogólnopolska 12/2008, str. 22-23

Wnętrze kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła
Oficyna Wydawnicza Kulawiak

Wnętrze kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła<br>Oficyna Wydawnicza Kulawiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji 3. rocznicy przejścia do Domu Ojca wielkiego Polaka - Jana Pawła II Urząd Miasta w Kamieńsku organizuje w dniach 27-28 marca 2008 r. III Krajową Konferencję „Samorządy RP dla Jana Pawła II”. Hasło konferencji brzmi: „Kultura w nauczaniu Jana Pawła II”. Spotkanie jest realizacją inicjatywy podjętej w 2006 r. w Krośniewicach, a następnie w Gnieźnie - kolebce polskiej państwowości. Jak głosi projekt uchwały tegorocznej konferencji - „każda kolejna rocznica śmierci tego Wielkiego Polaka powinna być okazją nie tylko do podsumowania tego, co już uczyniono dla zachowania pamięci o Nim, ale do opracowania nowych koncepcji i zamierzeń upamiętniających również ten niebywały historyczny pontyfikat”.

Wojciech Mścichowski: - Skąd pomysł zorganizowania przez organ samorządowy takiej konferencji i czemu ma ona służyć?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grzegorz Turlejski: - Wszystko zaczęło się od kontaktu z prezesem Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II - Ryszardem Zawadowskim, który do wszystkich organów samorządowych na terenie kraju wystosował apel dotyczący przekazania informacji o posiadanych pamiątkach dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II. Odpowiedzieliśmy, bo tych pamiątek w Kamieńsku jest wiele. Jan Paweł II od listopada 1999 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Kamieńsk, dwie gminne szkoły noszą jego imię, z okazji nadania mu obywatelstwa wydaliśmy okolicznościowy medal, na parafialnej świątyni widnieje tablica upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II, a obok stoi pomnik Ojca Świętego, w posiadaniu miasta i gminy jest wiele zdjęć, dyplomów i podziękowań związanych z tym wielkim pontyfikatem. W Kamieńsku ludzie żyją myślami wielkiego Polaka, ciągle pamiętają jego nauczanie i wprowadzają je w czyn. Każdy dzień przynosi nowe, współczesne już pamiątki, tworzone z jego słów i refleksji po jego odejściu do Domu Ojca. Powodowany współpracą ze Stowarzyszeniem Pamięci Jana Pawła II zaproponowałem, aby III Konferencja „Samorządy RP dla Jana Pawła II” odbyła się w Kamieńsku. Do udziału zaprosiliśmy przedstawicieli samorządów z kilkudziesieciu polskich miast i gmin, które uhonorowały Jana Pawła II obywatelstwem, ale także innych, by przekazać im swoje doświadczenia i wspólnie szerzej spojrzeć na Ojca Świętego, na jego nauczanie i spuściznę, jaką nam pozostawił. Chcemy zobaczyć, jakie spojrzenie na krzewienie polskiego regionalizmu, na kulturę i poczucie polskości, na inspirowanie przedsięwzięć społecznych przedstawią lektorzy i jak jesteśmy zbieżni w swoich oczekiwaniach, chcemy także dowiedzieć się, jak inni kultywują pamięć o Janie Pawle II, ewentualnie zachęcić do podjęcia tego tematu.

- Kto objął patronat nad konferencją, kto wygłosi referaty i jakie będą ich tematy?

- Honorowy patronat nad konferencją objęli: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Spodziewane są referaty m.in.: ks. dr. Mariana Szymonika - „Krzewienie polskiego regionalizmu - kultura regionalna i lokalna wyrazem godności człowieka i obywatela lokalnej społeczności”, ks. dr. Andrzeja Kuliberdy - „Kształtowanie poczucia polskości jako wyrazu więzi świadomości narodowej i państwowej, zwłaszcza wśród młodzieży”, ks. dr. Pawła Sobusia - „Inspirowanie przedsięwzięć społecznych, politycznych i kulturalnych zmuszających do przełamywania bierności obywatelskiej przez wzmacnianie tożsamości i identyfikacji społeczności lokalnych z małą i wielką Ojczyzną” oraz dr. Kazimierza Ożoga - „Sztuka, piękno i artyści w nauczaniu Jana Pawła II”.

- Wiodącym tematem będzie kultura. Skąd ten temat i dlaczego właśnie w Kamieńsku?

Reklama

- Kamieńsk jest miasteczkiem o ponad 700-letniej tradycji. Pierwsze wzmianki dotyczą istnienia kościoła parafialnego w 1291 r., który przez wieki był i jest świadectwem kultury. Tradycje kulturalne wniosły tu rody Pukarzewskich, Przerębskich - senatorów i marszałków Rzeczypospolitej, którzy rozbudowywali kościół i nadawali status miejscowości. Kamieńsk jako ośrodek umiłowania wolności i kolebka patriotyzmu brał udział w powstaniach listopadowym i styczniowym, w wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 r., zaznaczył swój udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wielu mieszkańców Kamieńska stanęło w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Kamieńszczanie walczyli pod Tobrukiem, pod Monte Cassino, ginęli w Katyniu. Wspomnieć też trzeba nazwiska takich społeczników, jak harcmistrz dr Mieczysław Kotarbiński, wielki orędownik kultury, wychowawca wielu pokoleń Kazimierz Tazbir czy olimpijczyk Antoni Maszewski.

- Czy myśli i słowa Jana Pawła II są dziś postrzegane przez współczesnego Polaka? Jaka powinna być rola mediów w przekazywaniu prawdy o największym z Polaków?

- Czas płynie bardzo szybko, ale myśli, słowa i twórczość wielkiego Polaka powinny być postrzegane przez każdego obywatela. Rolą mediów jest przypominanie słów Papieża i przekazywanie ich każdemu obywatelowi, kierowanie się wartością przekazu, a nie poklaskiem i tanią sensacją. Kultywowanie polskości przy natłoku otaczających nas dziś kultur jest szczególnie ważne. O tym powinny pamiętać media, a my swojej tożsamości narodowej i wiary ojców nie możemy zatracić.

- Jakie atrakcje zaproponujecie zebranym oprócz zasadniczej tematyki konferencji?

Reklama

- Będzie wystawa pamiątek przygotowana przez młodzież wraz z nauczycielami, spotkanie z miejscową młodzieżą, połączone z częścią artystyczną, w której uczniowie przekażą swoje spostrzeżenia na temat wartości bliskich Janowi Pawłowi II. Swoje książki zaprezentują Wydawnictwo „Adam” z Warszawy i Biblioteka „Niedzieli”. Niewątpliwą atrakcją będzie wydana przez nasz Urząd Miasta i Gminy książka „Kamieńsk Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” i okolicznościowy medal pamiątkowy, który otrzyma każdy z uczestników. Planowana jest wycieczka połączona ze zwiedzaniem Kopalni Bełchatów i parku elektrowni wiatrowych oraz wieczór poezji i muzyki związanej z Janem Pawłem II w wykonaniu artystów scen warszawskich.

- A część typowo liturgiczna?

- W drugim dniu konferencji w kościele parafialnym pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła podczas uroczystej Mszy św. uczestnicy będą się modlić o rychłą kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II.

- Życzę, aby ta inicjatywa przyniosła spodziewane efekty, promieniując na całą Polskę, a nawet Europę.
Warto zaznaczyć, że Miasto i Gmina Kamieńsk, jako jedyny w Polsce organ samorządowy, wsparła budowę pomnika Jana Pawła II na terenie WSD we Lwowie na Ukrainie, a specjalne podziękowanie kard. Mariana Jaworskiego stanowi dla tutejszej społeczności jedną z najmilszych pamiątek.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

[ TEMATY ]

zakonnice

śpiewające i tańczące

serca młodych

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

W towarzystwie tancerzy w habitach i z krzyżami na szyi, nagrały one teledysk do swojego nowego utworu „Vocation” (Powołanie), który stał się hitem po występie w tamtejszej telewizji katolickiej, gdzie Marizele beatboxowała (forma rytmicznego tworzenia dźwięków, np. perkusji, linii basowej, głosów zwierząt itp. za pomocą własnych narządów mowy), a Marisa tańczyła synchronicznie. Nagranie błyskawicznie obiegło świat, zdobywając dziesiątki milionów wyświetleń.
CZYTAJ DALEJ

Pogorzelcy z Ząbek wracają do domów po swoje rzeczy

2025-07-06 13:12

[ TEMATY ]

pożar

mieszkańcy

Ząbki

pogorzelcy

bloki

PAP

Spalone budynki mieszkalne w podwarszawskich Ząbkach

Spalone budynki mieszkalne w podwarszawskich Ząbkach

W niedzielę mieszkańcy spalonego budynku wielorodzinnego w Ząbkach mogą jednorazowo wejść do swoich domów, żeby zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Wizyty rozpoczęły się rano; przed blokiem czekają już tylko pojedynczy mieszkańcy.

Czwartkowy pożar bloku przy ul. Powstańców zabrał dach nad głową ponad pięciuset osobom. Ogień strawił poddasze i górne kondygnacje, pozostałe mieszkania zostały zalane. W sumie zniszczonych zostało ponad dwieście lokali.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję