Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: ludzie, którzy potrafią kochać są rzeczywiście silni, sprawni i zmieniają świat!

W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jubileusz 30- lecia działalności obchodzi Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi. Z tej okazji w katedrze łódzkiej dziękowano Bogu za dobro, które przez te lata zostało uczynione względem tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebowali i nadal potrzebują.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Jak podkreśla Agnieszka Niedźwiedzka - Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych powstało w 1992 roku w Łodzi po to, by wspierać osoby chorujące psychicznie i szerzyć wiedzę o tym problemie w społeczeństwie. TPN przez 30 lat pomogło tysiącom ludzi wyjść z izolacji, wstydu, cierpienia, samotności - tłumaczy prezes zarządu.

W homilii skierowanej do zgromadzonych łódzki pasterz zauważył, że - dzisiaj słowo Boże powiedziało nam, że największą słabością, czy niepełnosprawnością człowieka byłoby to, że nie potrafi kochać, a ci którzy kochają, choćby byli tak słabi jak Jonasz – przypomniany przez Pana Jezusa w Ewangelii - ci którzy kochają, faktycznie potrafią uratować świat. Jonasz przy pomocy jednego zdania uchronił Niniwę od zagłady, a Niniwici patrzyli na niego i mieli pewność, że ich kocha, bo przyszedł ich ratować człowiek, który był ich wrogiem. Kiedy słyszeli człowieka, który zdobył się na miłość do nieprzyjaciół to się poddali jego słowu tak słabemu i tak niepozornemu. Ludzie, którzy potrafią kochać, są rzeczywiście silni, sprawni i zmieniają świat! – tłumaczył abp Ryś.

Po Eucharystii zostały odczytane trzy listy osób chorych, którzy znajdują się pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, wysłuchano utworów muzycznych oraz wręczono podziękowania wszystkim, którzy w przeciągu tych 30 – lat zaangażowali się w działalność TPN.

Jak informują przedstawiciele Łódzkiego Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych - w Polsce prawie 8 milionów osób w wieku od 18 do 64 lat cierpi na zaburzenia psychiczne: depresję, zaburzenia lękowe, chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię. Niestety w naszym społeczeństwie wciąż są obecne krzywdzące stereotypy dotyczące osób chorujących psychicznie, które sprawiają, że wiele osób chorych wstydzi się i obawia zwrócić się o pomoc do specjalisty, czuje się wykluczonych i dyskryminowanych.

2022-10-11 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Piękne życie otwarte na Boga

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Sióstr Służebniczek

W niedzielę, 18 kwietnia 2021 r. o godz. 10.00, w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi- Julianowie, odbył się JUBILEUSZ 15-LECIA STOWARZYSZENIA RODZINA BŁ. EDMUNDA BOJANOWSKIEGO.

Jednym z darów ofiarnych był obraz bł. Edmunda Bojanowskiego, ufundowany przez członków Stowarzyszenia, który podczas Eucharystii został uroczyście poświęcony i zostanie zawieszony w kościele parafialnym.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję