Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 3. edycja Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi rozpoczęła się trzecia edycja Ekumenicznej Szkoły Biblijnej. Podczas październikowego spotkania słuchacze wysłuchali trzech wykładów.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Pierwszym z wykładowców był ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, który wygłosił wykład zatytułowany: Od stworzenia do wieży Babel (Rdz 1-11). Prehistoria biblijna w perspektywie literacko teologicznej. – podkreślił w wykładzie abp Grzegorz. - Życie w Duchu Świętym jest życiem wedle zwojów Pisma Świętego! Księga Rodzaju dzieli się na dwie części od 1-11 rozdziału oraz od 12- 56. Czy te jedenaście rozdziałów jest historią? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest słowem jest legenda. Legenda - łac. coś do czytania. Legenda ma to do siebie, że wychodzi z faktów historycznych, ale jest szczególną ich prezentacją. Redaktor pierwszych jedenastu rozdziałów jest teologiem i psychologiem, ale nie jest historykiem. – zauważył abp Ryś.

- Natomiast od dwunastego rozdziału autora interesuje Abraham i jego potomkowie podczas gdy w pierwszych rozdziałach (1-11) bohaterem jest człowiek w ogólności. Człowiek wszystkich czasów. Każdy w tych rozdziałach może czytać siebie to jest nasza historia.- podkreślił duchowy.

O powołaniu Abrahama (Rdz 12,1-4a) i historii patriarchów– początek historii zbawienia – mówił duchowny Kościoła Zielonoświątkowego - diakon Jonasz Oświeciński. Natomiast o Exodusie — wyjściu z Egiptu i przejściu przez Morze Czerwone (Wj 14,10-31) – mówił wykładowca Pisma Świętego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Wyższym Seminarium Duchownym – ks. dr Arnold Zawadzki.

Reklama

Kolejny zjazd słuchaczy Szkoły Biblijnej odbędzie się w sobotę 19 listopada br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, wówczas swoje wykłady zaprezentują – ks. Artur Aleksiejuk z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Janusz Nawrot – z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz dr Artur Jemielita z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która powstała w Łodzi w październiku 2019, a informacja o powstaniu Szkoły – pierwszej jak dotąd w Polsce – została podana do wiadomości wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Celem Szkoły Biblijnej ma być przede wszystkim pogłębienie życia chrześcijańskiego w świetle żywego Słowa Bożego, a także wprowadzenie w historię biblijną oraz egzegezę tekstu biblijnego. Szkoła ma pomóc poznać się nawzajem i wymieć doświadczeniem spotkania ze Słowem Bożym. Wykładowcami szkoły będą przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, którzy zaangażowani są w poznawanie, badanie, studiowanie, a także nauczanie Pisma Świętego.

2022-10-15 20:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Eucharystia w intencji dzieci, pomordowanych przez Niemców w obozie koncentracyjnym

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Gabara

Dziś w parafii św. Wojciecha w Łodzi odbyła się Msza Święta w intencji ofiar - dzieci, pomordowanych przez Niemców w obozie koncentracyjnym przy ul. Przemysłowej.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka: etap kontynentalny synodu w Pradze zajmie się problemami, które generują kryzys w Kościele

2023-02-05 08:11

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Uczestnicy obrad etapu kontynentalnego synodu o synodalności, który rozpoczyna się 5 lutego, będą musieli rozeznać, nad którymi z sygnalizowanych problemów trzeba się dalej pochylić, aby zminimalizować kryzys w Kościele, a które wynikają jedynie ze specyfiki lokalnej - powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności.

5 lutego rozpoczyna się w Pradze etap kontynentalny dla Europy synodu o synodalności i potrwa do 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję