Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś o ekumenicznym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie

W miniony czwartek metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wraz z nieliczną, ekumeniczną, delegacją osób świeckich i duchownych różnych Kościołów wziął udział w prywatnym spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem. Organizatorem spotkania był Giovanni Traettino - pastor jednego z wolnych Kościołów we Włoszech.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Jak podkreśla abp Ryś – było to dwugodzinne spotkanie, w czasie którego Ojciec Święty odpowiadał na pytania, które stawiali mu zaproszeni goście.

Metropolita łódzki dzieląc się refleksją po spotkaniu z Ojcem Świętym powiedział między innymi: Ojciec Święty Franciszek wskazał na – Ekumenizm, który tworzy rodzaj sakramentu braterstwa chrześcijan. Natomiast sakrament braterstwa Franciszek przeciwstawił odruchom prozelityzmu - bracia wędrują razem, nie kradnąc sobie nawzajem członków swoich Kościołów. Prozelityzm – nazwał Papież – trucizną ewangelizacji. Trucizna sięga bardzo daleko – bo w tendencji prozelitycznej – nam się wydaje, że my nawracamy ludzi – tu jest największy problem – że ja jestem sprawcą czyjegoś nawrócenia. - relacjonował abp Ryś.

- Jeśli Kościoły idą razem do ewangelizacji, to natychmiast podnoszą się głosy – a co, jeśli my się angażujemy, a po takim spotkaniu ludzie zamiast trwać dalej w Kościele katolickim poszli do innego Kościoła. Ojciec Święty nie maił ani chwili zawahania, tylko powiedział, że jeśli ktoś nawracając się wchodzi do jakiegoś Kościoła, to nie jest to moment, aby z nim debatować. To, co wam mówię, to nie jest żaden relatywizm, tylko akceptacja czyjejś historii. Ktoś może mieć taką historię – historię tworzoną przez Ducha Świętego. Zamiast żałować to trzeba się cieszyć, że ten człowiek jest w Domu, którym jest jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. – mówił abp Grzegorz cytując Ojca Świętego.

Papież Franciszek zwrócił uwagę również na - ekumenizm ducha – to jest ta jedność między chrześcijanami, którą tworzy wprost Duch Święty. Duch Święty jest wolny – podkreślał Ojciec Święty – a my dość często jesteśmy ograniczeni w rozumieniu Jego działania. Jak powołujemy się na określenie ekumenizm ducha, to wzywa nas to do głębokiej pokory, żeby za Duchem Świętym nadążać. – tłumaczył abp Grzegorz.

Reklama

Jak zauważa metropolita łódzki - ostatnią myślą było pytanie o powołania, a dokładnie o spadek liczby powołań. Ojciec Święty odpowiedział, że trzeba się zastanowić się nad tym, co robimy z powołaniami, które Duch Święty nam daje. W jak sposób je przyjmujemy, i w jaki sposób o nie dbamy. Po drugie powiedział – czytajcie co Duch Święty mówi – Duch Święty mówi: spieszcie się! To nie jest moment, by prowadzić debaty – potrzeba aktywności – działania. Pierwszy kryzys jakiego doświadczamy – zwłaszcza w Europie - to kryzys życia rodzinnego. O nim nikt nie mówi, natomiast to jest pierwszy kryzys powołań. Nie mamy rodzin. Jak mamy rodziny – to rodziny z jednym dzieckiem. – zauważył Papież.

Wśród wielu pytań zadawanych Ojcu Świętemu pojawiło się i to: Jak postrzega Kościół w Polsce? Jak relacjonuje metropolita łódzki - Papież dość długo się zastanawiał. Najpierw powiedział, że jest to Kościół, który ma piękną historię, że ma pięknych świętych dawnych i obecnych, a na końcu powiedział Kościół w Polsce to jest Kościół, który jest na dobrej drodze nawrócenia. Jednym z elementów tego nawrócenia jest to, że powoli wyzwala się z klerykalizmu.

Metropolita łódzki podzielił się swoimi refleksjami ze spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas dzisiejszej inauguracji trzeciej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi.

2022-10-16 09:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Naszym obowiązkiem jest utrzymanie pamięci o Janie Pawle II

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Dziś wprowadziliśmy relikwie krwi świętego Jana Pawła II. Można to odczytać jako pragnienie wspólnoty parafialnej, by papież towarzyszył wam w wierze i miłości. Dziękuję wam za to! To tak ważne w naszych czasach. Pan Bóg zawsze powoływał przewodników, by prowadzili lud ku zbawieniu. Takim przewodnikiem był święty Jan Paweł II – mówił kard. Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz papieża podczas uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Floriana w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję