Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: „Śladami Rodziny Świętej po Egipcie i Etiopii” byłego prezydenta miasta Łodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Gabara

- Każdy, kto choć raz odwiedzi Ziemię Świętą chce jeszcze raz tam pojechać. To tęsknota, niezwykła więź, jaka rodzi się między nami a czasami biblijnymi, starożytnością. Patrzyłem na miejsca, które znam z lekcji religii i Biblii, próbowałem sobie wyobrazić, jak żyli ludzie w tych czasach i jak to wszystko się zmieniało – powiedział Jerzy Kropiwnicki.

W księgarniach dostępna jest książka „Śladami Rodziny Świętej po Egipcie i Etiopii”, której autorem jest Jerzy Kropiwnicki, ekonomista i polityk, prezydent Łodzi w latach 2002-2010. Inspiracją do jej napisania była opowieść średniowiecznego duchownego Kościoła koptyjskiego stanowiąca opis podróży Rodziny Świętej po Egipcie. Jednocześnie podkreślał, że praca nad tworzeniem książki była trudna, gdyż w samej Biblii mieści się niewiele informacji o ich wędrówce.

Relacja duchownego koptyjskiego zmotywowała Jerzego Kropiwnickiego do podjęcia podróży śladami Świętej Rodziny po Egipcie i Etiopii. Odwiedził sanktuaria, klasztory, podążał szlakiem Abrahama i exodusu Mojżesza, a także odwiedził miejsca związane z początkiem chrześcijaństwa. - Książka nie jest uzupełnieniem Biblii, jest to relacja z pewnej podróży, której dokonywałem w czasie i przestrzeni, a która odzwierciedlała wędrówkę Świętej Rodziny po Egipcie i Etiopii. Te podróże pozwalały odpocząć od polityki. Oddalałem się wówczas od spraw bieżących zagłębiając się w dawnych czasach, tak dalece, że teraźniejszość znikała w pola widzenia – tłumaczy autor.

Jerzy Kropiwnicki jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystki, obecnie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Był wykładowcą Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie założył Solidarność, a także doradcą Prezesa NBP.

2022-10-19 09:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: zapraszamy na rekolekcje dla młodych!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Duszpasterstwa

Pandemia to czas, który weryfikuje wiele rzeczy. Duszpasterstwo jest jedną z nich. Jedną z trudności z którą borykają się księża i katecheci jest niemożliwość zorganizowania rekolekcji szkolnych.

CZYTAJ DALEJ

Czy katolik powinien interpretować sny?

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 14

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Photographee.eu/Fotolia.com

Pytanie czytelnika:
Czy katolik powinien przykładać wagę do snów?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 12:11

[ TEMATY ]

opłatek

Krakow

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

- Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku, za to wielkie dobro jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

W czasie Mszy św., odprawionej przed opłatkiem, homilię wygłosił kapelan Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, ks. Wiesław Popielarczyk. Podkreślił, że należy zaufać Bogu, by móc pokonywać codzienne trudności. Zauważył, że leśnicy są niezwykłą grupą osób, troszczących się o polskie lasy, by przynosiły pożytek. Pszczelarze przypominają, by dbać o środowisko i aby ludzie znali podstawowe prawdy związane z jego ochroną. – Jesteśmy tu, by dać świadectwo naszej wiary, ufności Bogu, by nabrać siły, odwagi – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję