Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Spotkanie z biskupem Kijowa

Parafia św. Łukasza i św. Floriana w Łodzi zaprasza na mszę świętą odpustową pod przewodnictwem księdza biskupa Aleksandra Jazłowieckiego – biskupa pomocniczego diecezji kijowsko – żytomierskiej. Po mszy świętej odbędzie się spotkanie z uchodźcami z Ukrainy, którzy w Łodzi znaleźli swój nowy dom na czas wojny.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum parafii

Liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty – patrona służby zdrowia – przypadało 18 października. Wspólnota parafii w Łodzi przy ulicy Strycharskiej zaprasza na uroczyste świętowanie w niedzielę 23 października. O godzinie 13.00 sumę odpustową będzie sprawował bp Aleksander Jazłowiecki. - Będzie to okazja do spotkania się z naocznym świadkiem działań wojennych i tragedii wielu ludzi. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam na mszę św. odpustową. Jest to święto całej parafii, więc zaangażujmy się w przygotowania – zachęca ks. Marcin Jarzenkowski, proboszcz parafii. Jednocześnie na wszystkich mszach świętych w minioną niedzielę kapłan zachęcił parafian do wspólnego przygotowania parafialnej uroczystości np. poprzez upieczenie ciasta, przyniesienie czegoś na wspólną agapę, czy pomoc przy porządkowaniu kościoła. Parafianie przygotowują się do uroczystości odpustowych modlitewnie – codziennie od 14 października wieczorem odprawiane jest nabożeństwo różańcowe połączone z nowenna do świętego Łukasza, zaś w wieczór poprzedzający odpust (sobota, 22 października) odbędzie się czuwanie ku czci św. Łukasza, św. Jana Pawła II – w dniu liturgicznego wspomnienia, a także ku czci św. Rity.

Biskup Aleksander Jazłowiecki kilkukrotnie gościł w Polsce. Od momentu agresji Rosji na Ukrainę, nieustannie wspiera swoich wiernych na terenie diecezji. Relacjonuje także przebieg wojny w internecie m.in. na stronie diecezji opolskiej, gdzie opowiada o życiu w cieniu wojny, o tym, czym na co dzień zajmują się ludzie, którzy nie opuścili Ukrainy. Zwraca uwagę także na fakt, jak na wojnę reagują dzieci oraz opowiada o niesamowitej sile modlitwy spajającej ludzi.

Biskup Aleksander Jazłowiecki urodził się w 1979 roku we wsi Hybalivka niedaleko Szargorodu w obwodzie Winnickim. Jest jednym z młodszych biskupów kościoła rzymsko- katolickiego na świecie. Po szkole zawodowej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gródku, gdzie w 2004 r. przyjął święcenia kapłańskie w diecezji kamieniec-podolskiej. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie w 2012 roku obronił rozprawę doktorską z prawa kanonicznego na temat: „Małżeństwa mieszane w Kościele katolickim i prawosławnym rosyjskim”. Po powrocie do diecezji został prorektorem i ekonomem seminarium w Gródku, a od 2014 do 2018 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego diecezji Kamieniec Podolski. Następnie został skierowany do pracy w diecezji kijowsko-żytomierskiej, gdzie pełnił funkcję kanclerza i moderatora kurii. Dnia 18 września 2019 roku papież Franciszek mianował ks. Aleksandra Jazłowieckiego, biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej, nadając mu siedzibę tytularną w Tulanie. Święcenia biskupie odbyły się w Kijowie 9 listopada 2019 r. w prokatedrze św. Aleksandra. Głównym konsekratorem był Nuncjusz Apostolski w Ukrainie abp Claudio Gugerotti. Współkonsekratorami zaś biskup Witalij Krywycki ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej i biskup Leon Dubrawski ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej. Latem 2022 roku razem z innymi biskupami ukraińskimi spotkał się z papieżem Franciszkiem.

Początek odpustu w niedzielę 23 października w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Łodzi (ul. Strycharska 22) o godzinie 13.00, po niej spotkanie dla Ukraińców.

2022-10-21 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ku pamięci Jana Karskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Anna Drzewiecka

W urodziny Emisariusza (24 kwietnia) przedstawiciele władz Łodzi złożyli kwiaty przy ławeczce Kuriera w Parku Ocalałych, która została postawiona w 2009 roku na Kopcu Pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce tak, jak na Ukrainie, zmienią kalendarz świąt

2023-02-07 14:56

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Eparchie kościoła greckokatolickiego w Polsce: przemysko-warszawska, wrocławsko-koszalińska i olsztyńsko-gdańska, podobnie jak cerkiew grekokatolicka na Ukrainie rezygnują z używania kalendarza juliańskiego. Poinformowano, że zmiany wejdą w życie od 1 września 2023 tj. od rozpoczęcia nowego roku liturgicznego w obrządku tego kościoła.

Dekret podpisany przez zwierzchników trzech działających na terenie Polski eparchii kościoła grekokatolickiego o zmianie kalendarza z juliańskiego na gregoriański zamieściła w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych eparchia olsztyńsko-gdańska. W dokumencie napisano, że zmiana kalendarza dotyczyć będzie stałych świat kościelnych, jak np. Bożego Narodzenia i Jordanu. Biskupi podkreślili, że zmiany te uzgodnione są ze zwierzchnikami cerkwi w Ukrainie i obowiązują duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję