Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Podziękowanie za 8 lat dyrektorskiej posługi ks. Andrzeja Partyki w Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek 17 października br. metropolita łódzki mianował Tomasza Kopytowskiego – dotychczasowego rzecznika prasowego Caritas – dyrektorem Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Kopytowski zastąpi na tej funkcji ks. Andrzeja Partykę, który po ośmiu latach posługi w Caritas, został mianowany proboszczem par. Opatrzności Bożej w Łodzi.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś rano w siedzibie głównej Caritas diecezjalnej mieszczącej się w Łodzi (ul. Gdańska 111) podziękowano dotychczasowemu dyrektorowi za jego ofiarną pracę na rzecz najbardziej potrzebujących w Łodzi i regionie, i oficjalnie przywitano nowego dyrektora.

Mszy św. w kaplicy Caritas przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który odwołując się do dzisiejszego Słowa Bożego apelował – używaj sumienia! Pan Jezus mówi: sami z siebie musicie rozeznawać co jest dobre. Każdy ma przez Pana Boga podarowany ten wyjątkowy dar jakim jest nasz wewnętrzny osąd tego, co się dzieje – sumienie, które mówi – to czyń, a tego nie! To czyń, bo jest dobre, a tamtego nie czyń, bo jest złe. Bez tego sądu patrzymy na rzeczywistość bardzo powierzchownie - zauważył duchowny.

- Traktujesz brata jak przeciwnika, bo nie używasz swojego sumienia. Gdybyś używał swoje sumienie, to byś wiedział, że życie znaczy więcej niż pieniądze i sumienie, by ci podpowiadało, żebyś się po drodze pojednał ze swoim bratem, a nie czekał, by sędzia rozstrzygnął, kto z was miał rację. Jezus zachęca nas, żebyśmy żyli w sposób rozumny tzn. rozumiejąc dzień, który właśnie trwa. Rozumiem ten dzień, kiedy przykładam do niego miarę swojego sumienia. To ostatecznie w sumieniu mogę rozstrzygnąć jaki ten dzień jest – tłumaczył abp Ryś.

Kończąc metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że - wstajemy rano i wyglądamy za okno pytając siebie: jaki będzie dzień? Byłoby lepiej wstawać rano i popatrzeć w swoje sumienie i zastanowić się jak mam dzisiaj postępować. Docieralibyśmy wtedy do rzeczywistej prawdy o dniu, który przeżywamy - zakończył duchowny.

Przed zakończeniem liturgii metropolita łódzki podziękował księdzu Andrzejowi Partyce za jego pracę dla Caritas oraz pogratulował panu Tomaszowi Kopytowskiemu nowej funkcji. Zapewniając obu o swojej modlitwie arcybiskup wręczył obu relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej - polskiej pielęgniarki i działaczki charytatywnej.

Reklama

Ksiądz Partyka podziękował zebranym w kaplicy przedstawicielom wszystkich ośrodków Caritas Archidiecezji za 8 lat współpracy i zapewnił o swojej dalszej aktywności charytatywnej.

Caritas Diecezji Łódzkiej powstało w 1932 roku i działało nieprzerwanie – prowadząc dzieła charytatywne do 1950 roku, kiedy to władze polityczne zawiesiły działalność kościelnej Caritas. Caritas została upaństwowiona, a jej mienie zagarnięto, zakazując działalności. Stan ten trwa do 2 IV 1990 roku, kiedy na mocy dekretu biskupa Diecezjalnego Władysława Ziółka reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej. Wówczas dyrektorem został ks. Ireneusz Kulesza, który pełnił tę funkcję do 2001 roku. Nowym dyrektorem zostaje ks. Jacek Ambroszczyk, który pełni swoją 15-letnią posługę dla Caritas do 2014 roku. Wówczas na stanowisko dyrektora Caritas powołany został ks. Andrzej Partyka, który w październiku 2022 roku zostaje mianowany proboszczem łódzkiej parafii pw. Opatrzności Bożej.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej to liczne dzieła i projekty prowadzone na terenie diecezji, jak i po za jej granicami. Wśród nich należy wyróżnić: punkt pomocy charytatywnej, dom dziennego pobytu, specjalistyczne świetlice środowiskowe, ośrodek aktywizacji zawodowej i społecznej, zakład aktywności zawodowej, hospicjum domowe i poradnię medycyny paliatywnej, integracyjny ośrodek leczenia i rehabilitacji, ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy w Drzewocinach i ośrodek kolonijny w Łasku – Kolumnie.

CARITAS ARCHIDIECEZJI ŁÓDZKIEJ

90-507 Łódź, ul. Gdańska 111, NIP 727-16-60-410

tel. centrali: 42 639-95-81, 42 639-95-82, fax 42 639-95-80

e-mail: caritas@toya.net.pl,recepcja.caritas@toya.net.pl, www.caritas.lodz.pl

PEKAO S.A. V O/Łódź 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

2022-10-21 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kobiecość jest darem Boga

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Duszpatserstwa

Z okazji Dnia Kobiet Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek oraz Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej przygotowało niezwykłe wydarzenie, skoncentrowane wokół modlitwy i jedności. Zaproszenie kierowane jest do kobiet, a szczególnie studentek, młodych mam oraz kobiet rozpoczynających pracę zawodową do wspólnej modlitwy, którą w dniu 8 marca br. zaniesiemy do Boga w Kościele Sióstr Karmelitanek (ul. Św. Teresy 6).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję