Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegom. Wciąż obecni w polskich sercach

W Strzegomiu odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Ma on formę flagi oraz wysokość prawie trzech metrów, są też tablice z nazwiskami ofiar.

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

Strzegom

ks. Marek Babuśka

bp Adam Bałabuch

odsłonięcie pomnika

Ryszard Wyszyński

Pomnik i nowy Skwer Marii i Lecha Kaczyńskich poświęcili bp Adam Bałabuch i ks. prał. Marek Babuśka

Pomnik i nowy Skwer Marii i Lecha Kaczyńskich poświęcili bp Adam Bałabuch i ks. prał. Marek Babuśka

- Lech Kaczyński pragnął, aby Rzeczpospolita Polska była państwem na miarę naszych tradycji i aspiracji, by zajmowała należne nam z racji potencjału, położenia i doświadczeń historycznych miejsce w strukturach euroatlantyckich, by z tych samych względów odgrywała rolę regionalnego lidera...” - napisał w liście do mieszkańców na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia w Strzegomiu nowego pomnika, w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej brat zmarłego prezydenta.

- Ten piękny gest na zawsze pozostanie w mojej pamięci i będę za niego wdzięczny na zawsze, bowiem z jednej strony jest on zwycięstwem prawdy, miłości i godności, a z drugiej, świadectwem tego, że ci którzy zginęli dwanaście lat temu w tragedii smoleńskiej, są wciąż obecni w polskich, w tym przypadku, w państwa sercach – podkreślił w liście Jarosław Kaczyński.

Podziel się cytatem

Pomnik to inicjatywa byłego szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, posła ziemi wałbrzyskiej. On sam podczas uroczystości odczytał list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Ryszard Wyszyński

Kompanię Honorową pełnili żołnierze Garnizonu Wrocław

Kompanię Honorową pełnili żołnierze Garnizonu Wrocław

Jest potężny

Pomnik jest ogromną, kamienną formą wykonaną z łączonych brył granitu szarego i czerwonego. Swoim kształtem przypomina falującą na wietrze polską flagę, która otula nazwiska pary prezydenckiej. W lewym rogu autor, strzegomski artysta rzeźbiarz Jerzy Zysk, umieścił polskiego orła z metalu. Całość waży blisko 7 ton. Pomnik jest wysoki na 3 metry i szeroki na 1,7 metra. W centralnym miejscu, na granitowej tablicy, znajduje się napis: „W hołdzie wybitnym Polakom Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i Pierwszej Damie RP Marii Kaczyńskiej oraz uczestnikom delegacji państwowej tragicznie zmarłym 10 kwietnia 2010 r.” - Strzegom 30 października 2022 r. U podstawy pomnika widnieją, w dodanej do bryły metaloplastyce, nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy. Pomnik swoim ogromem, wydaje się wołać do przechodniów, że pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej będzie trwać tak długo, jak trwały i niezniszczalny jest strzegomski granit.

Poświęcenia monumentu dokonał bp Adam Bałabuch w asyście miejscowego proboszcza ks. prał. Marka Babuśki. Duchowni także pobłogosławili nowy Skwer, na którym stoi pomnik, a który otrzymał imię Marii i Lecha Kaczyńskich.

Reklama

Ryszard Wyszyński

We wspólnej modlitwie uczestniczyli posłowie i przedstawiciele polskiego rządu, samorządowcy

We wspólnej modlitwie uczestniczyli posłowie i przedstawiciele polskiego rządu, samorządowcy

Piękni ludzie

Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła Msza święta w strzegomskiej bazylice. - Chcemy uczcić tych wszystkich, którzy odeszli do wieczności, a którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. To byli piękni ludzie! Piękne córki i synowie naszego polskiego narodu – mówił w niedzielę 30 października przewodniczący liturgii bp Adam Bałabuch. W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy zwrócił uwagę, że w przestrzeni publicznej często stawiamy znaki, symbole, które przypominają nam ważne osoby i wydarzenia. Mogą być one przestrogą, ale są przede wszystkim wyrazami naszej pamięci o nich! O ich czynach i poświęceniu.

Na uroczystości oprócz duchowieństwa obecni byli europosłowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje z miast i gmin regionu dolnośląskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz mieszkańcy Strzegomia.

Ryszard Wyszyński

Ryszard Wyszyński

Ryszard Wyszyński

2022-10-30 20:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiedzą, że są córkami króla

[ TEMATY ]

Strzegom

Córka Króla

ks. Mirosław Benedyk

Organizatorzy chcieli zachęcali uczestniczki do przebudzenia się i nakarmienia Bożymi treściami

Organizatorzy chcieli zachęcali uczestniczki do przebudzenia się i nakarmienia Bożymi treściami

Na kilka dni przed Dniem Kobiet ponad 200 pań zgromadziło się w sali Strzegomskiego Centrum Kultury, by wysłuchać trzech prelekcji dotykających chrześcijańskiej wizji kobiecości.

Tegorocznym jej hasłem były słowa wypowiedziane przez Jezusa do martwej dziewczynki „Talitha kum”. – Chcieliśmy w ten sposób zachęcić uczestniczki do przebudzenia. I tak jak w Ewangelii nakarmić je Bożym słowem, by umocnione mogły zanieść je innym – podkreśla Agnieszka Lesiów, organizatorka.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1014 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1014 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję