Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegom. Noc Wszystkich Świętych

Od wielu lat czcząc relikwie świętych i błogosławionych wierni strzegomskiej bazyliki kultywują prawdę o świętych obcowaniu.

[ TEMATY ]

Strzegom

Noc Wszystkich Świętych

Krystyna Smerd

Nabożeństwo eucharystyczne w strzegomskiej bazylice

Nabożeństwo eucharystyczne w strzegomskiej bazylice

Strzegomska „Noc Świętych,” już na stałe wpisała sie w życie parafii św. Ap. Piotra i Pawła. Została ona zorganizowana po raz ósmy, przy dużym udziale młodzieży i dzieci z miejscowych duszpasterstw. Młodych w przygotowaniu tekstów, strojów oraz przy aranżacji wystroju kościoła wspierali rodzice oraz duszpasterze.

W blasku kolorowych świateł i odczytywanych życiorysów wybranych świętych i błogosławionych, ustawiono na ołtarzu głównym przynoszone kolejno relikwiarze: m.in. św. Siostry Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II, Św. Pawła Apostoła, bł. Karoliny Kózkówny, św. Charbela z Libanu, Św. Franciszka i św. Hiacynty Marto, bł. Marii Luizy Merket, bł. Bronisława Markiewicza czy św. Teresy od Krzyża.

W tym roku cząstki świętych wnosiły reprezentacje strzegomskich rodzin i grup parafialnych. Ważnym punktem spotkania była cicha modlitwa i kontemplacja, po której nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu połączone z modlitwą wiernych, którą poprowadził ks. dr Piotr Sipiorski miejscowy wikariusz, przy śpiewie scholi dziecięcej pod kierownictwem animatorki Agnieszki Lesiów.

2022-11-01 23:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom. Wspomnienie stanu wojennego

[ TEMATY ]

stan wojenny

Strzegom

Krystyna Smerd

Zgromadzeni pod pomnikiem św. Jana Pawła II, uczestnicy wydarzenia, na czele z włodarzami miasta

Zgromadzeni pod pomnikiem św. Jana Pawła II, uczestnicy wydarzenia, na czele z włodarzami miasta

- Wprowadzenie stanu wojennego przed 41. laty dotknęło boleśnie cały naród, zmieniło też osobiste nasze losy – wspominali po latach represjonowani i internowani.

Rocznicowej Eucharystii w intencji ojczyzny, ofiar i poszkodowanych przewodniczył w strzegomskiej bazylice ks. prał. Marek Babuśka, podkreślając, że dzień 13 grudnia 1981 rok pozostanie na zawsze dniem zdrady i bezprawia – a zanoszona modlitwa, ogarnia tych, którzy chcieli pozostać patriotami, żyjąc z miłości do Ojczyzny walczyli o prawdę, a zapłacili za to internowaniem i represjami.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję