Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław: abp Józef Kupny na modlitwie z osobami niepełnosprawnymi

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Wrocław

droga

Bożena Sztajner

Droga Krzyżowa dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin, opiekunów i przyjaciół zgromadziła we wrocławskim kościele uniwersyteckim tłumy wrocławian. Modlił się z nimi metropolita wrocławski abp Józef Kupny. „Jeżeli chcesz mnie naśladować, to weź swój krzyż na każdy dzień” – refren znanej pieśni wielkopostnej w sposób szczególny wybrzmiał podczas nabożeństwa, odnosząc się do cierpienia chorych i niepełnosprawnych uczestników. Podczas modlitwy, której przewodniczył abp Józef Kupny, wybrzmiewały słowa nauki Papieża Polaka oraz wspomnienia posługi i ostatnich dni jego ziemskiego życia. Modlitwie towarzyszyły zdjęcia i filmy poświęcone ojcu świętemu. Tradycyjnie rozważania czytali sami niepełnosprawni, ich opiekunowie i osoby starsze, a wszystkie teksty były tłumaczone na język migowy.

Jak mówią organizatorzy ich inicjatywa to nie tylko szansa na wyjście z domu i spotkanie się osób, które zmagają się z niepełnosprawnością, ale zwrócenie uwagi, że w znacznym procencie Kościół to również osoby chore i niepełnosprawne, które często podlegają społecznemu wykluczeniu. – Abp Józef Kupny pierwszy raz wziął udział w tej Drodze Krzyżowej, jednak mogę powiedzieć, że gdy tylko został zaproszony do udziału w modlitwie natychmiast odpowiedział pozytywnie. Chciał spotkać się i wspólnie modlić z osobami niepełnosprawnymi – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity, dodając, że w przypadku rozmowy z Bogiem sprawność ciała jakby schodzi na drugi plan. – Zdecydowanie ważniejsza jest sprawność ducha – podkreśla i dopowiada: – Metropolita wrocławski przy każdej okazji prosi osoby chore i starsze o to, by ofiarowały swoje modlitwy i cierpienia w intencji Kościoła wrocławskiego oraz jego posługi. Wierzy, że mają one wielkie znaczenie w oczach Boga. Tegoroczna Droga Krzyżowa wpisuje się w program przygotowań Archidiecezji Wrocławskiej do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Cały program dostępny na stronie www.jp2.wroclaw.pl

2014-03-28 17:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaplica Sykstyńska w Małym Watykanie

Niedziela wrocławska 9/2019, str. II

[ TEMATY ]

wystawa

Wrocław

Ks. Rafał Kowalski

Przedstawiciele firmy YOLO Events opowiadają o wystawie Kaplicy Sykstyńskiej we Wrocławiu

Przedstawiciele firmy YOLO Events opowiadają o wystawie Kaplicy Sykstyńskiej we Wrocławiu

Odkąd Jan Paweł II 22 lata temu odwiedził nasze miasto, Ostrów Tumski zaczął być nazywany Małym Watykanem. Właśnie na Ostrowie zagości wystawa zawierająca 34 repliki fresków Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej – zapowiedział podczas konferencji prasowej Sascha Gajew, dyrektor finansowy berlińskiej firmy YOLO Events

Organizatorzy zwrócili się do parafii katedralnej o udostępnienie jednego z kościołów na Ostrowie Tumskim. Wybraliśmy kolegiatę Świętego Krzyża. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wszystkie freski, które znajdują się na suficie Kaplicy Sykstyńskiej, łącznie ze ścianą szczytową, czyli reprodukcją fresku Sądu Ostatecznego – mówił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz archikatedry wrocławskiej. Każdego dnia ponad 2 tys. zwiedzających pragnie wejść do Kaplicy Sykstyńskiej, aby podziwiać słynne dzieło Michała Anioła. Ks. Paweł Cembrowicz podkreślał, że kontemplowanie wydarzeń biblijnych w takim tłumie bywa kłopotliwe. – Ten, kto był w Rzymie i miał okazję zwiedzać Kaplicę, mógł przeżyć pewien zawód. Przynajmniej ja taki przeżyłem. Myślałem, że wejdę do miejsca, w którym nie będzie tłumów, gdzie będzie panowała cisza. Ciszy nie było – wszyscy się przepychali i nie za bardzo można było oglądać dzieła w spokoju. Kiedy przeczytałem maila z propozycją wystawy we Wrocławiu, bardzo się ucieszyłem.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję