Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Samokrytyczny raport o Kościele

Reklama

W Wielkiej Brytanii rozgorzała dyskusja nad tożsamością tamtejszego Kościoła. Bp Patrick O’Donoghue opublikował w tym tygodniu 92-stronicowy raport o stanie brytyjskiego katolicyzmu, w którym krytykuje Kościół za postępującą utratę katolickiej tożsamości. Obszerną relację raportu zamieszcza najnowszy numer najpoczytniejszego na Wyspach katolickiego pisma „The Catholic Herald”, który słowa bp. O’Donoghue’a nazywa prawdziwym dynamitem.
Raport jest owocem 16-miesięcznej wizytacji w diecezji Lancaster. Punktem wyjścia są bolesne pytania dotyczące opustoszałych kościołów, malejącej liczby chrztów, braku powołań i energii, by cokolwiek zmienić.
Szukając odpowiedzi na te pytania, bp O’Donoghue dochodzi do wniosku, że Kościół na Wyspach rozminął się z prawdziwymi celami soborowych reform. Cytując kard. Henri de Lubaca, przypomina on, że aby naprawdę wprowadzić w życie nauczanie Soboru, „wszyscy musimy odzyskać katolickie poczucie równowagi między zmianami a kontynuacją”. Wzywa zatem zarówno duchownych, jak i świeckich, by na nowo zastanowili się, co to znaczy być katolikiem, i by powrócili do źródeł katolickiej tożsamości, do depozytu wiary obecnego w dokumentach Soboru Watykańskiego II. Ostrej krytyce bp O’Donoghue poddał też swych współbraci biskupów, którzy często nie są w stanie dojść do porozumienia. To z kolei sprawia, że oświadczenia Episkopatu są płytkie i niewyraźne.

Irak

Ataki na chrześcijan

Nasiliły się ataki na chrześcijan w Iraku. Islamscy fundamentaliści porywają ich dla okupu, ale nawet po jego zapłaceniu osoby porwane są mordowane. W ostatnich dniach w Mosulu uprowadzono i zamordowano dwóch chrześcijan. Rodzina 65-letniego lekarza Tariqa Quattana zapłaciła za jego uwolnienie 20 tys. dolarów. Mimo to został zabity. Podobny los spotkał Nafiego Haddada. O powstrzymanie fali porwań do irackiego rządu zaapelował pod koniec sierpnia łaciński arcybiskup Bagdadu Jean Benjamin Sleiman. Przypomniał on, że chrześcijanie zostawieni są na pastwę losu i nie mogą liczyć na pomoc policji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Argentyna

Kościół cieszy się największym zaufaniem

Reklama

Kościół katolicki cieszy się największym zaufaniem społecznym w Argentynie - tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w tym południowoamerykańskim kraju. 90 proc. ankietowanych Argentyńczyków określa się jako wierzący, a trzy czwarte z nich deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego. 11 proc. uważa się za niewierzących bądź obojętnych religijnie. Prawie 60 proc. respondentów uznało Kościół katolicki za najbardziej wiarygodną instytucję, przed środkami przekazu i siłami zbrojnymi. Za tymi deklaracjami nie idą jednak inne poglądy. 63 proc. Argentyńczyków akceptuje dokonywanie aborcji „w pewnych okolicznościach”, a ponad 85 proc. popiera antykoncepcję.
Badanie przeprowadzono z udziałem 2 400 respondentów na początku bieżącego roku. Przedsięwzięcie zrealizowała Krajowa Rada Badań Naukowych i Technicznych (CONICET) przy współpracy czterech uniwersytetów państwowych.

Francja

Kongres Mariologiczny i Maryjny w Lourdes

Z okazji 150-lecia objawień Matki Bożej w dniach 5-8 września w Lourdes miał miejsce XXII Międzynarodowy Kongres Mariologiczny i Maryjny, zorganizowany przez Papieską Akademię Mariologiczną, skupiającą specjalistów z dziedziny mariologii oraz instytucje zajmujące się pobożnością maryjną z całego świata. Kongres, którego hasłem były słowa: „Objawienia Matki Bożej: między historią, wiarą i teologią” odbywał się pod przewodnictwem delegata papieskiego kard. Paula Pouparda. Każdego dnia do południa odbywały się sesje plenarne, na których referaty wygłaszali przedstawiciele uczelni katolickich z różnych kontynentów. Popołudnia poświęcone były pracom w sekcjach językowych oraz w dwóch sekcjach ekumenicznych.
Wśród 14 sekcji językowych pracowała także sekcja polska. Tegoroczny Kongres wpisał się w program przygotowań do wizyty Benedykta XVI, który 12 września udał się z pielgrzymką apostolską do Francji, a na trasie papieskiej pielgrzymki znalazło się sanktuarium w Lourdes.

Ludzie

Bp Hilarion

Biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w Wiedniu Hilarion (Alfejew) zaapelował do katolików i prawosławnych o „strategiczne partnerstwo”. - Nadszedł już czas, by w dialogu ekumenicznym nie patrzeć tylko na to, co dzieli, lecz także na sprawy, które łączą, a tych jest znacznie więcej - powiedział bp Hilarion w rozmowie z austriacką agencją „Kathpress”. - Nie chodzi o „zamiatanie pod dywan” istniejących problemów teologicznych, lecz nade wszystko o zmianę perspektywy w praktyce ekumenizmu - zastrzegł prawosławny biskup. - Nie powinniśmy czekać na rozwiązanie wszystkich problemów teologicznych, lecz już teraz zawiązywać praktyczne sojusze. Nie powinniśmy też czekać, aż otrzymamy wspólne kierownictwo duchowe, jeśli takie w ogóle nastąpi - uważa bp Hilarion. Jako pierwszy krok w zaproponowanym przez niego kierunku wymienił rozwijanie wspólnego rozumienia misji i wspólne działania w tym kierunku. Zdaniem prawosławnego hierarchy, pojęcie ekumenizmu ulega spłaszczeniu, jeśli sprowadza się go wyłącznie do kwestii teologicznych i nie dostrzega się potrzeby wspólnych działań na drodze postępu ekumenicznego.

Krótko

Unia Europejska nie zastosowała sankcji wobec Rosji za atak na Gruzję. Przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli wezwali Rosję do wycofania wojsk z Gruzji do 8 września br. oraz potępili decyzję o uznaniu niepodległości Abchazji i Osetii. Zapowiedziano także zacieśnianie współpracy z krajami Europy Wschodniej. Na wniosek Polski, udało się w konkluzjach szczytu osobno wspomnieć o zacieśnianiu współpracy z Ukrainą.

Konflikt Rosji z Gruzją dowiódł, że UE powinna przyspieszyć budowę gazociągu Nabucco, który zmniejszy uzależnienie energetyczne od Rosji - powiedział unijny komisarz ds. polityki energetycznej Andris Piebalgs.

Gruziński parlament, na wniosek prezydenta, zniósł obowiązujący od 9 sierpnia stan wojenny w kraju. Decyzja weszła w życie 4 września rano.

Finlandia po rosyjskiej inwazji na Gruzję zastanawia się nad wstąpieniem do NATO. Prawie połowa obywateli Finlandii z obawy przed Rosją przychyla się ku tej decyzji.

Od 1 września trudniej jest zostać obywatelem Niemiec. Weszły w życie przepisy, które nakładają na kandydata do obywatelstwa obowiązek zdania specjalnego egzaminu z systemu prawnego Niemiec, znajomości bieżącej polityki i inne. Chodzi o to, żeby się lepiej zintegrować ze społeczeństwem niemieckim.

Coraz częściej pojawiają się sygnały świadczące o tym, że wkrótce dojdzie do bezpośrednich rokowań pokojowych między Izraelem a Syrią.

Kryzys na Ukrainie. Prezydent Wiktor Juszczenko oświadczył, że w ukraińskim parlamencie doszło do powołania nowej koalicji z udziałem Bloku Julii Tymoszenko, prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy oraz komunistów. Prezydent zapowiedział, że zawetuje ustawy, które znacząco ograniczają kompetencje szefa państwa, a rozszerzają pełnomocnictwa rządu.

23 górników zginęło 4 września w wybuchu metanu w kopalni węgla w północno-wschodnich Chinach.

Parlament Europejski niemal jednogłośnie wezwał do wprowadzenia w Unii Europejskiej zakazu klonowania zwierząt do celów produkcji żywności oraz importu klonowanych zwierząt i pochodzących z nich produktów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Unia Europejska

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Od 2012 r. w Unii umiera co roku więcej osób, niż się rodzi, wobec czego „wzrost liczby ludności można w znacznej mierze przypisać nasilonym ruchom migracyjnym po pandemii Covid-19” – ocenił Eurostat, które dane zacytował w piątek portal Euronews.
CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Na Jasną Górę dotarła Pielgrzymka Rolników

2025-07-12 18:18

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Pielgrzymka Rolników

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa

Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa

42. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dotarła na Jasną Górę.

Pielgrzymka wyruszyła 2 lipca z Klenicy, a jej trasa prowadziła przez liczne wsie i miasteczka. Pielgrzymi, którzy przez kilkanaście dni pokonywali setki kilometrów, 12 lipca przynieśli przed tron Matki Bożej intencje swoje, swoich rodzin oraz całej wsi i rolnictwa. Modlili się o dobrą pogodę i deszcz, który nawodni ziemię. Modlili się w intencjach papieskich, za naszą diecezję, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz we wszystkich intencjach, które polecono ich modlitwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję