Reklama

Kościół

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia: pacjent potrzebuje również terapii duchowej

- Człowiek chory potrzebuje nie tylko profesjonalnej opieki medycznej, ale także wsparcia duchowego – powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, który uczestniczył w sesji szkoleniowo-formacyjnej dla kapelanów diecezji radomskiej. Spotkanie z udziałem biskupa Marka Solarczyka odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

[ TEMATY ]

zdrowie

wiara

Karol Porwich/Niedziela

W trakcie spotkania kapelani dyskutowali o radościach i trudach swojej posługi duszpasterskiej w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej.

- Człowiek chory potrzebuje zarówno bardzo dobrej, profesjonalnej opieki medycznej, psychologicznej, ale także potrzebuje terapii duchowej, opieki duszpasterskiej. My, księża jesteśmy włączeni w tę piękną opiekę nad człowiekiem chorym, który jest pełen lęku i obaw. Często trzeba być przy nim, towarzyszyć jemu. Kościół ma doświadczenie w tym zakresie. Każdy dzień jest nowym wyzwaniem dla kapelanów - mówił ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

Ks. Przemysław Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia zauważył, że ludzie chorzy potrzebują obecności drugiego człowieka. - Mamy w pamięci obrazy, kiedy w dobie pandemii, rodzina nie mogła odwiedzić swoich bliskich. Zrozumiałem wówczas, jak ważną rolę odgrywa kapelan w szpitalu i jak ważna jest rola kapłana wobec drugiego człowieka, zwłaszcza takiego, który ma już świadomość, że odchodzi z tego świata – powiedział ks. Wójcik.

Ks. Tomasz Pastuszka jest dyrektorem Kozienickiego Hospicjum Domowego im. Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. - My, jako kapelani idziemy z misją sakramentalną, psychologiczną, empatyczną do chorych. Poświęcamy chorym czas, dajemy wsparcie i pomagamy im zauważyć, że nie są sami, szczególnie wtedy gdy ludzie odchodzą, gdy przygotowujemy ich na przejście z życia do życia – mówił ks. Pastuszka.

W spotkaniu uczestniczył Julian Wróbel, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przysusze. - Myślę, że posługa kapelana w szpitalach czy zakładach opieki zdrowotnej jest trudna, ponieważ to są hermetyczne środowiska. Bycie kapelanem w takim środowisku to duże wyzwanie. Uważam, że kapelan jest częścią zespołu terapeutycznego. Zresztą prowadzone są badania, których celem jest odpowiedź na pytanie, czy wiara pomaga w procesie leczniczym. Ostatnio mogliśmy przeczytać, że badania przeprowadzone na Harvardzie wykazały, że osoby, które praktykują żyją dłużej i cieszą się zdrowiem – powiedział dyrektor Julian Wróbel.

Reklama

Jadwiga Kazana, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oddział Ziemi Radomskiej dodała, że kapelani są bardzo potrzebni nie tylko dla pacjentów, ale również dla personelu medycznego. - Aby tę duchowość wzmacniać – powiedziała prezes Kazana.

W diecezji radomskiej w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej posługuje obecnie 40 kapelanów.

2022-11-23 20:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem człowiekiem wierzącym”

[ TEMATY ]

wiara

chrześcijanin

franciszkanie.pl

Przyszedł czas, abyśmy z odwagą mówili: jestem człowiekiem wierzącym, ochrzczonym, chcę żyć według wartości, które noszę w swoim sercu – mówił bp Edward Kawa ze Lwowa podczas Mszy św. w czasie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

W homilii bp Kawa pytał, dlaczego dzisiaj, jako ludzie wierzący, „tak często jesteśmy smutni, tak często boimy się bronić swoich wartości, tak często się lękamy, aby ktoś o nas źle nie mówił?”

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję