Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. dziękczynna za Jana Pawła II

Wielkie dzieła pontyfikatu

Reklama

Mszę św. dziękczynną za dar, jakim był pontyfikat Jana Pawła II, odprawił 16 października w Bazylice św. Piotra w Rzymie kard. Stanisław Dziwisz. W 30. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża jego najbliższy współpracownik przypomniał dar pontyfikatu Jana Pawła II oraz kierunek, w jakim podążać ma Kościół, aby otworzyć przed ludźmi „perspektywy nadziei, tak ważne dla współczesnego pokolenia - pokolenia ludzi często zagubionych i głodnych wielkich wartości”.
Wśród perspektyw, które Jan Paweł II otworzył przed Kościołem, kard. Dziwisz wskazał na „otwarcie szerokiej drogi Miłosierdzia Bożego”. Sługa Boży był wielkim budowniczym drogi Miłosierdzia Bożego, którą wcześniej wskazali św. Faustyna Kowalska i jej spowiednik bł. ks. Michał Sopoćko. Papież z Polski poprowadził tą drogą miliony ludzi na całym świecie. Wszyscy, którzy pełnią miłosierdzie, zbliżają się do Boga i sprawiają, że świat jest bardziej ludzki. - Im bardziej ten świat jest boski, tym bardziej jest ludzki - stwierdził Metropolita Krakowski.
Ojciec Święty Jan Paweł II ukazał też inną perspektywę posługi Kościoła. Był wielkim wychowawcą młodzieży, widział w młodych nie tylko budowniczych lepszego jutra, ale też potężną siłę przebicia, która jest w stanie obronić fundamentalne ludzkie wartości i przekazać je następnym pokoleniom. Budował przy tym swe relacje z młodymi na zaufaniu, które jest fundamentem wychowania w rodzinie i na wszystkich szczeblach edukacji, które jest też kamieniem węgielnym życia Kościoła i przekazu żywej Tradycji.
Trzecim wielkim dziełem pontyfikatu Jana Pawła II - stwierdził kard. Dziwisz - było budowanie cywilizacji życia i miłości. Była to odpowiedź na plany świata budującego cywilizację śmierci, strachu i nienawiści. Papież sam otaczał troską każde ludzkie życie. Bronił też godności ludzkiej pracy, gdy powstał w Polsce ruch „Solidarności”. Metropolita Krakowski apelował, aby przy grobie wielkiego Rodaka zastanowić się, w jakiej mierze „Solidarność” jest znakiem nadziei, w jakiej mierze jest niezależna, i w jakiej mierze jest nadal solidarnością.
Na koniec kard. Dziwisz dziękował za to, że Jan Paweł II był przewodnikiem na drodze cierpienia. Przez całą swoją posługę zawsze był blisko ludzi cierpiących, solidaryzował się z nimi i wiedział, że cierpienie zamienione na modlitwę ma wartość zbawczej ofiary. - Głosił Ewangelię w pełni sił, wykorzystując w tym celu wszystkie otrzymane od Boga talenty, ale umiał głosić ją również przykuty do łoża boleści, spoglądając na zegar, który odmierzał czas jego odejścia z tej ziemi - mówił kard. Dziwisz. Dzięki temu wielu ludzi przestało się bać śmierci.
Kard. Dziwisz zaapelował, aby dziedzictwo Jana Pawła II krystalizowało się nie tylko w świadomości ludzi, ale i w ich sercach. - Wszystko, co robił, robił dla naszego szczęścia, które jest ukryte w naśladowaniu Chrystusa - wyznał najbliższy współpracownik Papieża Polaka.

Benedykt XVI do Polaków

W związku z obchodami 30. rocznicy wybrania kard. Karola Wojtyły na papieża Benedykt XVI powiedział do Polaków 15 października br. podczas audiencji ogólnej w Watykanie:
- Serdecznie pozdrawiam Polaków przybyłych do grobu sługi Bożego Jana Pawła II z okazji rocznicy jego wyboru na Stolicę św. Piotra. Dziękując za waszą obecność, łączę się z wami w modlitwie przy tym grobie. Pozdrawiam również pielgrzymów z Białegostoku, którzy dziękują za beatyfikację ks. Michała Sopoćki. Z serca wszystkim błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Orędzie na Światowy Dzień Misyjny

Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Misyjny, obchodzony 19 października, zwrócił się do biskupów tymi słowami: „Niech każdy z Was czuje się więźniem dla pogan. Biskup nie jest konsekrowany tylko dla swojej diecezji, ale dla zbawienia całego świata”. Papież zachęca do refleksji nad „stałą koniecznością głoszenia Ewangelii również w naszych czasach”, zwraca uwagę na wciąż aktualną potrzebę wyzwolenia i odkupienia ludzkości, o której pisał św. Paweł.
Nakaz misyjny na początku trzeciego tysiąclecia nie przestał być absolutnym priorytetem dla wszystkich ochrzczonych, wezwanych do bycia „sługami i apostołami Jezusa Chrystusa” - napisał Benedykt XVI. Jako przykład zaangażowania apostolskiego Papież podaje św. Pawła, Apostoła Narodów, któremu poświęcony jest obecny rok.

„Śląsk” w Rzymie

Reklama

Rocznicę wyboru Jana Pawła II Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował w Rzymie. 19 października śpiewał podczas Mszy św., którą w bazylice św. Sabiny na Awentynie celebrował abp Szczepan Wesoły. Po Mszy św. „Śląsk” zaprezentował program „Santo Subito”, na który złożyły się utwory z najnowszej płyty zespołu pod takim samym tytułem. „Santo Subito” to kolekcja utworów ku czci Papieża Polaka, zawierająca m.in.: „Gaude Mater Polonia”, „Bogurodzicę”, pieśń „Matko Piekarska”, „Ave Maria”, „Barkę”, fragmenty „Requiem” W. A. Mozarta oraz F. J. Gosseca. Wyboru utworów dokonała dr Izabela Migocz, pełnomocnik dyrektora ds. artystycznych.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze Świętym Pawłem

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie! Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie. Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła
(1 Tes 5, 16-22).

Cudzysłów

Ujawniając nieznane epizody, film pozwala zobaczyć ludzką prostotę, zdecydowaną odwagę, a w końcu cierpienie Papieża Wojtyły, podjęte przez niego aż do końca z góralskim hartem i cierpliwością pokornego sługi Ewangelii.
Benedykt XVI - papież
Po światowej prapremierze filmu „Świadectwo”, Watykan, 16 października 2008 r.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Andrzej Świerad i Benedykt

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Benedykt ze swoim nauczycielem Andrzejem Świeradem

Benedykt ze swoim nauczycielem Andrzejem Świeradem

Wśród świętych, których w lipcu przypomina Kościół, są dwaj przyjaciele – święci pustelnicy Andrzej Świerad i Benedykt. Ich wspomnienie przypada 13 lipca. Choć żyli w czasach, kiedy na ziemiach polskich chrześcijaństwo dopiero się kształtowało i byli jednymi z pierwszych Polaków wyniesionych do chwały ołtarzy (1083 r.), ich życie może stanowić dla nas, żyjących na początku trzeciego tysiąclecia, drogowskaz na drodze do świętości. Swoje życie związali z benedyktynami.

Św. Andrzej Świerad urodził się w rodzinie rolniczej najprawdopodobniej w Małopolsce. Wzrastał w środowisku od dawna chrześcijańskim. Przez wiele lat żył w pustelni pod skałą w Tropiu niedaleko Czchowa. Miejsce to znane jest dziś jako Brama Sądecczyzny. Jan Długosz zapisał, że tu „wyróżniał się przykładnym życiem i obyczajami”– jak podaje strona internetowa sanktuarium Świętych Pustelników w Tropiu, gdzie ich kult jest wciąż żywy. Św. Andrzej w ostatnich latach X wieku wstąpił do benedyktynów – klasztoru św. Hipolita na górze Zobor k. Nitry. To właśnie tam przyjął imię Andrzej. Po ukończeniu 40 lat mógł powrócić do życia pustelniczego, które wpisane jest również w duchowość benedyktyńską, do samotności, stwarzającej miejsce do głębszego spotkania z Bogiem. Towarzyszył mu zmieniający się co kilka lat uczeń. Całym swoim życiem dążył do wyłącznej przynależności do Boga. Jako że jednym ze sposobów służby Bożej benedyktynów jest praca, która jest źródłem utrzymania klasztoru, oraz przybliża do Boga i drugiego człowieka, św. Andrzej również oddawał się ciężkiej pracy – zajmował się karczowaniem lasu. Choć wymagało to od niego wiele trudu, nie zaniedbywał pokutnych praktyk. Noc poświęcał na modlitwę. Trzy razy w tygodniu pościł (w poniedziałki, środy i piątki), a podczas Wielkiego Postu – za wyjątkiem sobót i niedziel – jego dziennym pokarmem był jeden orzech włoski. Spośród innych umartwień ciała (żył przecież w średniowieczu, które ciało traktowało jako źródło wszelkiego zła) wymienić jeszcze tu trzeba, że Andrzej opasał się mosiężnym łańcuchem, który – jak mówią podania o jego życiu – z czasem obrósł skórą. W to miejsce wdało się zakażenie, co było przyczyną jego śmierci ok. 1030 r. Zasłynął jako apostoł i patron nawracających się grzeszników.
CZYTAJ DALEJ

Dzień męża i żony

[ TEMATY ]

Dzień Męża i Żony

archiwum

13 lipca jest obchodzony dzień Męża i Żony, który nawiązuje do daty zawarcia małżeństwa przez rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus - świętej Zelii i świętego Ludwika Martin.

Rycerze Kolumba w Polsce zapraszają do świętowania Dnia Męża i Żony! Małżonkowie realizują swoje powołanie przez miłość. - W tym pięknym dniu oderwijmy się od prozy życia, popatrzmy na siebie, na wspólnie przeżyte lata i miłość, którą pielęgnujemy, podtrzymujemy i rozwijamy – zachęca Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba. I dodaje: - Obdarujmy małżonki kwiatami, serdecznością i czułością. Wrażliwość kobiety na piękno, na dobro, jej czułość są najwspanialszym darem dla mężczyzny. Jak zauważa, mężczyznę bardziej interesują prawa rządzące życiem i rzeczywistością. - Dobrze wyraża to aforyzm który brzmi: „Mężczyzna chce być w życiu kimś, kobieta chce być kimś dla kogoś”. I apeluje: - Otoczmy nasze żony ciepłem i miłością, angażujmy się w realizację naszego powołania z troską o innych. Niech każdego dnia unosi nas wiara w miłość, piękno i dobro.
CZYTAJ DALEJ

Skrajności zespolone

2025-07-13 19:00

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Adobe Stock

Jeszcze nie wyblakły stare, poczciwe szyldy „Chemia z Niemiec”, a na mieście zaczęły się już pojawiać nowe reklamy pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Na nowiutkim busiku z łódzką rejestracją wzrok przykuwa oferta „Pracy dla opiekunki w Niemczech”. Przy drodze na Widzew (za stacją benzynową „Moya”) duży baner kusi „Pracą w Niemczech”. Na razie nie ma nic o zbieraniu szparagów (wiadomo: temat drażliwy), ale to kwestia czasu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję