Reklama

Nie lękajmy się tego Króla

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeżywamy dziś wyjątkową niedzielę, bo jest to uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. To przepiękne święto (więcej można się o nim dowiedzieć z zamieszczonego w numerze dodatku liturgicznego), uwypuklające istotę naszej wiary i przewartościowujące to, co absorbuje nas na co dzień.
Mówiąc o królestwie Chrystusa - królestwie Bożym, musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o rzeczywistość eschatologiczną, z którą zetkniemy się ewentualnie po końcu świata, o rzeczywistość już obecną i bardzo bliską, którą staramy się budować, czasem jak mityczny Syzyf, ale nade wszystko o królowanie Boga w nas. A to jest do osiągnięcia dzięki Dekalogowi, dzięki przykazaniu miłości Boga i bliźniego, dzięki swego rodzaju konstytucji królestwa Bożego, zawartej w Kazaniu na Górze, wreszcie - dzięki naśladowaniu Chrystusa i upodabnianiu się do Niego.
Przez ogłoszenie Chrystusa Królem Wszechświata i ustanowienie Jego święta papież Pius XI chciał podkreślić, co w świecie kształtowanym przez ludzi jest niezniszczalne, zawsze pozostające wartością, niezwyciężone nawet gdy po ludzku umiera. A był to początek XX wieku, o którym Roman Brandstaetter powie - „to zły wiek”; to czas bolszewizmu, potem lata hitleryzmu, czas prześladowania katolików, zwłaszcza w Meksyku, gdzie Kościół szczególnie ucierpiał i gdzie bardzo żywa była idea tego święta (patrz s. 38), to czas wojny hiszpańskiej w 1936 r., gdzie zginęły tysiące katolików, w tym ogromna liczba osób duchownych. Jezus Chrystus Król to znak wywoławczy. Świat bez ewangelicznych, Bożych wartości to świat barbarzyństwa i bezprawia.
I dzisiaj trzeba nam prosić Jezusa: Przyjdź królestwo Twoje! Jezu, bądź naszym Królem! Daj nam łaskę, daj silną wiarę, daj siłę do niesienia ludziom miłości, sprawiedliwości i pokoju.
Tak często mówimy o demokracji, że jest najwyższą wartością. Ale jeżeli nie będzie w niej Boga ani wartości, które konieczne są człowiekowi jako pierwsze, to stanie się ona czymś okrutnym, przybierając formę dyktatury większości, co jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia moralnego, bo referendum czy wybór wygodniejszego życia mogą decydować o wprowadzeniu ustaw przeciwnych prawu naturalnemu.
Królestwo Jezusa Chrystusa nie jest zamachem na demokrację, na człowieka, na jego wolność. Jezus Chrystus jest Królem miłości. A nauka, którą przynosi, nie niszczy, lecz buduje społeczeństwa, zespoły ludzkie, porządek społeczny, wprowadza równowagę i pokój. Jeśli wszyscy pójdziemy za Jezusem, możemy być pewni, że nikt nie będzie skrzywdzony, nikomu nie odbierze się jego godności i wolności osobistej.
Wszyscy przeżywaliśmy wizyty Jana Pawła II w Polsce. A cóż on głosił? Właśnie królestwo Boże! I cały naród czuł się szczęśliwy, pewniejszy siebie - zauważmy, że na tych tak bardzo licznych zgromadzeniach nie było przestępstw, ludzie z ufnością i miłością odnosili się do siebie, napełniali swoje serca dobrocią i cały świat stawał się lepszy.
Nie bójmy się więc Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. On przynosi swoją propozycję dla dobra człowieka. Jan Paweł II na początku pontyfikatu wypowiedział znaczące słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoju”. Jakże dramatyczny i jak aktualny to apel!
Nie lękajmy się więc naszego Pana i Króla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciele Pana

29 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.
CZYTAJ DALEJ

Profancja krzyża w archidiecezji częstochowskiej

2025-07-29 13:07

[ TEMATY ]

profanacja

archidiecezja częstochowska

Policja Zawiercie

Krzyż z Bzowa

Krzyż z Bzowa

W ostatnich dniach policjanci z Zawiercia przyjęli dwa zawiadomienia dotyczące zniszczenia krzyży. Do jednego doszło w Bzowie, a do drugiego w Podzamczu. Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzeń oraz sprawców. Dochodzenia prowadzone są zarówno pod kątem zniszczenia mienia, jak również obrazy uczuć religijnych. O sprawie z Podzamcza (diecezja sosnowiecka) już pisaliśmy, dziś dotarły informacje o zniszczeniu z Bzowa - z terenu archidiecezji częstochowskiej.

Diecezja sosnowiecka
CZYTAJ DALEJ

Papież do influencerów: naprawcie sieć, bądźcie misjonarzami

2025-07-29 11:54

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Bądźcie więc twórcami komunii, zdolnymi przełamać logikę podziałów i polaryzacji, indywidualizmu i egocentryzmu. Skupcie się na Chrystusie, aby pokonać logikę świata, fake newsów i frywolności – pięknem i światłem prawdy – powiedział dziś Papież do młodzieży zebranej na Jubileuszu Influencerów.

Papież zaznaczył, że Jezus powołał swoich pierwszych apostołów, gdy naprawiali sieci rybackie i powiedział. Dodał, że także dziś Chrystus prosi o naprawienie sieci, „a nawet więcej, prosi nas, dzisiaj, abyśmy budowali inne sieci: sieci relacji, sieci miłości, sieci bezinteresownego dzielenia się, w których przyjaźń jest głęboka”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję