Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Benedykt XVI o grzechu pierworodnym i zbawieniu w Chrystusie

Podczas środowej audiencji generalnej, która odbyła się 3 grudnia w Auli Pawła VI w Watykanie, Benedykt XVI mówił o ukazanej przez św. Pawła w 5. rozdziale Listu do Rzymian relacji między Adamem a Chrystusem, nauce o grzechu pierworodnym i nadziei, którą wnosi Chrystus. Podkreślił, że w nauce św. Pawła znacznie silniejszy akcent położony jest na łaskę, którą otrzymaliśmy w Chrystusie, niż na grzech Adama i jego konsekwencje dla ludzkości. Konkluzją tej nauki są słowa: „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska, aby jak grzech zaznaczył swoje królowanie śmiercią, tak łaska przejawiła swe królowanie przez sprawiedliwość wiodącą do życia wiecznego przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego” (tamże, 20-21).
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że istniejące w świecie zło traktuje się często jako zjawisko normalne. - Owa sprzeczność ludzkiej natury prowokuje pragnienie odkupienia, aby świat się zmienił, aby panowała sprawiedliwość, pokój, dobro. Ludzie polityki i nie tylko - wszyscy mówią o konieczności przemiany świata. Ów głód wyraża pragnienie odkupienia - zauważył Papież.
Benedykt XVI zachęcił wiernych, aby w okresie Adwentu otwarli się na obecność Chrystusa, oczekiwali Jego przyjścia i nieśli Jego światło.
Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach zwracając się do Polaków powiedział: - Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. W liturgicznym czasie radosnego oczekiwania na przyjście Pana nasze myśli wybiegają ku przyszłości. Za św. Pawłem wyznajemy wiarę, że jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni. Niech ten Adwent obudzi w nas pragnienie nowego życia z Chrystusem. Niech Bóg wam błogosławi!

„Nie” Watykanu

Furtka do nowej dyskryminacji

Stolica Apostolska nie poprze francuskiego projektu rezolucji w sprawie powszechnej depenalizacji homoseksualizmu. Zapewnił o tym w wywiadzie dla francuskiej agencji I-Media watykański przedstawiciel przy ONZ abp Celestino Migliore. Przypomniał, że Kościół zachęca do unikania jakiejkolwiek dyskryminacji i konsekwentnie opowiada się za ochroną godności każdego człowieka. Jednak inicjatywa Francji „żąda od państw i organizacji międzynarodowych wprowadzenia nowych kategorii osób chronionych przed dyskryminacją, nie licząc się z tym, że w ten sposób dojdzie do nowych przejawów dyskryminacji”. Abp Migliore wyraził obawę, że w tej sytuacji „państwa, które nie zalegalizują związku dwóch osób tej samej płci, zostaną postawione pod pręgierzem i poddane naciskom”.
Stolica Apostolska za swoje stanowisko została gwałtownie zaatakowana przez liberalne media. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, który zwrócił uwagę, że Stolica Apostolska nie jest osamotniona w swoim sprzeciwie wobec francuskiej propozycji, gdyż do tej pory opowiedziało się za nią niespełna 50 państw, podczas gdy ponad 150 państw jej nie poparło. Jego zdaniem, we francuskiej propozycji chodzi nie tylko o depenalizację homoseksualizmu, ale także o wprowadzenie deklaracji o charakterze politycznym. Może ona mieć odzwierciedlenie w mechanizmach kontroli, na mocy których wszelka norma, nie tylko prawna, ale także regulująca życie grup społecznych czy religijnych, która nie umieściłaby na tym samym poziomie wszystkich orientacji seksualnych, może być uznana za sprzeczną z poszanowaniem praw człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie z przedstawicielami uniwersytetu

Przestroga Papieża

Przed niebezpieczeństwem zamknięcia się w rzeczywistości wirtualnej przestrzegł młodych ludzi Benedykt XVI na spotkaniu z grupą studentów i wykładowców Uniwersytetu w Parmie.
Zdaniem Ojca Świętego, młode pokolenia są dziś wystawione na dwojakie niebezpieczeństwo, związane przede wszystkim z rozpowszechnieniem się nowych technologii w dziedzinie informatyki: z jednej strony z niebezpieczeństwem groźby stałego zmniejszenia zdolności do koncentracji i umysłowego zastosowania na płaszczyźnie osobistej, z drugiej - indywidualnego wyizolowania się w coraz bardziej wirtualnej rzeczywistości. - W ten sposób wymiar społeczny rozbija się na tysiąc fragmentów, osoba ludzka zaś, zajęta sobą, zamyka się na konstruktywne relacje z drugim, innym od siebie. Uniwersytet natomiast ze względu na swoją naturę żyje właśnie mistrzowską równowagą między tym, co indywidualne, a tym, co wspólnotowe, między badaniami a refleksją każdego oraz dzieleniem się i otwartą konfrontacją z innymi w zdecydowanie uniwersalnej perspektywie - mówił Benedykt XVI.

Reklama

Benedykt XVI do Bartłomieja I

Świat potrzebuje wspólnego świadectwa chrześcijan - przypomina Benedykt XVI w przesłaniu do patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I. Jednocześnie wskazuje, że umocnienie więzi między Kościołem Rzymu a Patriarchatem Konstantynopola jest znakiem nadziei dla dalszego dialogu ekumenicznego.
Przesłanie Ojca Świętego przekazał patriarsze 30 listopada kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Stoi on na czele watykańskiej delegacji, która - zgodnie z tradycją ubiegłych lat - udała się do Stambułu na patronalne obchody ku czci św. Andrzeja Apostoła.
Życie wewnętrzne naszych Kościołów oraz wyzwania, jakie stawia współczesny świat, pilnie żądają od nas świadectwa jedności wszystkich uczniów Chrystusa - pisze Papież w przesłaniu. Jako dowód postępującego zbliżenia wskazuje wspólną modlitwę i coraz częstsze braterskie spotkania.

Kościół na czele frontu walki z AIDS

Po raz 20. obchodzono 1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS. Jak podkreślił ks. prał. Jean-Marie Musivi Mpendawatu z Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, co czwarta instytucja na świecie zajmująca się chorymi na AIDS należy do Kościoła katolickiego. Przypomniał, że nadal krytykowane jest negatywne stanowisko Kościoła w sprawie prezerwatyw uważanych za środek zapobiegawczy przed zarażeniem wirusem HIV.

Reklama

Nowy sztandar i nowy komendant

Nowy komendant Gwardii Szwajcarskiej oficjalnie przejął 30 listopada swe obowiązki. Uroczystość zbiegła się z poświęceniem nowego sztandaru gwardii. W swym przemówieniu 36-letni płk Daniel Rudolf Anrig podkreślił, że każdy gwardzista, kładąc rękę na sztandarze, ślubuje wierność papieżowi i posłuszeństwo komendantowi.
Nowy komendant Gwardii Szwajcarskiej przez trzy lata służył przy boku Jana Pawła II. Następnie studiował prawo na uniwersytecie we Fryburgu, gdzie pracował również jako asystent. Był szefem policji kryminalnej kantonu Glarus, a następnie głównym komendantem policji kantonalnej w randze kapitana szwajcarskiej armii.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Wierny jest Pan, który umocni was i ustrzeże od złego. Co do was, ufamy w Panu, że to, co nakazujemy, czynicie i będziecie czynić. Niechaj Pan skieruje serca wasze ku miłości Bożej i cierpliwości Chrystusowej!
(2 Tes 3, 3-5).

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Protestujący zdecydowanie: precz z zielonym obłędem

2024-05-11 11:36

[ TEMATY ]

protest

rolnicy

protesty

Łukasz Brodzik

Z najdalszych zakątków naszego kraju do Warszawy zjechały setki tysięcy Polaków na protest Precz z Zielonym Ładem. Nam udało się bezpośrednio porozmawiać z kilkoma uczestnikami manifestacji.

Wsiadamy do autokaru w Zielonej Górze. To jedno z najodleglejszych miejsc, z których wyruszają na protest niezadowoleni z unijnej „polityki klimatycznej” rodacy. Zbiórka 3:45, wyjazd o 4:00. Wszyscy przed czasem, pełna mobilizacja. Z województwa lubuskiego łącznie wyruszają 4 autokary. Na dworze jest jeszcze ciemno, gdy zabieramy „na pokład” kolejnych związkowców z Sulechowa. Jeszcze tylko pożegnanie z figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie i „wskakujemy” na autostradę.

CZYTAJ DALEJ

Papież: edukujmy młodych do stawiania czoła wyzwaniom i wzrostu solidarności

2024-05-10 16:37

[ TEMATY ]

młodzi

edukacja

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Edukować młodych tak, aby mogli stawiać czoła wyzwaniom - takie wezwanie skierował dziś Ojciec Święty do odwiedzających go pracowników Merrimack College z Massachusetts w USA. Papież podkreślił konieczność wspierania tych, którym się przekazuje wiedzę, w integrowaniu trzech „języków”: umysłu, serca, ręki, tzn. w budowaniu swojego życia w pełnej zgodności między wspomnianymi trzema wymiarami. Tego bardzo potrzeba pośród trudnych sytuacji współczesnego świata.

Wszystko to, jak zaznaczył Franciszek, ma prowadzić do następnego celu w życiu młodych: wzrostu solidarności, ubogacenia się miłością. Ojciec Święty również tutaj nawiązał do obecnych okoliczności.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 marca 2019 r., dokładnie dziesięć lat po ostatniej wizycie papieża na Kapitolu, papież Franciszek odwiedził Campidoglio - Kapitol. Ówczesna burmistrz Rzymu, Virginia Raggi (dziś burmistrzem jest Roberto Gualtieri), przyjęła papieża w Palazzo Senatorio, a następnie towarzyszyła mu w prywatnym spotkaniu w swoim gabinecie. Była także u jego boku podczas innych etapów wizyty, w tym ostatnim w Sali Juliusza Cezara, skąd papież zaapelował do Rzymu i Rzymian: "Niech Rzym, zapłodniony krwią męczenników umie czerpać ze swej kultury, ukształtowanej przez wiarę w Chrystusa zasoby kreatywności i miłości niezbędne do przezwyciężenia obaw, które grożą zablokowaniem inicjatyw i możliwych dróg. Mogą one sprawić, że miasto rozkwitnie, stanie się bardziej braterskie i stworzy możliwości rozwoju, zarówno obywatelskiego jak i kulturowego, gospodarczego i społecznego. Niech Rzym będzie miastem mostów, a nie murów!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję