Reklama

Kościół

W kilku diecezjach w Polsce w godzinie pogrzebu Benedykta XVI zabiją dzwony

W odpowiedzi na apel przewodniczącego Episkopatu 5 stycznia po pogrzebie papieża-seniora w kościołach odprawione zostaną Msze św. w intencji Benedykta XVI. Kilku biskupów poprosiło także o modlitwę różańcową oraz uruchomienie dzwonów o godz. 9.30, w momencie rozpoczęcia pogrzebu. Zabrzmią one w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

pogrzeb

Ks. Mariusz Pastuszak

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora 5 stycznia 2023 r. odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie po śmierci papieża seniora Benedykta XVI.

Skierował także prośbę do biskupów, "aby w najbliższych dniach w kościołach katedralnych odprawili Mszę św. dziękczynną całej diecezji w intencji Benedykta XVI".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dniu śmierci papieża, 31 grudnia, w katedrach modlili się: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, ordynariusz szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk.

W wielu diecezjach liturgie w intencji papieża seniora odbyły się w niedzielę 1 stycznia. Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda modlił się za śp. Benedykta XVI w katedrze oliwskiej; w katedrze białostockiej Mszę sprawował abp Józef Guzdek. Podobnie zrobił ordynariusz koszaliński bp Edward Dajczak oraz biskup włocławski bp Krzysztof Wętkowski.

Reklama

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński modlił się za papieża Benedykta XVI w konkatedrze, zaś bp pomocniczy Adrian Put w katedrze gorzowskiej. Ponadto, "każda Msza św. tego dnia została poprzedzona modlitwą Anioł Pański w intencji zmarłego papieża-emeryta". Bp Lityński zalecił również, aby prośba o Miłosierdzie Boże dla śp. Benedykta XVI została wprowadzona w modlitwie powszechnej.

"Wszystkich wiernych zachęcam, aby w dni powszednie najbliższego tygodnia polecali zmarłego w swojej osobistej modlitwie, o ile to możliwe połączonej z nawiedzeniem kościoła" - napisał w komunikacie bp Lityński.

Poprosił również, "aby w środę 4 stycznia 2023 r., przed Mszą św., duszpasterze wraz z wiernymi odmówili Różaniec w intencji śp. Benedykta XVI. Natomiast w czwartek 5 stycznia 2023 r. – w dniu sprawowania obrzędów pogrzebowych w Watykanie – w parafiach odprawić w dogodnej porze Mszę św. w intencji zmarłego papieża-emeryta posługując się formularzem "Za zmarłego papieża".

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojd SAC poprosił kapłanów, aby we wszystkich parafiach archidiecezji, w przeddzień uroczystości pogrzebowych, 4 stycznia, wieczorne Msze św. były sprawowane w intencji śp. Benedykta XVI. Zgodnie z decyzją hierarchy, 5 stycznia 2023 r. o godz. 9.30 we wszystkich kościołach archidiecezji gdańskiej zabiją przez trzy minuty dzwony "w łączności z rozpoczynającą się liturgią żałobną w Rzymie".

W diecezji tarnowskiej Msza za zmarłego papieża seniora zostanie odprawiona we wtorek, tj. 3 stycznia, o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie. "Niech Trójjedyny Bóg, który jest źródłem i dawcą wszelkiego życia, pozwoli mu radować się pełnią chwały zbawionych" - napisał w komunikacie opublikowanym na stronie portalu diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż.

Reklama

W archidiecezji warmińskiej Msza w intencji zmarłego papieża, pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, zostanie odprawiona w olsztyńskiej konkatedrze 4 stycznia o godz. 18.00.

Tego samego dnia główne uroczystości odbędą się również w diecezji pelpińskiej. W bazylice katedralnej bp. Ryszard Kasyna będzie celebrował Mszę św. o godz. 18.00. "Przed Eucharystią w intencji papieża seniora zostanie odmówiony Różaniec" - poinformował w komunikacie ordynariusz pelpliński. 4 stycznia uroczystości żałobne z udziałem biskupów odbędą się również w diecezji opolskiej - o godz. 18.30 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

Zgodnie z decyzją bp. Marka Mendyka, w diecezji świdnickiej 4 stycznia we wszystkich parafiach wieczorne Msze św. będą sprawowane w intencji śp. Benedykta XVI. Natomiast główne uroczystości w katedrze odbędą się tam w niedzielę, 8 stycznia 2023 r., o godz. 10.00.

W kilku polskich diecezjach centralne modlitwy za papieża seniora odbędą w dniu jego pogrzebu, czyli 5 stycznia. W archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył liturgii o godz. 8.00. "Homilię wygłosi ks. prof. Jerzy Szymik, autor trzytomowego opracowania "Theologia Benedicta", poświęconego teologii profesora J. Ratzingera/papieża Benedykta XVI" - czytamy w komunikacie.

Reklama

5 stycznia będzie modlił się także ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński - o godz. 18.00, w kaplicy kurialnej - ponieważ w katedrze trwa od kilkunastu miesięcy remont. Bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski będzie sprawował liturgię w tym samym miejscu o godzinie 8.00.

Główna Msza dziękczynna za życie i pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI, z prośbą o życie wieczne dla niego, będzie celebrowana 5 stycznia także w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Liturgii o godz. 18.00 będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Ordynariusz drohiczyński bp Piotr Sawczuk będzie modlił się za zmarłego papieża 5 stycznia o godz. 15.00 w drohiczyńskiej katedrze. Tego samego dnia, o godz. 12.00, w katedrze gnieźnieńskiej, odbędzie się także Msza św.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz postanowił, aby o godz. 13.00 w dniu pogrzebu papieża seniora w każdym kościele parafialnym i rektoralnym sprawowana była msza św. żałobna w jego intencji. "Jednocześnie Kuria Diecezjalna w Sandomierzu prosi, aby 5 stycznia br. o godz. 9.30, tj. o godz. rozpoczęcia Mszy św. pogrzebowej, zadzwoniły dzwony w całej diecezji" - napisał w komunikacie ks. dr Roman Janiec.

Ordynariusz płocki bp Szymon Stułkowski, w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji, poprosił o zorganizowanie 5 stycznia we wszystkich parafiach diecezji okolicznościowego nabożeństwa z homilią w intencji zmarłego papieża seniora. "Prosimy także, aby w kościołach diecezji płockiej, w dniu pogrzebu o godz. 9.30 rozbrzmiały kościelne dzwony" - czytamy w komunikacie.

Reklama

W diecezji toruńskiej Msza w intencji dziękczynnej za życie i pontyfikat papieża seniora, z prośbą o łaskę nieba, zostanie odprawiona 6 stycznia o godz. 11.00 w katedrze św. Janów w Toruniu. Liturgii będzie przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

W archidiecezji wrocławskiej Msza zostanie odprawiona 7 stycznia o godz. 18.30. "Proszę także, aby we wszystkich parafiach wspomnieć w modlitwie o Jego osobie wierząc, że stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi" - napisał w komunikacie abp Józef Kupny.

W diecezji kaliskiej "dziękczynienie za życie i pontyfikat Benedykta XVI odbędzie się w niedzielę, 8 stycznia, o godz. 18.30 w katedrze kaliskiej".

Natomiast w archidiecezji poznańskiej główna Msza żałobna w intencji śp. Benedykta XVI odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., o godz. 18.00. "W dniu pogrzebu Benedykta XVI - 5 stycznia, o godz. 9.30 - zabiją dzwony kościelne we wszystkich parafiach archidiecezji" - poinformowano w komunikacie. Dzwony najstarszej katedry na ziemiach polskich w Poznaniu zabrzmiały także po ogłoszeniu wiadomości o śmierci Papieża 31 grudnia.

Uroczystości ogólnopolskie odbędą się 7 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy św., z udziałem Episkopatu Polski, o godz. 12.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

2023-01-03 07:12

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kupienin: pożegnanie abp. Zimowskiego w rodzinnej wsi

[ TEMATY ]

pogrzeb

Bożena Sztajner/Niedziela

Trumna z ciałem śp. abpa Zygmunta Zimowskiego zatrzymała się w rodzinnym Kupieninie na Powiślu Dąbrowskim. Przy drodze od początku wsi do miejscowej kaplicy, ludzie zapalili znicze. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyła rodzina, biskupi, licznie zgromadzeni kapłani i mieszkańcy wsi.Ciało abp. Zygmunta Zimowskiego spocznie we wtorek w katedrze w Radomiu.

Barbara Brożek, sołtys Kupienina mówi, że abp Zimowski stworzył wiele dzieł w rodzinnej wsi. Pomagał starszym i dzieciom. Z jego inicjatywy powstał Dom Radosnej Starości i kaplica. Obok jest też ośrodek i szkoła dla dzieci niepełnosprawnych.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II: Papież, który dotarł do Pokolenia Z

2025-04-03 16:49

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Z archiwum Bernarda Oliveiry dos Santos/Vatican News

Choć od śmierci św. Jana Pawła II mija 20 lat, to jego przesłanie wciąż inspiruje młodych na całym świecie. Dla 16-letniego Bernardo Oliveiry dos Santosa z brazylijskiego Salvadoru papież Polak pozostaje wzorem wiary, odwagi i bliskości z młodzieżą, mimo że, tak jak już miliony katolików na całym świecie, urodził się już lata po 2 kwietnia 2005 roku.

„Jan Paweł II był wielkim papieżem, szczególnie dla nas, młodych” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News Bernardo Oliveira dos Santos, akolita z Brazylii. Choć urodził się już za pontyfikatu Benedykta XVI, nauczanie papieża z Polski zna dobrze – z opowieści rodziców, ludzi Kościoła i własnych poszukiwań. Najbardziej zapadły mu w serce słowa, które papież często kierował do młodzieży. „Podczas swojego pontyfikatu zbliżył wielu młodych ludzi do Kościoła. Tak często zwracał się do nas, młodych, abyśmy nie bali się być świętymi” - podkreśla.
CZYTAJ DALEJ

Socjolog: księża stracili poczucie bezpieczeństwa, są obrażani, bici a nawet zabijani

2025-04-04 09:03

[ TEMATY ]

Polska

bezkarność

agresja wobec księży

wojna kulturowa

Maciej Orman/Niedziela

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Powodem rosnącej agresji wobec księży w Polsce jest trwająca wojna kulturowa, czy bezkarność w mediach, zwłaszcza społecznościowych - powiedział PAP socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Krzysztof Koseła. Według eksperta "zjawisko agresji skierowanej wobec księży i miejsc kultu jest niepokojące przez to, że żyjemy w społeczeństwie, w którym nie ma konfliktu międzywyznaniowego".

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) przeprowadził badanie, które przedstawia opinie i doświadczenia księży diecezjalnych zapytanych o akty agresji wobec osób duchownych i wobec miejsc oraz obiektów kultu. Z raportu noszącego tytuł "Niebezpieczna misja?" wynika, że blisko 50 proc. księży, którzy odpowiedzieli na pytania kwestionariusza, doświadczyło agresji w ciągu ostatnich miesięcy; 41,6 proc. – doświadczyło szyderstw, gróźb i wyzwisk; 33,6 proc. badanych napisało o doświadczeniu agresji w internacie, zaś 3,9 proc. o fizycznej napaści.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję