Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Naciągany dowód

Dlaczego informacja o nominacji biskupa pomocniczego w Linzu odbiła się tak głośnym echem w całej niemal Europie? Sądząc po liczbie publikacji, można podejrzewać, że to wiadomość bardzo istotna, mająca wpływ na losy sporej części Europejczyków, którzy o niczym innym nie myślą, po nocach nie śpią, rozmyślając, kogo to Ojciec Święty uczyni biskupem w powiatowym austriackim miasteczku? Nawet wybory szefa średniego europejskiego państwa - poza krajem zainteresowanym - nie przyciągają takiej uwagi. Z całym szacunkiem dla urzędu biskupa pomocniczego Linzu, ale sam z siebie nie ma takiego znaczenia, które mogłoby usprawiedliwiać aż takie zainteresowanie mediów.
Z całym szacunkiem dla ks. dr. Gerharda Marii Wagnera, który widząc rozpętaną histerię, słusznie - dla dobra Kościoła - poprosił Papieża o wycofanie nominacji, także on nie jest osobą, od której zależy świetlana przyszłość lub ewentualnie smutny koniec chrześcijaństwa w Austrii. Część opinii publicznej odsądziła go od czci i wiary na podstawie trzech cytatów z gazetki parafialnej. Ośmielam się zauważyć, że prawdopodobnie zdecydowanej większości ludzi na świecie, w tym przedstawicielom elit, zdarzyło się opowiadać dyrdymały, o których wstyd pamiętać.
Tak naprawdę w całej sprawie chodziło o potwierdzenie postawionej przed laty przez liberalne ośrodki opiniotwórcze tezy o „Pancernym Kardynale”, który miał się stać „Pancernym Papieżem”. Dowodów na to jak na lekarstwo, a przyznać się do pomyłki to nie honor, więc nawet naciągany argument się przyda. Jak mówią, na bezrybiu i rak ryba.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Indonezja

Zmarły ksiądz jednak zamordowany

Potwierdziły się przypuszczenia o zamordowaniu indonezyjskiego kapłana. 34-letni ks. Faustinus Sega zmarł 13 października ub.r. na wyspie Flores. Policja orzekła wówczas, że przyczyną zgonu był atak serca. Ciało ks. Segi zostało jednak ekshumowane. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci było uderzenie w głowę tępym przedmiotem. Na twarzy zmarłego zachowały się również ślady pobicia. Do ekshumacji i wszczęcia śledztwa w sprawie zabójstwa indonezyjskiego kapłana doszło na wniosek abp. Vincentiusa Sensi Potokoty. Metropolita Ende otrzymał bowiem anonimowy telefon od świadka zabójstwa. Ks. Faustinus Sega był wikarym w parafii św. Józefa w wiosce Bajawa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Islandia

Duszpasterstwo na „wyspie lodu”

Od ponad roku bp Peter Bürcher jest ordynariuszem Reykjaviku, diecezji obejmującej całą Islandię. Tę wyspę wielkości 1/3 Polski zamieszkuje jedynie 320 tys. ludzi, z czego ledwie 8 tys. - ok. 2, 5 proc. - jest katolikami. 90 proc. populacji należy do Kościoła luterańskiego.
Na katolicką mniejszość wśród mieszkańców „wyspy lodu” składają się przeważnie przybysze z Polski, Filipin i krajów nadbałtyckich. Polacy, których liczba waha się od 7 do12 tys., stanowią największą mniejszość narodową w kraju.
W wywiadzie dla gazety „TagesAnzeiger” bp Bürcher opowiedział o specyfice pracy w swojej diecezji. Przypomniał, że Islandia to jeden z krajów, które ostatnio najbardziej ucierpiały na skutek kryzysu finansowego.

Ludzie

Bp Bernard Fellay

To właśnie przełożony Bractwa Piusa X - bp Bernard Fellay wysłał do Watykanu prośbę o zdjęcie ekskomuniki. Teraz zapowiada rozmowy ze Stolicą Apostolską na temat uzgodnień doktrynalnych, które pozwoliłyby na powrót do pełnej jedności. W wywiadach nie ukrywa, że dialog będzie długi i choć wypowiada się delikatnie, to z jego słów nie wynika, aby powrót Bractwa był rodzajem kapitulacji i zgodą na wszystkie warunki. Bp Fellay spodziewa się szybkich uzgodnień w sprawach liturgicznych i trudnych rozmów w kwestii Soboru Watykańskiego II. Taki ton wypowiedzi może mieć jednak charakter taktyczny, bo nie jest tajemnicą, że nie wszyscy lefebryści mają ochotę na rozmowy ze Stolicą Apostolską, twierdząc, że Kościół nieustannie jest w kryzysie i dominują w nim liberalne siły, a liberalizm - według nich - jest największym zagrożeniem Kościoła. Bp Fellay jest Szwajcarem, ma 51 lat.

Cudzysłów

Możliwość takiego spotkania między Papieżem a Patriarchą Moskiewskim nigdy nie była wykluczona przez patriarchę Aleksego II. Nadal jednak istnieją przeszkody, aby się odbyło, szczególnie ze względu na prozelityzm.
Biskup Austrii i Wiednia Hilarion

Bieżący kryzys ekonomiczny nie jest bezpośrednio rezultatem trudności finansowych, ale konsekwencją stanu ekologicznego planety, a przede wszystkim kryzysu kulturalnego i moralnego, który przechodzimy, czego oznaki były i są ewidentne od jakiegoś czasu na całym świecie.
Biskupi Ameryki Południowej

Teksty (Soboru Watykańskiego II - przyp. red.) nie są jasne i istnieje wielość różnych interpretacji, które są akceptowane wewnątrz Kościoła. Jeżeli nie chcemy upadku Kościoła, wyjaśnienie Soboru, który sam chciał być pastoralny, a nie dogmatyczny, jest naglące.
Bp Bernard Fellay, przełożony lefebrystów

Krótko

W Ziemi Świętej trudna sytuacja przed wizytą Ojca Świętego. Jedna ze stacji zamieściła program, który w sposób wulgarny i obrazoburczy określał wiarę chrześcijan. Ci mocno zaprotestowali, grożąc skierowaniem sprawy do sądu. Biskupi katoliccy w specjalnym oświadczeniu napisali, że chrześcijanie, którzy tyle sił wkładają w zwalczanie antysemityzmu, stali się ofiarą antychrystianizmu.

Czy Amerykanie stracą strategiczną bazę w Azji Środkowej? Wszystko wskazuje, że tak. Prezydent Kirgistanu podpisał ustawę likwidującą bazę wojsk USA w tym kraju. Amerykanie używali jej od 2001 r. i jest ona kluczowa dla powodzenia misji wojskowej w Afganistanie. Strona amerykańska uważa, że sprawa nie jest jeszcze zakończona i uda się przekonać władze Kirgistanu do zrewidowania swojej decyzji.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton jako pierwszy cel swojej podróży wybrała Azję. Dotychczas Amerykanie w pierwszej kolejności rozmawiali z Europejczykami.

17 tys. dodatkowych żołnierzy wysłał do Afganistanu prezydent Barack Obama. Już w kampanii wyborczej Obama podkreślał, że prawdziwy front walki z terroryzmem znajduje się właśnie w Afganistanie.

Kolejna awantura o Erikę Steinbach pokazuje, że zapewnienia strony polskiej z ubiegłego roku o rozwiązaniu tej kwestii były co najmniej nieprecyzyjne. Steinbach jest kandydatką do władz Fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”. Strona polska nie chce, aby w niej zasiadała. Z misją do Niemiec udał się specjalny wysłannik premiera Władysław Bartoszewski. Uzyskał to, że decyzję odłożono na czas po wyborach.

Pogarsza się sytuacja Ukrainy. Zachodnie instytucje analityczne są już prawie pewne, że kraj zbankrutuje. Spada produkcja przemysłowa, wzrasta bezrobocie, słabnie waluta. Do tego dochodzi konflikt między prezydentem a premierem. Do dymisji podał się minister finansów Wiktor Pynzenyk.

Czeski parlament przyjął Traktat Lizboński. To jednak dopiero początek drogi. Przyjąć go musi jeszcze Senat i podpisać prezydent, a Václav Klaus jest znanym przeciwnikiem Traktatu. Podzielona w opinii co do Traktatu jest rządząca partia ODS premiera Mirka Topolánka.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej sprzeciwił się w szczególności trywializowaniu tego zjawiska jako tzw. „pracy seksualnej”. "Prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako `godna` praca" - powiedział abp Balestrero, wyjaśniając stanowisko Kościoła. Jest to raczej nadużycie kosztem głównie kobiet i dziewcząt, które znajdują się w sytuacji ubóstwa i wielkiej bezbronności i wierzą, że nie mają innych możliwości. "Ci, którzy wykorzystują takie ofiary, tacy jak syndykaty przestępcze, handlarze ludźmi i inni, tragicznie traktują te kobiety jedynie jako niewyczerpane źródło nielegalnego i haniebnego zysku" - podkreślił abp Balestrero.

CZYTAJ DALEJ

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

[ TEMATY ]

patron

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Święty Josemaría Escrivá de Balaguer poświęcił się dla Boga i bliźnich. Urodził się w Barbastro w Hiszpanii, w pobożnej i dobrze sytuowanej rodzinie. Rodzice ukształtowali jego niezachwianą wiarę i ufność w siłę modlitwy i Bożej Opatrzności. Gdy miał kilkanaście lat, zdecydował się zostać kapłanem, aby w ten sposób bardziej otworzyć się na wypełnianie woli Bożej. W 1925 r. Josemaría przyjął święcenia kapłańskie. 2 października 1928 r. w Madrycie, gdzie kontynuował studia doktoranckie, podczas rekolekcji przeżył wizję dzieła, do którego Bóg go powoływał – był to moment, w którym narodziła się idea założenia Opus Dei. Tak ideę tej organizacji określił św. Josemaría: „Powołanie do Opus Dei może otrzymać każda osoba, która pragnie się uświęcić we własnym stanie: będąc stanu wolnego, żyjąc w małżeństwie czy we wdowieństwie, będąc świeckim czy duchownym”. Resztę życia poświęcił na rozwijanie Opus Dei. W chwili jego śmierci organizacja działała na pięciu kontynentach i liczyła ponad 60 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04

[ TEMATY ]

wojna

Ulmowie

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Rotmistrz Pilecki był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Wcześniej przez trzy lata zorganizował siatkę konspiracyjną i przesyłał meldunki, w których opisywał szczegółowo zbrodnicze funkcjonowanie obozu. Jest bohaterem polskiej historii, ale też symbolem tego jak ważne jest, by zachować pamięć o niemieckich zbrodniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję