Reklama

Niedziela Wrocławska

Archidiecezja wrocławska w liczbach

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił raport o praktykach religijnych w 2021 roku. Co prawda statystyczny Polak nie istnieje, ale liczby mogą nam pokazać zmieniający się obraz Kościoła a Archidiecezji Wrocławskiej.

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcąc ukazać zmiany zachodzące w archidiecezji wrcoławskiej - dla porównania z rokiem 2021 wzięliśmy pod uwagę dane z roku 2020, a także z 2014 roku, a w niektórych przypadkach 2004 roku [powstanie diecezji świdnickiej]

ISKK podaje, że w po utworzeniu diecezji świdnickiej w archidiecezji wrocławskiej [2004 rok] funkcjonowały 294 parafie [ diecezjalne i zakonne], w 2014 roku było ich 298 [263 diecezjalne i 35 zakonnych], a w 2021 roku 296 parafii [261 diecezjalnych i 35 zakonnych].

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według danych w 2021 roku inkardynowanych do archidiecezji wrocławskiej było 648 księży, rok wcześniej 643, w 2014 roku było 677 kapłanów, a po podziale diecezji inkardynowanych było 698 duchownych.Łatwo obliczyć, że przez 17 lat [2004-2021] liczba kapłanów w archidiecezji wrocławskiej zmalała o 50.

Kolejną statystyką wziętą pod lupę jest liczba alumnów w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W roku akademickim 2004/2005 w trybie formacyjnym było 150 kleryków, z kolei 10 lat później liczba alumnów wynosiła 79, rok 2020 to 58 alumnów, a wg danych z roku 2021 to już 42. Matematycznie liczba mężczyzn decydujących się na wstąpienie do seminarium zmalała o ⅓, jednakże w ostatnich latach zmieniła się forma przyjęcia do seminarium, a także formacja została przedłużona o rok poprzez wprowadzenie tzw. roku propedeutycznego. Dla rozeznania warto byłoby przeprowadzić także statystykę związaną z ilością zgłoszonych kandydatów do seminarium, a przyjętymi.

Posługa duszpasterska związana jest także z udzielaniem sakramentów świętych. I tak w 2021 roku udzielono 10451 chrztów, rok wcześniej do wspólnoty Kościoła zostało włączonych 9375 osób. Dla porównania w 2014 roku odbyło się 12269 chrztów.

Duże rozbieżności w liczbach pojawiają się w przypadku sakramentu bierzmowania. Wynikają one z pandemii COVID-19. W 2021 roku ich liczba wyniosła 11395, rok wcześniej 3790, a w 2014 roku 7687 osób przystąpiło do tego sakramentu.

Reklama

W przypadku I Komunii św. widoczny jest wzrost. W 2021 roku pierwszy raz Ciało Chrystusa przyjęło 11361 osób, rok wcześniej było to 9500 osób, a w 2014 roku 8081.

Pod uwagę wzięty został także sakrament małżeństwa. Rok 2021 to 2410 ślubów, rok wcześniej 1985, a w 2014 roku sakramentalne “tak” powiedziało 3475 par. Dla urozmaicenia warto przywołać także dane z 2019 roku. Wtedy liczna ślubów w archidiecezji wrocławskiej wyniosła 3595.

Ciekawie prezentują się także statystyki dominicantes (odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię względem ogólnej liczby zobowiązanych). W archidiecezji wrocławskiej jest to 22,5 proc. Jest to poniżej średniej krajowej, która wyniosła 28,3 proc. Dało to 31 miejsce na 42 diecezje w Polsce.

O jedno “oczko” wyżej uplasowała się archidiecezja wrocławska [w skali kraju], w przypadku comunicantes [odsetek katolików przystępujących do Komunii św. podczas niedzielnej Eucharystii względem ogólnej liczby mogących to uczynić]. Łącznie do Komunii św. w archidiecezji wrocławskiej w 2021 roku przystępowało średnio 11%. Było to także poniżej średniej krajowej, która wyniosła 12,9%.

Ciekawe wnioski można wyciągnąć porównując dominicantes i comunicantes np. w roku 2014. Było to odpowiednio 33,4% i 14,8%. W 2020 roku ze względu na pandemię nie prowadzono badań, a w 2019 było to 30,6% i 14,7%.

Zgodnie z danymi Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w archidiecezji wrocławskiej na lekcję religii uczęszczało w roku szkolnym 2021/2022 -63,4 % uczniów [najmniej w Polsce w porównaniu z innymi diecezjami]. Dla porównania rok wcześniej było 65,7%.

2023-01-20 22:36

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Być oparciem dla innych

2024-04-23 12:35

Magdalena Lewandowska

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

W parafii św. Maurycego odbyło się ostatnie rejonowe spotkanie zespołów presynodalnych dla rejonu Wrocław-Śródmieście i Wrocław-Południe.

Konferencję na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił Tomasz Żmuda z Oławy. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i spotkania przy stole na dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję