Reklama

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Resko
Siedziba: ul. Bohaterów Monte Cassino 12
Liczba wiernych: 6 112
Kapłani: proboszcz - ks. Krzysztof Antoń TChr i ks Marek Grygiel TChr, ks. Wiktor Szczęsny TChr (rezydent)
Siostry zakonne ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej: s. Czesława Szer (zakrystianka), s. Małgorzata Michalik (katechetka), s. Urszula Duda (katechetka)
Wspólnoty: Parafialny Zespół Caritas, ministranci (37 osób), lektorzy (14 osób), Róża Rodziców Ministrantów, Róże Różańcowe (6), Zespół Synodalny, schola dziecięca, schole młodzieżowe (2), młodzieżowy zespół muzyczny, dziecięca grupa modlitewna, chór parafialny
Czasopisma: "Msza Święta", "L´Osservatore Romano", "Apostolstwo Chorych", "Miłujcie się", "Niedziela" - 40 egzemplarzy

Pierwszy kościół katolicki powstał w Płotach w 1277 r. podczas lokacji miasta na prawie lubeckim i znajdował się na miejskim rynku. Ze względu na zły stan techniczny został rozebrany w 1904 r. Wtedy protestancka społeczność miasta dysponowała już kolejną budowlą sakralną zlokalizowaną w nowym miejscu. Jej budowę rozpoczęto 17 marca symbolicznym zagłębieniem łopaty w ziemię przez pastora Wetzela i położeniem kamienia węgielnego 8 czerwca 1902. Kapitał na budowę pochodził od zmarłego w 1895 r. patrona kościoła - hrabiego Karola von der Osten, który w testamencie zapisał na ten cel 120 tysięcy marek. Część ziemi na budowę przeznaczył patron z pałacu w Płotach Karol von Bismarck. Budowa posuwała się w imponującym tempie, przy ofiarnym zaangażowaniu wiernych, którzy przyczynili się do wyposażenia świątyni. Poświęcono ją już w listopadzie 1903 r.
Kościół z czerwonej cegły powstał w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego. Świątynia ma jedną nawę z transeptem (nawa poprzeczna) i boczne kaplice. Od zachodu przylega wieża na rzucie kwadratu, o trzech kondygnacjach, zwieńczona spiczastym ośmiobocznym hełmem o wysokości 50 m. Wyposażenie wnętrza jest neogotyckie, szczęśliwie zachowane nieomal w komplecie z czasów budowy. W ołtarzu głównym obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie i postacie Mojżesza i Eliasza. W absydzie zachowane witraże wykonane w Kolonii.
W środkowym oknie fundowane przez patrona kościoła Karla Bismarcka przedstawienie Ukrzyżowania, pod nim Ofiary Abrahama. W oknie północnym przedstawienie Hołdu Trzech Króli, pod nim Ofiary Mojżesza, w oknie południowym Zmartwychwstania Pańskiego, a w części dolnej Jonasza uwolnionego z wnętrza wieloryba. Sceny w witrażach transeptu dotyczą św. Pawła głoszącego kazanie i czytania 95 tez Marcina Lutra, uzupełnione już współcześnie o bł. M. T. Ledóchowską i św. M. Kolbego. Na chórze organy 17-głosowe wykonane przez zakład Grüneberga ze Szczecina. Na wieży dzwony - jeden spiżowy XVIII-wieczny z rozebranego kościoła oraz dwa żelazne z 1910 r. Przy kościele nowa plebania zbudowana w latach 80.
Parafia w Płotach została erygowana kanonicznie 1 czerwca 1951 r. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, poświęconym 5 października 1945 r. Parafią administrowali następujący proboszczowie z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej: ks. Stanisław Rut (1945-46), ks. Feliks Kwilas (1946-57), ks. Wacław Perz (1957-58), ks. Stanisław Koszarek (1958-66), ks. Józef Kamiński (1966-70), ks. Stanisław Misiurek (1970-74), ks. Wiktor Szczęsny (1974-84), ks. Zdzisław Jędruszek (1984-92), ks. Zbigniew Kutnik (1992-98), ks. Krzysztof Rytwiński (1998-2001). Od 1 sierpnia 2001 r. proboszczem jest ks. Krzysztof Antoń TChr . Pracę duszpasterską po święceniach przyjętych z rąk bp. Zdzisława Fortuniaka rozpoczął w parafii Szczecin Zdroje, potem odpowiadał za referat powołań Zgromadzenia w Poznaniu, pracował w Rzymie przy Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Emigracji przy kościele polskim św. Stanisława Biskupa Męczennika na Bottege Oskure, jednocześnie studiując na Uniwersytecie Urbaniana duchowość misyjną. Po studiach w Poznaniu pełnił funkcje prefekta studiów i wicerektora Seminarium Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu.
Z jego przyjściem zaistniały w parafii nowe inicjatywy duszpasterskie. Pomysł wydawania Gazetki Parafialnej podchwyciła młodzież, redagując pismo pod kierunkiem studenta Marcina Makowieckiego. Wydawane w ilości 200 egzemplarzy rozprowadzane jest za symboliczną złotówkę. Pismo ma ambicję dotrzeć do parafian z najbardziej podstawowymi wiadomościami z życia parafii, aktualnymi tematami związanymi z okresami liturgicznymi, przybliżeniem sakramentów itp. Powstał także Parafialny Zespół Caritas liczący 27 osób, które organizują dla potrzebujących zbiórki produktów żywnościowych, ubrań i zabawek dla dzieci. Opieką duszpasterską objęty jest istniejący w Płotach półotwarty zakład karny dla ok. 170 osób.
Na terenie parafii jest jedno przedszkole, jedno gimnazjum, trzy szkoły podstawowe, Zespół Szkół Rolniczych, Liceum Techniczne, Technikum Żywienia, Liceum Ogólnokształcące. W szkołach tych katechezę prowadzi trzech księży, dwie siostry i jedna osoba świecka.
"Fenomenem tej parafii jest bardzo dobra współpraca z parafianami, począwszy od burmistrza, przez wszelkie instytucje, dyrekcje szkół, skończywszy na strażakach i policji - mówi Ksiądz Proboszcz. - Pracuję w Komisji Rady Miasta zajmującej się problematyką przeciwdziałania alkoholizmowi. Przypadło mi w udziale organizowanie obchodów 100-lecia kościoła. Rozpoczęliśmy je 8 czerwca br. uroczystością z udziałem wikariusza biskupiego ks. dr. Jacka Kordzikowskiego i księży reskiego dekanatu. Obchody te mają dwojaki wymiar - duchowy i zewnętrzny. Są okazją przyjrzenia się parafianom, dostrzeżenia ich potrzeb. Kościół został odmalowany, przeprowadzono generalny remont centralnego ogrzewania, położono nowe podłogi. Mimo bezrobocia w granicach 30 % ofiarność ludzi jest tu bardzo wielka - ocenia Ksiądz Proboszcz. Na każdą moją prośbę jest odpowiedź". W planie jest wydanie okolicznościowej publikacji, ukazującej 100-letnią historię kościoła i ponadpółwieczną pracę Towarzystwa Chrystusowców na placówce w Płotach. Ks. K. Antoń kładzie duży nacisk na pracę z dziećmi, młodzieżą i służbą liturgiczną. Zorganizował autokarowy wyjazd na Jasną Górę dla maturzystów i wycieczkę do Zakopanego dla lektorów. Przyjął chłopców przed I Komunią św. chcących zostać ministrantami na rok kandydacki, integruje ich w różny sposób, przy wsparciu licznej grupy zaangażowanych rodziców. Oglądam kartki świąteczne, bożonarodzeniowe żłóbki z Jezuskiem na sianku oraz wielkanocne palmy wykonane przez chłopców i ich rodziców, które sprzedawane są przed świętami, a dochód przeznacza się na wspólne przedsięwzięcia grupy ministranckiej. Należy mieć nadzieję, że przykład gorliwej pracy pociągnie tych chłopców ku naśladowaniu Chrystusa (w przeszłości z parafii w Płotach było siedem powołań męskich i pięć żeńskich).
Wspomnieć trzeba też o liczącym ponad 30 osób parafialnym chórze prowadzonym przez Marię Grudecką.
Do parafii należy 20 wiosek, najdalszą oddaloną o 20 km od kościoła parafialnego jest Sampólno. Teren ten obsługują cztery kościoły filialne znajdujące się w Bądkowie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Gostyniu Łobeskim pw. Matki Bożej Różańcowej, w Siwkowicach pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Taczałach pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W kościele w Płotach w niedziele Msze św. odprawiane są o godz.: 7.00, 9.00, Suma o 10.30, dla dzieci o 12.00 i młodzieżowa o godz. 19.00. Dodatkowo w sobotę o godz. 19.00 odprawiana jest Msza św. w Czarnym w zaadaptowanej świetlicy. W dzień powszedni Msza św. w Płotach sprawowana jest o godz. 7.00 i 18.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

TRWA NOWENNA w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. DOŁĄCZ DO MODLITWY
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta Niedziela Wielkanocna

2025-05-09 12:04

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W owym czasie Paweł i Barnaba, przeszedłszy przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli. A wielu Żydów i pobożnych prozelitów towarzyszyło Pawłowi i Barnabie, którzy w rozmowie starali się zachęcić ich do wytrwania w łasce Boga. W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”». Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj. Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

X Pielgrzymka Ludzi Pracy

2025-05-11 20:14

Magdalena Lewandowska

Do Henrykowa na Pielgrzymkę Ludzi Pracy licznie przybyły poczty sztandarowe z różnych stron Dolnego Śląska.

Do Henrykowa na Pielgrzymkę Ludzi Pracy licznie przybyły poczty sztandarowe z różnych stron Dolnego Śląska.

– Każdy z nas na swój sposób jest pracodawcą i pracownikiem – mówił bp Jacek Kiciński.

Już po raz 10. odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński, po niej był czas na wspólne rozmowy i spotkania podczas festynu. Wspólnie modlili się pracownicy i pracodawcy, przedstawiciele związków zawodowych, „Solidarności”, licznie przybyłe poczty sztandarowe. – Bardzo się cieszę, że możemy po raz kolejny być razem u stóp Matki Bożej Henrykowskiej i dziękować za świat ludzi pracy – mówił na początku homilii bp Kiciński. Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki „Z Maryją pielgrzymujemy przez Rok Jubileuszowy” opowiadał o pielgrzymowaniu Maryi, która uczy nas, że całe nasze życie jest pielgrzymką wiary. Najpierw pielgrzymuje przez góry z pośpiechem do krewnej Elżbiety, by jej pomóc. – W tym pielgrzymowaniu Maryja jawi się jako pielgrzym nadziei, bo niesie nadzieję Jezusa Chrystusa. Gdy nawiedza św. Elżbietę, uczy nas przede wszystkim wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Idzie z radością, by pomagać. Wrażliwość Maryi pokazuje, że czas poświęcony drugiemu człowiekowi nie jest stracony. W tym wydarzeniu odkrywamy ważną prawdę: żeby zatrzymać się przy człowieku, trzeba poświęcić mu swój czas. W przeciwnym razie nigdy nie odkryjemy jego braków i potrzeb – przekonywał bp Jacek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję