Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Strażnicy pamięci

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W jorcajt, czyli w rocznicę śmierci w tradycji żydowskiej, odbyło się upamiętnienie dr. Wiktora Ziege na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej 40.

Dzięki działaniom Stowarzyszenia Strażników Pamięci i jego darczyńcom w rocznicę śmierci dr. Wiktora Ziege odbyło się uroczyste upamiętnienie jego postaci i odsłonięcie macewy. Dawid Szychowski, rabin Łodzi, opowiedział o lekarzu i stosunku judaizmu do pochówku samobójców. Wraz z Gminą Kehila Kedosza Łódź odmówił modlitwę Kadisz.

Na koniec wydarzenia Paweł Kulig, prezes Stowarzyszenia Strażników Pamięci, symbolicznie zapalił znicz i, zgodnie z tradycją żydowską, zostawił kamień przy nagrobku. Współorganizatorem wydarzenia była Nawrot Ending Story.

Reklama

Dr Wiktor Ziege był ginekologiem-położnikiem. Żył w latach 1893-1940. Prowadził swój gabinet w Łodzi przy ul. Cegielnianej, a później Śródmiejskiej. Przeprowadzał również wykłady na temat: połogu, ciąży, higieny i psychologii dziecięcej. Gdy w 1939 r. podczas połogu zmarła jego żona, wydarzenie to wstrząsnęło nim tak, że niedługo później przytłoczony tym wydarzeniem i represjami, które spadły na żydowskich lekarzy w okupowanej Łodzi odebrał sobie życie. Został pochowany w gettcie i dopiero w tym roku doczekał się nagrobka.

Stowarzyszenie Strażników Pamięci działa na rzecz ochrony pamięci oraz dziedzictwa kulturowego i historycznego. Prowadzi działania mające na celu przekazywanie wiedzy o dziedzictwie materialnym oraz kształtowaniu właściwych postaw i szacunku do dziedzictwa narodowego. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez organizowanie akcji wolontaryjnych, warsztatów, spotkań, prelekcji, spacerów edukacyjnych, wystaw i innych wydarzeń o charakterze edukacyjnym m.in. wśród dzieci i młodzieży. Jednym z projektów są akcje porządkowania cmentarzy żydowskich.

2023-02-06 09:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczerców: Wrześniowe Uwielbienie

Na wrześniowy wieczór uwielbienia zapraszają wierni z parafii Narodzenia NMP w Szczercowie, by spędzić przed Panem obecnym w Najświętszym Sakramencie i podziękować za Jego Miłość, która ma twarz Ojca. Będzie możliwość oddania chwały Temu, który jak Ojciec nosi nas na swych ramionach i przytula do swojego policzka poprzez śpiew, muzykę, słowo i ciszę. Przed Najświętszym Sakramentem będzie można zawierzyć wszystkie troski rozpoczynającego się roku pracy, nauki i posługi. 

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie ma być wypełnione obecnością Boga

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 10, 31-42.

Piątek, 31 marca 2023. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Wyburzą, aby zbudować

2023-03-31 21:11

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Od lewej dr iż. Krzysztof Dziedzic, ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.; dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Od lewej dr iż. Krzysztof Dziedzic, ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.; dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Niszczejąca od lat hala MarcPolu już niedługo przestanie szpecić drugi kampus UKSW przy ul. Wóycickiego. Właśnie rozpoczęła się rozbiórka budynku na terenie pozyskanym przez uczelnię w listopadzie 2022 r.

- To historyczny dzień dla naszego uniwersytetu - powiedział rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, obecny podczas rozpoczęcia rozbiórki dawnej hali MarcPolu. - Gdy na Wóycickiego powstał drugi kampus naszego uniwersytetu, z czasem ten opuszczony budynek zamienił się w ruinę, na którą musieliśmy patrzeć przez wiele lat. Dziś przeżywamy wyjątkowy moment, gdyż w końcu burzymy tę ruinę - podkreślił rektor UKSW.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję