Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

Mszy św. dziękczynnej za 60 lat życia zakonnego przewodniczył bp Ireneusz Pękalski – który – jak sam wspomniał w czasie liturgii – jest duchowym synem siostry Klary, która od czasów kleryckich swoją modlitwą i ofiarą wspiera księdza biskupa w jego powołaniu i posłudze.

W homilii duchowny odnosząc się do liturgii słowa zwrócił uwagę na to, że – nasze największe powołanie jako uczniów Chrystusa zostało odnotowane w Ewangelii św. Mateusza: jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech mnie naśladuje! Kto idzie za Jezusem jest na właściwej drodze prowadzącej do życia wiecznego. Jezus jest na niej prawdziwym Przewodnikiem, dobrym Nauczycielem, nieomylnym Drogowskazem. Kto wybrał tę drogę, jako drogę swojego życia powinien naśladować swojego Mistrza – między innymi Jego miłosierną miłość. W ten sposób – przez świadectwo swojego życia – być światłem dla innych przez dobre czyny, które winny być owocem naszej wyobraźni miłosierdzia kształtowanej w Jezusowej szkole. Na tę drogę wkroczyliśmy w chwili naszego Chrztu Świętego. (…) Na tej drodze zostaliśmy umocnieni w Sakramencie Bierzmowania, a siostra Klara dodatkowo jeszcze poprzez swoją konsekrację zakonną – zauważył bp Pękalski.

- Jakie jest znaczenie imienia Klara? – pytał bp Pękalski. – Jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, a wywodzi się od przymiotnika clarus, clara, clarum i oznacza: jasny, jaśniejący, pogodny, świetlisty. Taką pogodną i świetlistą siostrę Klarę poznałem dawno, dawno, temu bo – chyba – w 1968 roku, bo w tym właśnie roku po maturze wstąpiłem do seminarium. Towarzyszyły mi modlitwy wielu osób, ale siostry Klary w sposób szczególny, dlatego jestem dziś tutaj, aby stanąć z wdzięcznością przed Bogiem i za siostrę Klarę – mojego ziemskiego Anioła Stróża – dziękować - zakończył hierarcha.

Reklama

Po homilii – na ręce Matki Przeoryszy – jubilatka odnowiła swoją profesję zakonną oddając siebie i całe swoje życie na wyłączną służbę Bogu, aż do śmierci. Ja, siostra Klara od Świętej Rodziny, odnawiam moją profesję i ślubuję posłuszeństwo, czystość i ubóstwo Bogu – Panu naszemu, Najświętszej Pannie Maryi z Góry Karmel, przełożonemu generalnemu Zakonu Karmelitów Bosych i tobie przewielebna Matko Przeoryszo oraz twoim następczynią według reguły pierwotnej rzeczonego zakonu i naszych konstytucji, aż do śmierci. Amen.

Siostra Klara od Świętej Rodziny – Helena Filipiak - wstąpiła do łódzkiego Karmelu w listopadzie 1959 roku. Habit zakonny przyjęła 8 stycznia 1961 roku – w Niedzielę Świętej Rodziny, a pierwszą profesję zakonną złożyła 2 lutego 1963 roku.

Siostry Karmelitanki Bose są obecne w Łodzi od 1928 roku. W łódzkim Karmelu Klauzurowym jest obecnie 12 sióstr - w tym 3 siostry w czasie formacji początkowej. Zgromadzenie ma charyzmat kontemplacyjny tzn. zamknięty, stąd utrzymuje się z własnej pracy i ofiar składanych przez wiernych.

Każdy, kto chciałby prosić Siostry o modlitwę lub wspomóc je swoim darem serca, może to uczynić osobiście lub kierując korespondencję na adres: Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych ul. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus 6 91-248 Łódź Tel. 42 657-79-52 e-mail: karmelitankibose@archidiecezja.lodz.pl

2023-02-06 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Internetowe skupienie nie tylko dla mam

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Macierzanki

Macierzanki

Macierzanki to grupa mam, przeważnie z małymi dziećmi, pragnących współdziałać i wzrastać poprzez spotkania, wspólne rozmowy, modlitwę. W czasie Wielkiego Tygodnia przygotowały trzy dni skupienia online które pozwoli na głębsze przeżycie Wielkiego Tygodnia i przygotowanie do Świąt Paschalnych. Od poniedziałku do środy od godz. 14:45 na Facebooku grupy będzie możliwość wysłuchania krótkiej konferencji siostry Anny Marii Pudełko, wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia transmitowaną z domu świętej Siostry Faustyny przy ul. Krośnieńskiej w Łodzi. Szczególne zaproszenie jest do wieczornej modlitwy różańcowej wspólnie z rodziną w domach.

Macierzanki mają swoje spotkania w trzech miejscach – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Pabianicach, kościele oo. Jezuitów oraz parafii Bożego Miłosierdzia w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

#WdzięczniJP2 – zapal w oknie świecę o godz. 21.37

2023-03-31 19:04

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

#WdzięczniJP2

Karol Porwich/Niedziela

Archidiecezja krakowska zachęca, aby 2 kwietnia o godz. 21.37 zjednoczyć się w modlitwie, a jako znak pamięci i wdzięczności wobec św. Jana Pawła II zapalić świecę w oknach mieszkań i domów.

W kwietniu 2005 r. ulicami polskich miast przeszły Białe Marsze Wdzięczności. W Krakowie wzięło w nim udział prawie milion osób, które o godz. 21.37 na Błoniach zastygły w modlitewnym milczeniu, zapalając świece. – Jest tak, jakby On tu był! – mówili wówczas krakowianie. 18 lat od tych wydarzeń, w niedzielę 2 kwietnia ulicami wielu polskich miast ponownie przejdą marsze, upamiętniające św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Pokonała anoreksję dzięki modlitwie

2023-03-31 21:10

[ TEMATY ]

świadectwo

anoreksja

Bliżej Życia z Wiarą/12/2022

Modlitwa działa, choć nie zawsze od razu widać jej rezultat...

Zarówno ja, jak i moja siostra poczęłyśmy się przed ślubem moich rodziców. Gdy już do niego doszło, nie był on z miłości, ale z wyrachowania. Moja mama przeżyła wiele cierpień, w wyniku czego została bardzo mocno zniewolona i nie potrafiła okazywać miłości. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek mnie przytuliła, powiedziała: „kocham cię”, nie pamiętam nawet wspólnego radosnego spędzenia popołudnia. To, oczywiście, wpływało na mnie i na moją siostrę. Nie potrafiłam nawiązywać relacji do tego stopnia, że mojej przyjaciółce nie złożyłam życzeń w dniu urodzin. Byłam samolubna, egoistyczna; chciałam, żeby tylko mnie zauważano, bo nie otrzymywałam tego w domu. Rodzice zawarli ślub, ale już po kilku miesiącach mieszkałyśmy u babci. Tata czasami przychodził, chwilę się z nami pobawił, ale zaraz odjeżdżał, później spotykałyśmy się z nim jedynie raz w tygodniu na kilka godzin. Rodzice nigdy nas nie wspierali, nie dodawali odwagi, wręcz przeciwnie – ściągali w dół. Od taty słyszałam: „Nie idźcie na studia, najlepiej wybierzcie zawodówkę, ewentualnie technikum”. Chodziło o to, żebyśmy się szybko usamodzielniły i żeby nie trzeba było płacić alimentów. Myślałyśmy, że to jest normalne, że tak się o nas troszczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję