Komentarz
Dwie informacje
Reklama
Kilka miesięcy trwała akcja rozprowadzania wśród izraelskich żołnierzy książki zatytułowanej „Po obydwu stronach granicy”. Książkę nieodpłatnie przekazał armii Izraela Związek Ortodoksyjnych Kongregacji Ameryki, a powstała przy współpracy z rabinem Shmuelem Eliahu. Do dystrybucji książki wśród szeregowych zachęcali i ją wspierali wysocy rangą dowódcy. Można się było z niej dowiedzieć np. takich sensacji, że Benedykt XVI wspiera mocno palestyński Hezbollah, a watykańscy kardynałowie jeździli z terrorystami do Oświęcimia, aby nauczyć ich eksterminacji Żydów.
Większość wysokonakładowej prasy w Polsce i na świecie nie uznała, że informacja ta jest znacząca. Nie wiadomo dlaczego. W końcu ważne jest, co czytają żołnierze jednej z silniejszych armii świata, a jeśli jeszcze treści podsuwają im dowódcy - to sprawa nabiera dodatkowego i to groźnego znaczenia. Tym bardziej że, według anonimowych informatorów, szeregowcy święcie wierzyli w te bzdury. Po publikacji w jednym z wysokonakładowych dzienników zakazano rozpowszechniania tej książki, a rabini przeprosili za treści w niej zawarte.
W tym samym czasie większość tytułów w Polsce i na Wyspach Brytyjskich szeroko rozpisywała się o oskarżeniu jednego z polskich polityków o antysemityzm. Potwarz rzucił wpływowy działacz wspólnoty żydowskiej na Wyspach i to wystarczyło.
Zarzuty o rasizm, antysemityzm czy homofobię są zawsze podchwytywane, choćby były gołosłowne. Chrystianofobia zaś to tylko niegroźne „dziwactwo”, nawet jeżeli szerzy się wśród ludzi z bronią w ręku.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Rosja
Religia w sferze publicznej
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podjął decyzję o wprowadzeniu lekcji kultury religijnej i świeckiej etyki w szkołach, a także o zatrudnieniu stałych kapelanów „tradycyjnych religii Rosji” w wojsku. Na spotkaniu z rosyjskimi przywódcami religijnymi szef państwa wyjaśnił, że posunięcie to ma na celu moralne i duchowe wychowanie młodego pokolenia.
Zapowiedział, że lekcje - na razie o charakterze eksperymentalnym - odbędą się w 18 regionach kraju, choć ich liczba może jeszcze podlegać dyskusji. Uczniowie i ich rodzice będą mogli wybrać między podstawami kultury prawosławnej, muzułmańskiej, judaistycznej i buddyjskiej. Ponieważ wielu ludzi chciałoby uczyć się o wszystkich religiach Rosji, możliwe będzie wprowadzenie dla nich lekcji historii „tradycyjnych religii obecnych w kraju”.
Ci zaś, którzy nie wyznają żadnej z tych religii, będą mieli prawo uczenia się podstaw świeckiej etyki - oświadczył prezydent.
Do tradycyjnych religii Rosji nie należy katolicyzm ani protestantyzm.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Republika Czeska
Wejściówki na spotkanie z Papieżem
Reklama
Komitet Organizacyjny Papieskiej Pielgrzymki do Republiki Czeskiej zbiera już zamówienia na bezpłatne bilety, niezbędne, by wziąć udział we Mszy św. w Brnie i Starym Bolesławcu (Stará Boleslav) 27 i 28 września br.
Formularz (także w języku polskim) można znaleźć na stronie internetowej:
Ludzie
Angela Merkel kanclerz Niemiec
Angela Merkel podkreśliła kluczową rolę chrześcijańskich wartości etycznych dla polityki i gospodarki. 21 lipca wzięła udział w konferencji pod hasłem: „Działanie polityczne wypływające z odpowiedzialności chrześcijańskiej”, która odbyła się na Akademii Katolickiej w Monachium. Szefową rządu powitał metropolita tego miasta abp Reinhard Marx.
Zdaniem Angeli Merkel, same działania polityczne nie przyniosą recepty na trwający kryzys finansowo-gospodarczy. Podkreśliła ona w tym kontekście rolę zaufania do Boga.
- Potrzebujemy zrozumieć, że nie jesteśmy pierwsi, którzy stają przed problemami. Można je rozwiązać, a my jesteśmy ogarnięci miłością Bożą - powiedziała.
W ostrych słowach potępiła też nieumiarkowanie, które - w jej opinii - doprowadziło światową gospodarkę do krachu. Wyraziła konieczność stworzenia społeczeństwa z ludzką twarzą. - W takim społeczeństwie gospodarka służy człowiekowi, a ludzie nie kierują się irracjonalnymi mechanizmami - wyjaśniła.
Cudzysłów
Poszanowanie godności osoby ludzkiej jako „obrazu Boga” powinno stanowić dla Europy podstawy absolutnego poszanowania oraz ochrony integralności praw wszystkich ludzi, niezależnie od koloru skóry, wyznawanej religii, rasy, narodowości i języka.
Bartłomiej I, Patriarcha Konstantynopola
Zdajemy sobie sprawę z tego, że w dzisiejszym świecie - m.in. w wyniku trwającego obecnie kryzysu gospodarczego - spotyka się ogromną biedę materialną, która się wciąż pogłębia. Istnieje zarazem wielkie ubóstwo duchowe, które zagraża istnieniu wielu ludzi.
Kard. Tarcisio Bertone
Krótko
Koniec obamomanii? Całkiem możliwe. Opublikowane niedawno badania poparcia w amerykańskim społeczeństwie wskazują spadek zaufania do prezydenta USA. Popiera go tylko 56 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Każdy z jego czterech poprzedników po pierwszych sześciu miesiącach urzędowania miał lepsze notowania.
Nowym ambasadorem USA w Polsce został mianowany Lee A. Feinstein. Jest uznawany za człowieka Hillary Clinton.
Słabnie pozycja premiera Rosji Władimira Putina. Były premier Michaił Kasjanow odważył się powiedzieć w wywiadzie dla „Financial Timesa”, że zatrzymanie i proces oligarchy Michaiła Chodorowskiego nastąpiły z przyczyn politycznych.
W Głębokiem na Białorusi natrafiono na szczątki zamordowanych przez NKWD Polaków. Ślady zbrodni odkryto przypadkowo, porządkując teren prawosławnego soboru. Białoruska prokuratura wstrzymuje się od wszczęcia postępowania, twierdząc, że zbrodni dokonali naziści.
Co dalej z Ukrainą? Nasi sąsiedzi niepokoją się miękką polityką USA wobec Rosji. Ukraińców miał uspokoić wiceprezydent Joe Biden, który był z wizytą na Ukrainie i w Gruzji. Pomysł powiódł się średnio, bo choć Biden mówił o integracji euroatlantyckiej, to nie padło słowo NATO, a wiadomo, że część elit politycznych w tym widzi szansę na zabezpieczenie narodowej suwerenności.
Kolejny - trzeci Polak został zamordowany w Irlandii Północnej w ciągu ostatniego miesiąca. O dokonanie morderstw policja podejrzewa członków Związku Obrony Ulstery, którzy niedawno wydali odezwę wzywającą Polaków, Rumunów i Hindusów do opuszczenia Irlandii Północnej.
Ukraińskie służby specjalne aresztowały gen. Aleksieja Pukacza, który zamordował niezależnego dziennikarza Georgija Gongadzego w 2000 r. Pukacz ukrywał się od 2003 r. Nieprzypadkowo sprawa odżywa teraz, gdy wybory prezydenckie są za pasem. Zeznania Pukacza mogą skończyć kariery niektórych członków politycznej elity.
Irlandia reformuje prawo zakazujące bluźnierstwa. Od października będzie za nie grozić grzywna. Prezydent Irlandii Mary McAleese podpisała nowelizację ustawy zakazującej bluźnierstwa. Jeśli Sąd Najwyższy uzna, że nowe przepisy są zgodne z konstytucją, od października obraza Boga i uczuć religijnych będzie karana w Irlandii grzywną do 25 tys. euro (ponad 100 tys. zł).
Islandia formalnie wystąpiła o członkostwo w UE. 300-tysięczną wyspę skłonił do tego kryzys gospodarczy. Politycy uważają, że Islandia może być pełnoprawnym członkiem Wspólnoty za kilka lat.