Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Solidarni z Benedyktem XVI

Około 80 tys. osób ze 131 krajów podpisało „Deklarację Solidarności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI”.
W tej grupie było najwięcej Polaków - 24 743 sygnatariuszy. „Deklaracja Solidarności” stanowiła odpowiedź na ataki mediów oraz polityków na Ojca Świętego. Prawdziwa kampania krytyki wobec Papieża rozpoczęła się w czasie pielgrzymki do Afryki, którą odbył w marcu br. Benedykt XVI powiedział wówczas, że nie można pokonać problemu AIDS tylko za pomocą sloganów reklamowych i dystrybucji prezerwatyw, która jedynie zwiększy problem. W odpowiedzi na ataki Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia, jako organizacja afiliowana przy organizacji Human Life International, prowadził zbieranie podpisów na stronie internetowej http://www.tak-dla-benedykta.pl/, we współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną z Austrii „Kath net”.

Pływacy u Benedykta XVI

Sport a formacja duchowa

Na rolę sportu w formacji człowieka zwrócił uwagę Papież, przyjmując 1 sierpnia w Castel Gandolfo uczestników i organizatorów odbywających się w Rzymie mistrzostw świata w pływaniu. Ojciec Święty wyraził swe uznanie dla wielkich wyrzeczeń i wysiłków sportowców, które ponoszą, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. - Sport praktykowany z pasją i dużym wyczuciem etycznym jest, zwłaszcza dla młodzieży, szkołą współzawodnictwa i fizycznego doskonalenia się, miejscem formacji do wartości humanistycznych i duchowych, szczególnym środkiem osobistego rozwoju oraz kontaktu ze społeczeństwem - stwierdził Benedykt XVI. Papież podkreślił wielkie możliwości, jakimi Bóg obdarzył ludzkie ciało, i konieczność wdzięczności dla Stwórcy za otrzymane dary: doskonałości, piękna i harmonii. Zauważył, że poszczególne dyscypliny sportu pozwalają nam docenić ten Boży dar. Ojciec Święty wyraził też zainteresowanie Kościoła sportem „praktykowanym nie jako cel sam w sobie, lecz jako cenny instrument doskonałej i zrównoważonej formacji całej osoby”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Z heroizmu Powstańców i męstwa Narodu zrodziła się wolna Polska. Niech ofiara ich życia owocuje pokojem i pomyślnym rozwojem Waszej Ojczyzny. Niech Bóg błogosławi Polsce i każdemu z Was.
Do Polaków na zakończenie rozważań na „Anioł Pański”, 2 sierpnia 2009 r.

Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie św. Jana Marii Vianneya - patrona kapłanów. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga w Roku Kapłańskim o dar świętości ich życia i posługi. Niech będą dla wszystkich posłańcami nadziei, pojednania i pokoju. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Audiencja generalna, Castel Gandolfo, 5 sierpnia 2009 r.

List do kapłanów

Nie bać się świata

Każdą ludzką kulturę, także tę dzisiejszą, można ewangelizować - napisał kard. Cláudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, w liście do kapłanów. Wezwał duchownych, by mieli odwagę do wychodzenia naprzeciw wyzwaniom stawianym im przez współczesny świat. Prefekt Kongregacji przedstawił w liście zagrożenia i wyzwania stojące obecnie na drodze ewangelizacji. Dzisiejszą kulturę zachodnią - jego zdaniem - cechuje głęboki relatywizm, który neguje istnienie prawdy absolutnej i uniwersalnych wartości moralnych. Z niego wynika postawa nihilizmu, która głosi, że nie ma niczego, czemu warto by było poświęcić całe swoje życie.
W obliczu tych negatywnych zjawisk, które skutkują np. spadkiem powołań kapłańskich, księża nie powinni jednak dać się zwyciężyć pesymizmowi i przejść do obrony. Jako motto swojego listu kard. Hummes wybrał słowa Jezusa przytaczane przez św. Jana: „Nie przyszedłem bowiem po to, aby świat sądzić, ale by świat zbawić” (J 12, 47).

Ruch Światło-Życie

Oaza wakacyjna

W Rzymie do 6 sierpnia trwały rekolekcje Ruchu Światło-Życie pod hasłem: „Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów”. - Oazowicze przybywają do Wiecznego Miasta już od 30 lat - podkreśla o. Andrzej Madej OMI - obecny przełożony misji sui iuris w Turkmenistanie. Uczestniczył on w pierwszej rzymskiej oazie trzeciego stopnia, którą zorganizowano z woli Jana Pawła II. Założyciel Ruchu Światło-Życie ks. Franciszek Blachnicki nie dostał wówczas paszportu. - Pamiętamy, jakie wtedy były czasy, trudne politycznie. Ja miałem paszport i ks. Blachnicki powiedział: „Błogosławię cię na pierwszą oazę - jedź do Rzymu”. To był wspaniały czas. Ojciec Święty spotkał się wtedy z nami z pięć razy. Pamiętam ognisko w Castel Gandolfo. Pięć godzin śpiewaliśmy, rozmawialiśmy - powiedział o. Madej. - 30 lat minęło i nie sposób było nie przybyć tego roku znów na oazę, żeby podziękować za Jana Pawła II, za jego gościnność, jaką okazywał cały czas Ruchowi Światło-Życie - dodał na zakończenie.

Na blogach piszą

Ktoś powiedział, że młodym nie podoba się większość kościelnych pieśni (…). Wiele z tych pieśni, jeśli im się przyjrzeć z uwagą, niesie ze sobą znak swoich czasów. Zostały skomponowane według rytmów, melodii i tekstów sprzed trzydziestu lat i z konieczności podobają się bardziej dziadkom i rodzicom niż wnukom. Nie chcę wskazywać tytułów, wskażcie je wy w swoich komentarzach. Warte zauważenia jest jednak to, że pieśni najbardziej odporne na przemijanie czasu, także na poziomie popularnym, to chorały starych mistrzów, m.in. Bacha.
Cantuale Antonianum blog

W każdą niedzielę miliony chrześcijan na całym świecie recytują Credo, wyznając swoją wiarę w „świętych obcowanie”. Tylko niewielka część zdaje sobie sprawę z wagi tego fragmentu, który jest wciśnięty między inne, wielkie tajemnice wiary. Katolickie rozumienie tej prawdy jest przez wielu protestantów uważane za niebiblijne. To smutna ironia, że doktryna o chrześcijańskiej jedności stała się sama barierą na drodze do jedności. Kontrowersje dotyczą kwestii: Czy biblijne jest prosić świętych w niebie o modlitwę wstawienniczą za nas. Katolicy mówią: „tak”. Chrześcijanie są zjednoczeni między sobą przez Chrystusa i są zobowiązani do miłości oraz modlitwy za każdego, chrześcijanie na ziemi mogą prosić chrześcijan w niebie o ich modlitwy.
Patrick Madrid blog

Rok Kapłański

Św. Jan Maria Vianney powiedział

Rano powinniśmy czynić tak jak niemowlę, które budzi się w swojej kołysce - ledwie otworzy oczęta, rozgląda się zaraz wokół za matką, i jeśli ją widzi, uśmiecha się do niej, a jeśli nie widzi swej matki, zaczyna płakać.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Strukov/fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26.

Wtorek, 23 kwietnia. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję