Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2009, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Memento za zmarłych

W jasnogórskiej krypcie

Reklama

W uroczystość Wszystkich Świętych wieloletnią tradycją na Jasnej Górze jest udostępnianie przybywającym częstochowianom i pielgrzymom krypty pod Kaplicą Matki Bożej. Krypta, pochodząca z XVII wieku, kryje doczesne szczątki m. in.: o. Piotra Markiewicza, przeora Jasnej Góry w czasie I wojny światowej i długoletniego generała Zakonu Paulinów, oraz o. Piusa Przeździeckiego, generała Zakonu Paulinów w okresie II wojny światowej. Krypta jest dostępna przez cały listopad. Na ścianie przed wejściem do krypty znajduje się tablica z wykazem pochowanych tam w XX wieku ojców i braci. O. Jan Golonka, kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze, przypomina, że krypta powstała już w połowie XVII wieku, kiedy poszerzano i rozbudowywano Kaplicę Matki Bożej (1645-50) z fundacji prymasa Macieja Łubieńskiego. - Do tej krypty lubię chodzić - wyznaje o. Golonka. - Są tam bowiem nie tylko urny z prochami naszych ojców, ale równocześnie jest to historia. To już przecież 300 lat! Pod kryptą jest jeszcze dolna część, gdzie są złożone kości.
W październiku br. wejście do krypty paulińskiej ozdobił spiżowy właz, ufundowany przez pracowników wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska, którzy przybyli na Jasną Górę w swojej dorocznej pielgrzymce. Nakrywę o wymiarach 220 cm x 93 cm ozdabia herb Zakonu Paulinów oraz napis: Krypta Paulińska. - Zawarto tam informację, że w krypcie spoczywają prochy paulinów od XVII do XX wieku i zaznaczono darczyńców - informuje Marek Soczyk z Jasnogórskiej Fundacji Pro Patria, autor projektu nakrywy.

Słowo Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych

Na Święto Muzyki Kościelnej

Reklama

Z okazji zbliżającego się Święta Muzyki Kościelnej (22 listopada - św. Cecylii) o. Nikodem Kilnar OSPPE, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski, skierował specjalne słowo do muzyków kościelnych.
O. Kilnar przytacza w swoim tekście słowa z wydanej przez Stolicę Apostolską w 1967 r. instrukcji o muzyce w liturgii „Musicam sacram”, w której czytamy: „Jest rzeczą wskazaną, aby organiści nie tylko umieli grać biegle na powierzonym im instrumencie, ale posiadali także znajomość ducha świętej liturgii i wnikali weń, by spełniając swoje zadania, uświetniali nabożeństwo, zgodnie z naturą poszczególnych jego części i ułatwiali w nim udział wiernych”.
Krajowy duszpasterz muzyków wyjaśnia, że śpiew i muzyka mają być nie tylko ozdobą uroczystej liturgii, lecz również jej integralną częścią. Śpiew sprzyja zjednoczeniu zgromadzonych i otwiera ich dusze na przeżywanie tajemnicy wiary. Zwraca uwagę, że poziom muzyki liturgicznej w dużym stopniu zależy od fachowego przygotowania i zaangażowania organisty, którego zadaniem jest pomagać wspólnocie wiernych czynnie, pobożnie i godnie przeżywać święte obrzędy liturgiczne.
„W swojej posłudze krajowego duszpasterza muzyków kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski będę zwracał uwagę na formację duchową organistów, dyrygentów, chórzystów, kantorów, mającą na celu systematyczny rozwój ich życia duchowego - pisze o. Kilnar. - Muzyk kościelny jest sługą Eucharystii, jest sługą Liturgii. (...) Codzienne obcowanie z sacrum powinno być traktowane jako szczególny rodzaj powołania życiowego, a także jako okazja do dawania świadectwa. Zachęcam z całego serca wszystkich kapłanów do objęcia serdeczną troską duszpasterską wszystkich muzyków kościelnych, organistów, dyrygentów, chóry i zespoły wokalno-instrumentalne oraz schole liturgiczne przez organizowanie specjalnych rekolekcji z okazji Święta Muzyki, której patronuje św. Cecylia Męczennica. Zachęcam dyrygentów do modlitwy przed rozpoczęciem próby oraz po jej zakończeniu, do systematycznego korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, co zaowocuje częstym przyjmowaniem Chrystusa w Komunii św.
W wielu diecezjach i parafiach formacja duchowa muzyków kościelnych jest wzorowa - za co wyrażam serdeczną wdzięczność wszystkim Kapłanom” - pisze o. Nikodem Kilnar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaproszenie

Jasnogórskie Dni Skupienia 2009/2010

„Wierność Maryi, wierność nasza”. Pod takim hasłem będą się odbywać organizowane na Jasnej Górze kolejne Jasnogórskie Dni Skupienia.
Terminy spotkań:
10-13 grudnia 2009; 29-31 stycznia 2010;
25-28 lutego 2010; 4-7 marca 2010.
Jasnogórskie Dni Skupienia trwają od czwartku lub piątku (początek: godz.14.30) do niedzieli (zakończenie: godz.12.00). Miejscem modlitwy i zakwaterowania jest Dom Pielgrzyma. Zgłoszenia przyjmuje: O. Kazimierz Maniecki, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 377-77-05, kmaniecki@wp.pl.

Warszawa - Jasna Góra - Warszawa

„Express jasnogórski”

Przedsiębiorstwo PKS Warszawa uruchomiło połączenie okazjonalne pod nazwą „Express Jasnogórski” w relacji: Warszawa Zachodnia - Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze - Warszawa Zachodnia. Powstałe połączenie jest efektem współpracy między PPKS Warszawa a klasztorem Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Pierwszy przejazd „Expressu Jasnogórskiego” odbył się w sobotę 7 listopada.
Informacje nt. kolejnych terminów wyjazdów będą podawane na stronie internetowej:
www.pksbilety.pl.

Krótko

W sobotę 31 października w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostały odprawione Nieszpory z procesją i wypominkami za zmarłych. Nabożeństwu przewodniczył o. Nikodem Kilnar.

Przez trzy kolejne listopadowe dni ojcowie i bracia paulini w czasie specjalnych Mszy św. modlili się za zmarłych: 3 listopada - za ojców i braci paulinów; 4 listopada - za rodziców i krewnych paulinów; 5 listopada - za przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry.

W listopadzie w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze można oglądać okolicznościową wystawę zatytułowaną „Do życia wiecznego”. Ponad 60 nastrojowych zdjęć Krzysztofa Świertoka, jasnogórskiego fotografa, przedstawia Jasną Górę, częstochowskie nekropolie, a także… rozmodlonych ludzi. Wszystkie fotogramy łączą się w opowieść prowadzącą do zamyśleń nad przemijalnością ziemskiego życia.
- Mam nadzieję, że ta wystawa zachęci do listopadowych zamyśleń, refleksji nad przemijalnością życia, i przypomni, że to, co jest tu, to nie jest takie ważne, ważne jest to, co będzie po tamtej stronie życia - mówi autor fotografii.

Zapowiedzi

16-17 listopada - Unia Apostolska Kapłanów

2½2 listopada - 19. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek

22 listopada - 19. Pielgrzymka Górników

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

Imiona rodziców Maryi i zarazem dziadków Jezusa są nam dobrze znane. Wynika to z faktu, że ich kult w Polsce jest dość rozpowszechniony. Zapewne powodem tego jest nasze, pełne sentymentu, podejście do kobiecej części rodu Jezusa. Kochamy mocno Najświętszą Maryję Pannę i swą miłość przelewamy również na Jej matkę - św. Annę. Dlatego liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima cieszy się u nas tak dużymi względami. Współcześnie czcimy rodziców Maryi wspólnie, choć początkowo przeważał kult św. Anny. Przywędrował on do Polski już w XIV wieku, kiedy Stolica Apostolska ustaliła datę święta na 26 lipca. Zawsze wyjątkową czcią otaczano babcię Jezusa na Śląsku. Do dziś największej czci doznaje ona na Górze św. Anny k. Opola, gdzie znajduje się cudowna figura tej Świętej. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i Jezusa, dlatego powszechnie jest nazywana Świętą Anną Samotrzecią - co można tłumaczyć „we troje razem”. O św. Joachimie i św. Annie nie wiemy jednak za dużo. Pismo Święte o nich nie wspomina. Trochę więcej światła na te postaci rzuca jeden z apokryfów - Protoewangelia Jakuba z końca II wieku. Z niego właśnie dowiadujemy się o imionach dziadków Jezusa. Wiemy też, że byli oni długo bezdzietni. Dopiero wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić córkę jako „radość ziemi”. Zapewne św. Joachim i św. Anna byli dobrymi rodzicami, czego bezdyskusyjnym przykładem jest Maryja. Właśnie Ona przyjęła w pokorze Boże wybranie, spełniając Jego wolę wobec siebie. Podkreślił to sługa Boży Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. właśnie na Górze św. Anny, kiedy powiedział, że: „Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką”. W wielkiej mierze Maryja mogła stać się Matką Zbawiciela dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym. Warto więc postawić pytanie: Czy my potrafimy wyciągnąć z tego właściwe wnioski dla nas samych? Trzeba nam pytać o styl wychowywania naszych pociech. Z niego wynika ich stosunek do sacrum, do świata Bożych planów wobec każdego z naszych dzieci. Św. Joachim i św. Anna na pewno mieli świadomość tego, że ich obowiązkiem jest dobre przygotowanie Maryi do wypełnienia zadań, które Bóg przed Nią postawił.
CZYTAJ DALEJ

LN siatkarek - Polki kontra mistrzynie olimpijskie w grze o finał

2025-07-26 07:56

[ TEMATY ]

sport

PAP/Marian Zubrzycki

Polskie siatkarki w walce o finał Ligi Narodów w łódzkiej Atlas Arenie w sobotę o godz. 16 zmierzą się z mistrzyniami olimpijskimi z Paryża - Włoszkami. Rywalki, triumfatorki rozgrywek w poprzednim roku, nie przegrały z rzędu 27 ostatnich oficjalnych spotkań.

W sobotę poprzeczka zostanie zawieszona jednak znacznie wyżej, bowiem po drugiej stronie siatki staną mistrzynie olimpijskie z Paryżu, które wygrały ostatnie 27 oficjalnych spotkań. Doświadczony argentyński trener Julio Velasco stworzył prawdziwą maszynę do wygrywania, a wartość włoskich siatkarek zna ich rodak, szkoleniowiec reprezentacji Polski Stefano Lavarini.
CZYTAJ DALEJ

Areszt dla proboszcza z gm. Tarczyn podejrzanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem

2025-07-26 15:27

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

PAP/Piotr Polak

Sąd Rejonowy w Grójcu zdecydował w sobotę o tymczasowym aresztowaniu proboszcza z gm. Tarczyn podejrzanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem znajomego bezdomnego – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.

- Prokuratura zakończyła na dziś czynności. Sąd zastosował wobec Mirosława M. areszt tymczasowy na trzy miesiące – przekazała rzeczniczka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję