Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WYSTAWA „ARS SACRA”

Mistrzowie rękodzieła

Reklama

Wystawa Rzemiosła Artystycznego „Ars sacra” została otwarta 28 listopada w jasnogórskim Arsenale. Ekspozycję przygotował Cech Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie we współpracy z Klasztorem Paulinów. - Sama nazwa już mówi wszystko: są to przedmioty artystyczne związane z sacrum, czyli ze sprawami wiary, z wyposażeniem kościołów - tłumaczy Janusz Nabiałek, starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie.
O. Jan Golonka - kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze wyjaśnia, że rzemiosło polskie ma piękne i twórcze miejsce w historii życia narodu. Od wieków wielka liczba rzemieślników pomnaża zbiory skarbca kultury narodowej. Abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski uważa, że rzemiosło było zawsze bardzo bliskie Kościołowi, bo piękna sztuka była związana głównie z kultem, czcią Boga. Najpiękniejsze rzeźby świata były wykonywane dla Kościoła.
Na wystawie pokazano ok. 150 eksponatów, dzieł 31 twórców. Ekspozycje uzupełniają także prace uczniów Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Zaprezentowane zostały prace z dziedziny witrażownictwa, kowalstwa, rzeźbiarstwa, brązownictwa, stolarstwa, krawiectwa, hafciarstwa, płatnerstwa i innych.
Po 17 latach jest to druga wystawa rzemiosła na Jasnej Górze. W pierwszej, w 1990 r., wzięło udział 113 twórców.
W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział m.in.: abp Stanisław Nowak, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, o. Zachariasz Jabłoński - definitor generalny Zakonu, o. Jan Golonka, Ireneusz Kozera - naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, Janusz Jadczyk - dyrektor Muzeum Częstochowskiego oraz w imieniu głównych organizatorów - Jan Nabiałek, Jerzy Bartnik - prezes Związku Rzemiosła Polskiego i ks. Krzysztof Rusiecki - krajowy duszpasterz Rzemiosła Polskiego. Wystawa czynna będzie do końca czerwca 2010 r.

ROLNICTWO EKOLOGICZNE

Szansa na zdrowie i życie

Z udziałem ponad pół tysiąca osób 28 listopada odbyła się 6. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych. - Cieszymy się, że możemy wyprodukować dobrą żywność - mówi Roman Świątek, rolnik z okolic Piły, nagrodzony dyplomem za gospodarstwo ekologiczne. - W Polsce jest duża szansa na rozwijanie gospodarstwa ekologicznego, trzeba tylko zmieniać świadomość ludzi. Musimy dawać świadectwo, że można wyprodukować inaczej, a Pan Bóg pomoże.
Mszy św. przewodniczył o. Marian Lubelski - duszpasterz rolników ekologicznych. - Ziemia jest cennym darem Stwórcy, który nakreślił jej wewnętrzny ład, dając nam znaki orientacyjne, których winniśmy się trzymać jako zarządcy Jego stworzenia. Właśnie w tej świadomości Kościół traktuje sprawy związane ze środowiskiem i jego ochroną, jako ściśle związane z integralnym rozwojem ludzkim. (…) Przez całe pokolenia, tysiące lat, ziemia rodzi plony, wydaje owoce i my dzięki temu możemy żyć i oddawać chwałę samemu Bogu - podkreślał w homilii o. Lubelski. Podczas Liturgii nastąpiło poświęcenie darów ofiarnych: chleba i ryb oraz żołędzi, które zostaną posadzone i w przyszłości wyrosną z nich dęby na uczczenie wielkiego rodaka Jana Pawła II.
Po Mszy św. w Sali Papieskiej łamano się przywiezionym ekologicznym chlebem własnego wypieku, dzielono się ekologicznymi wypiekami i produktami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs Fotograficzny „Niedzieli” rozstrzygnięty! wręczenie nagród 6 stycznia 2010

„Kierunek: Jasna Góra 2009”

Do IV edycji Konkursu Fotograficznego „Niedzieli” „Kierunek: Jasna Góra 2009” zgłoszono 222 zdjęcia. Jury, obradujące pod kierunkiem dr. Włodzimierza Karankiewicza nagrodziło:
Ewę Wierzbicką ze Skawinka - I miejsce
Tadeusza Żymłę z Rudy Śląskiej - II miejsce
Marcina Piwowarczyka z Zagnańska - III miejsce
Jury wyróżniło zdjęcia: Aleksandry Byłeń z Iłowa-Osady, Grzegorza Żebrowskiego z Warszawy, Sławomira Ostaszewskiego ze Szczecina i Elżbiety Łukasiewicz z Bolesławca. Wręczenie nagród odbędzie się 6 stycznia 2010 r. (Trzech Króli) w Redakcji „Niedzieli” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie. Uroczystość tradycyjnie już rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 w auli redakcji.

Krótko

23 listopada na jasnogórskim placu zamontowano na kolumnie nową figurę Matki Bożej. Nad przebiegiem prac czuwali: autor rzeźby Kamil Drapikowski i jego ojciec Mariusz Drapikowski, znany bursztynnik z Gdańska. Uroczyste odsłonięcie rzeźby zaplanowane jest na 8 grudnia br.
26 listopada odbyła się 13. Pielgrzymka Kadr Finansowo-Księgowych Przedsiębiorstw Energetycznych. Do sanktuarium przybyło kilkudziesięciu pracowników branży energetycznej z Polski na czele z prezesem firmy Justan Audytor Stanisławem Więckowskim.
26-27 listopada z prywatną intencją modlitewną przybył na Jasną Górę wybitny kompozytor Wojciech Kilar.
28 listopada rozpoczęły się 8. Jasnogórskie Wieczory Organowe. Podczas pierwszego koncertu wystąpił Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata”, pod dyrekcją Jarosława Jasiury, który w ostatnich dniach otrzymał pierwszą nagrodę na 12. Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS w kategorii chóry młodzieżowe.
30 listopada za 20 lat istnienia Caritas Polska dziękowali pracownicy i wolontariusze tej organizacji. Mszy św. przewodniczył ks. Marcin Brzeziński, zastępca dyrektora Caritas Polska. W pierwszą niedzielę Adwentu Caritas rozpoczęła 15. edycję akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wenezuela/P.o. prezydenta: co najmniej 164 osoby zginęły w trzęsieniach ziemi

2026-06-25 12:43

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Caracas

PAP/EPA

Co najmniej 164 osoby straciły życie, a ponad 970 zostało rannych w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek - poinformowała p.o. prezydenta tego kraju Delcy Rodriguez.

Wcześniejszy bilans mówił o 32 ofiarach śmiertelnych i ponad 700 rannych.
CZYTAJ DALEJ

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Płock: W diecezji powstanie pierwsze w Polsce sanktuarium św. Józefa Moscatiego

2026-06-25 15:02

[ TEMATY ]

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą, należącej do diecezji płockiej, 8 sierpnia ustanowione zostanie pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Józefa Moscatiego. Uroczystości przewodniczył będzie kard. Konrad Krajewski - poinformowała w czwartek kuria diecezjalna.

Józef (Giuseppe) Moscati (1880-1927) to znany z głębokiej wiary włoski lekarz i naukowiec, który szczególnie angażował się w niesienie pomocy ubogim. Został beatyfikowany w 1975 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany w 1987 r. przez papieża św. Jana Pawła II. Był pierwszym współczesnym lekarzem wyniesionym na ołtarze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję