Reklama

Savoir-vivre

Życzenia świąteczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnio coraz bardziej rozpowszechnioną formą składania życzeń świątecznych jest SMS i e-mail. Podręczniki savoir-vivre’u w sposób zdecydowany ją odradzają. Z jednej strony bowiem świadczy to o tym, że pamiętamy o osobach, którym składamy życzenia, z drugiej zaś jednak jest dowodem na to, że tak bardzo na tych osobach nam nie zależy, że nasze postępowanie jest trochę w stylu „aby zbyć”.
Etykieta podpowiada składanie życzeń w formie tradycyjnej, pisemnej, na kartce świątecznej, którą wysyłamy w kopercie. Życzenia piszemy ręcznie i tylko piórem. Gotowe druki lub życzenia pisane na komputerze wysyłamy wyłącznie osobom, których osobiście nie znamy.
Życzenia składane przez telefon osobiście świadczą o szczególnym szacunku i sympatii do danej osoby.
Z okazji świąt Wielkanocy organizuje się często w instytucjach różne okolicznościowe imprezy (tzw. jajeczko). Przebieg takiego przyjęcia i etykieta obowiązująca w jego ramach są takie same, jak w przypadku innych przyjęć biznesowych. Jedyna różnica pojawia się w momencie składania życzeń. Obyczaj polski skłania do faktycznego całowania się w policzki. Podczas składania takich życzeń, panowie często całują panie w rękę. Międzynarodowa etykieta nakazuje markowanie całowania. Większość cudzoziemców, gdy zostaną faktycznie pocałowani, jest zaskoczonych, a niekiedy oburzonych. Warto też zauważyć, że coraz więcej Polaków (przede wszystkim Polek) coraz bardziej negatywnie odbiera takie całowanie. Markujmy zatem zarówno całowanie w policzki, jak i w rękę, pozwalając sobie na faktyczne całowanie tylko w odniesieniu do osób, które naprawdę dobrze znamy i wiemy, że na pewno nie zareagują negatywnie. Panowie, całując kobiety w rękę, powinni pamiętać, by nie podnosić jej do ust, tylko zniżać głowę do ręki, nawet gdy jest stosunkowo nisko.
Składając życzenia świąteczne w pracy, trzeba też pamiętać, że choć podczas ich składania panuje z reguły nieoficjalna i bardzo swobodna atmosfera, nie należy zapominać o precedencji (jest ona nie tylko wyrazem hierarchii, ale również szacunku) i starać się składać je we właściwej kolejności, poczynając od zwierzchników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdego dnia znika przynajmniej 10 sklepów

2025-07-08 07:20

[ TEMATY ]

sklep

pixabay.com

Z danych Dun & Bradstreet Poland, które „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza wynika, iż w pierwszym półroczu br. liczba sklepów na polskim rynku skurczyła się w porównaniu z końcem 2024 r. o ponad 0,5 proc., do około 365,2 tys. placówek.

Jak informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”, największe spadki notuje się w sektorze detalicznej sprzedaży odzieży i obuwia, a także drogerii, sklepów z częściami motoryzacyjnymi, z używaną odzieżą, komputerami czy z zabawkami.
CZYTAJ DALEJ

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

[ TEMATY ]

KAI

rezygnacja

wiceprezes

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Po złożeniu rezygnacji z funkcji prezesa KAI przez Marcina Przeciszewskiego w dniu 3 lipca br., 4 lipca na to stanowisko został powołany dotychczasowy członek Zarządu, o. Stanisław Tasiemski OP.
CZYTAJ DALEJ

Rowerem do Rzymu. Młodzież z Siedlec na jubileuszowej pielgrzymce nadziei

2025-07-08 16:00

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rzym

rower

młodzież

Pielgrzymka Rowerowa

Siedlce

Adobe.Stock

Bez wygód, ale gotowi na wysiłek, z sercami otwartymi na zmianę. Dziewięcioosobowa grupa młodzieży wraz z duszpasterzem - ks. Radosławem Piotrowskim wyruszyła na wyjątkową pielgrzymkę - nie pieszo, nie autokarem, lecz... rowerem. Ich celem jest Rzym, a motywacją - Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka i Jubileusz Młodych, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Wiecznym Mieście.

Ks. Radosław Piotrowski, duszpasterz młodzieży diecezji siedleckiej i inicjator wyprawy, zdradza, że wszystko zaczęło się rok wcześniej, podczas pielgrzymki pieszej. „Chcieliśmy pójść gdzieś dalej niż Polska. I kiedy papież Franciszek ogłosił Rok Jubileuszowy i zaprosił młodych do Rzymu, to automatycznie przyjęliśmy, że to jest właśnie to wołanie Pana Boga, żebyśmy odwiedzili Wieczne Miasto - na rowerach” - wskazuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję