Grupa katolickich tradycjonalistów zakłóciła przebieg wielkopostnej konferencji rabina Rivona Krygiera w paryskiej katedrze Notre Dame. Po słowach wprowadzenia gospodarza - kard. André Vingt--Trois, kiedy zaproszony prelegent zbliżał się do mikrofonu, powstał członek niewielkiej grupki, proponując „odmówienie Różańca w intencji wynagrodzenia za tę obelgę”. Konferencję transmitowała na żywo katolicka telewizja KTO.
Jak informuje katolicki dziennik „La Croix”, rabin Krygier wraz z kard. Vingt-Trois przeszli do zakrystii, skąd kontynuowano transmisję wykładu. W międzyczasie służby porządkowe paryskiej katedry poprosiły tradycjonalistów o opuszczenie świątyni. Następnie rabin Krygier powrócił do nawy katedry, gdzie wierni powitali go brawami. Drugą zaplanowaną konferencję wygłosił filozof Dominique Folscheid.
Tegoroczne konferencje wielkopostne w paryskiej katedrze poświęcone są tematyce Soboru Watykańskiego II. Tematem były kwestie dotyczące relacji z wyznawcami judaizmu, z niewierzącymi, a także kwestie związane z ekumenizmem i dialogiem międzyreligijnym.
Zdaniem „La Croix”, integryści od wielu tygodni prowadzą kampanię przeciw kard. Vingt-Trois oraz tematyce tegorocznych konferencji. Na początku marca z protestem przeciw zaproszeniu rabina Krygiera do Notre Dame wystąpił ks. Régis de Cacqueray, przełożony dystryktu Francja Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (lefebrystów). Natomiast integrystyczny portal „Perepiscopus” zastanawiał się, „czy to normalne, że niekatolik głosi konferencje wielkopostne w katedrze?”, i natychmiast uznał to za profanację.
Inicjatorem rekolekcji w Notre Dame był przed 175 laty bł. Fryderyk Ozanam, zaś konferencjonistą - dominikanin Henri Lacordaire, wybitny kaznodzieja, przyciągający tłumy. Konferencje wielkopostne przyczyniły się w istotny sposób do religijnego odrodzenia Francuzów w XIX wieku.
Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych umieściło, a następnie usunęło z mediów społecznościowych wpis z kondolencjami po śmierci papieża Franciszka. Skasowanie wiadomości należy łaczyć z krytykowaną w Izraelu twardą postawą Franciszka wobec wojny w Strefie Gazy - napisał dziennik "Jerusalem Post".
"Papieżu Franciszku, spoczywaj w pokoju. Niech jego pamięć będzie błogosławiona" - napisano w poniedziałek po śmierci papieża na oficjalnych kontach prowadzonych przez izraelskie MSZ w serwisach X, Facebook i Instagram. Do wykasowanych kilka godzin po opublikowaniu wiadomości załączono zdjęcie Franciszka przed jerozolimską Ścianą Płaczu podczas jego wizyty w 2014 r. MSZ poinformowało później, że wpisy ogłoszono "przez pomyłkę".
- Tata umarł w szpitalu, pewnie nie tak to sobie wyobrażał, pewnie chciał umrzeć w domu. Tato, jesteś w domu, domu, który też stawiałeś. W tym kościele jest kawałek twojej pracy, ofiary i trudu - mówił kard. Grzegorz Ryś na pogrzebie swojego Taty.
Papież Franciszek ma kilka związków z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.
Jednym z nich jest jego kontakt z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Lublinie, gdzie KUL prowadzi Centrum Studiów dla Osadzonych. To także korespondencja z rektorem KUL i wspólne przedsięwzięcia. „Wszyscy popełniamy w życiu błędy; Bóg nie męczy się przebaczeniem" – podkreślił papież Franciszek w liście do studentów Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie. List z Watykanu został przesłany do rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, z okazji inauguracji roku akademickiego w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Uroczystość była połączona z dziesięcioleciem kształcenia więźniów przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Ojciec Święty, za pośrednictwem listu, skierował błogosławieństwo do więźniów, prosząc ich jednocześnie o modlitwę: „Proszę, nie zapominajcie się modlić za mnie. Dziękuję!" – napisał Franciszek. Osadzeni odpowiedzieli na korespondencję, która dotarła do biskupa Rzymu.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.