Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: kapłan ma dbać o to, aby świat ludzki był otwarty na Boga

– Kapłan ma dbać o to, aby świat ludzki był wrażliwy i otwarty na Boga, aby stawał się coraz bardziej Boży – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 27 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń prezbiteratu sześciu diakonom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali m.in. przełożeni z WMSD, na czele z rektorem ks. prał. Ryszardem Selejdakiem, oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii i parafii praktyk duszpasterskich neoprezbiterów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych kapłanów. Podczas liturgii śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu”. Głównym odpowiedzialnym za przebieg liturgii był ks. prał. Krzysztof Bełkot, ceremoniarz biskupi.

W homilii abp Depo podkreślił, że „przeżywamy szczególny czas modlitw o dary Ducha Świętego, który zwołuje nas dzisiaj do świątyni katedralnej, aby sześciu diakonów głębiej związało się z Chrystusem, który jest Jedynym i Wiecznym Kapłanem i Jedynym Pośrednikiem w sprawach pomiędzy Bogiem a ludźmi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup przypomniał słowa, które 26 maja 2006 r. na Jasnej Górze powiedział Benedykt XVI: „Jak ważne jest byśmy uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej bezpośredniej więzi z żywym Bogiem! (…) Maryja, czuwając z apostołami na modlitwie, uczyła ich wytrwałości w wierze. Jej wiara przekonywała, że Duch Święty w swojej mądrości zna dobrze drogę, którą ich prowadzi, że można zaufać Bogu, oddając Mu całkowicie do dyspozycji siebie, swoje talenty i ograniczenia oraz swoją przyszłość”.

Reklama

– Potwierdzamy dzisiaj tę maryjną szkołę wiary i zjednoczenia z Chrystusem, choć zdajemy sobie sprawę z faktu, o którym mówił św. Paweł w liście do Koryntian, że nosimy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas. Odkrywamy, że Jezus stając się naszym bratem w człowieczeństwie nie przestaje być także Nauczycielem i Panem – mówił arcybiskup.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „cała tajemnica łaski wybrania i posłania spoczywa w Jego ręku. To On nas namaszcza i posyła do głoszenia Ewangelii ubogim w Duchu Świętym. To On nas namaszcza i posyła dla scalenia serc ludzkich. Z Jego serca wypływa moc sakramentu kapłaństwa i wszelkie dobro, które otrzymaliśmy. Dlatego w Nim złożyliśmy cała nasza nadzieję”.

Karol Porwich/Niedziela

– Co oznacza owo bycie kapłanem Jezusa Chrystusa przez tajemnicę nałożenia rąk apostolskich? – pytał abp Depo. – To znaczy stać przed Bogiem, aby Mu służyć w pokorze, czyli w poczuciu tajemnicy wybrania po imieniu – odpowiedział.

– Dlatego musi ponownie w naszym życiu zabrzmieć, nie wyście Mnie wybrali, ale ja was wybrałem. Inicjatywa zawsze leży po stronie Boga. Te słowa oznaczają życie w obecności Boga, a także posługę w imię Boga wobec ludzi – kontynuował arcybiskup.

– Stawać przed Bogiem i czuwać w prawdzie głoszenia Ewangelii to pierwsze zadanie kapłana wobec powierzonych mu ludzi. To stawanie przed Bogiem daje siłę i odwagę, aby przeciwstawiać się narastającym siłom zła i wszelkiego rodzaju kłamstwa – przypomniał neoprezbiterom.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

Arcybiskup w kontekście dzisiejszych czasów powiedział za Benedyktem XVI: „Może dzisiaj nie jest modne ukazywanie Kościoła wojującego (Ecclesia militans). W rzeczywistości jednak coraz lepiej rozumiemy, że jest prawdziwe, oddaje coś z prawdy. Widzimy, że zło chce opanować świat i konieczne jest podjęcie walki ze złem. Widzimy, że zło posługuje się w tym wieloma sposobami: okrutnymi, uciekając się do różnych form przemocy, ale też udaje dobro i w ten sposób narusza moralne fundamenty społeczeństwa”.

– Chrystus powiedział do nas: «Odwagi, Jam zwyciężył świat» – dodał arcybiskup.

Karol Porwich/Niedziela

Zwrócił uwagę na wydarzenia ostatnich dni w Europie i świecie. – W Hiszpanii przygotowano podręcznik szkolny pt. „Wychowanie cywilno-etyczne”, w którym nie tylko nie uwzględniono odniesienia religijnego do Boga, ale prawa rodziców do dzieci. U nas również próbuje się wprowadzić w szkole model europejski, w którym religia, Ewangelia, Kościół, Jego historia, czy nawet historia naszego narodu są ukazywane jako relikt przeszłości, a nieraz wprost jako argument przeciwko rozumowi – stwierdził abp Depo i dodał: – Rozum współczesnego człowieka znów chce ustalać prawa i granice dobra i zła poza Bogiem.

– Rozumiemy kapłańskie stawanie przed Bogiem i odpowiedzialność przed Bogiem każdego z nas. Nie można odgradzać codziennego życia od życia Bożego. Zadaniem kapłana jest stawanie z odwagą w imieniu Boga przed ludźmi – podkreślił i zaapelował do nowych kapłanów: – Nie lękajcie się kiedy spotkacie się z odrzuceniem, bo budujecie swoje życie na Miłości Ukrzyżowanej, która zwycięża świat prawdą i przebaczeniem w imię Chrystusa. Wiara w Niego i moc sakramentu kapłaństwa musi przechodzić próby. Ale pamiętajcie On jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Bo nie głosimy siebie samych, ale Chrystusa.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

– Nasze posłuszeństwo wyraża się również w tym, że wierzymy z Kościołem i mówimy w jedności z Kościołem i w jedności z Piotrem. To razem z Nim jesteśmy współpracownikami Prawdy. Ta Prawda jest uosobiona w Jezusie Chrystusie i idzie do nas – wskazał arcybiskup.

Na zakończenie zacytował słowa św. Jan Paweł II z przemówienia w Watykanie do pielgrzymów z WSD w Radomiu, z 9 grudnia 2003 r.: „Niech nie opuszcza was wiara, że na drogi świata wychodzi z wami sam Zmartwychwstały i że wyposażył was w moc Ducha Świętego. Wtedy wasze oddanie Bogu i ludziom nie będzie ciężarem, ale ufnym i radosnym uczestnictwem w odwiecznym kapłaństwie Chrystusa. (…) Niech w waszym życiu teraz, a szczególnie w kapłaństwie nie braknie miejsca na modlitwę. Owszem, dokładajcie wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować się do kapłańskich zadań, przez solidne zdobywanie wiedzy — nie tylko teologicznej, ale również w dziedzinach, które pomogą w porozumieniu ze współczesnym człowiekiem — czy też przez nabywanie duszpasterskiej praktyki, ale oprzyjcie to przygotowanie na solidnym fundamencie modlitwy. Kładę wam to na serce: bądźcie ludźmi modlitwy, a uda się wam naśladować to, co sprawować będziecie”.

– Niech te słowa św. Jana Pawła II staną się ciałem w waszej posłudze i w waszym życiu – życzył neoprezbiterom.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

Święcenia prezbiteratu otrzymali diakoni: Adrian Figurski (parafia Ducha Świętego w Grudziądzu), Karol Iwańczak (parafia św. Stanisława Kostki w Częstochowie), Mariusz Mroczkowski (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Krzysztoporskiej) Tomasz Nowak (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie), Sebastian Woźniak (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach) i Paweł Wilk (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żarkach).

Patronem rocznika jest św. Jan od Krzyża (1542-1591), wielki mistyk hiszpański i doktor Kościoła.

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje, które poprowadził ojciec duchowny WMSD ks. Michał Pabiańczyk.

Karol Porwich/Niedziela

Natomiast, wieczorem 26 maja, w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie złożyli uroczyste wyznanie wiary, uznania prymatu biskupa Rzymu oraz przyjęcia nauczania Kościoła katolickiego, a także przysięgę wierności i posłuszeństwa przed przyjęciem świeceń prezbiteratu.

W homilii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor WMSD wskazał na potrójne zadanie jakie mają do wypełnienia prezbiterzy: nauczanie, uświęcanie i służenie ludowi Bożemu.

– Te trzy zadania kapłanów można zogniskować w pięknym obrazie Dobrego Pasterza – kontynuował ksiądz rektor i wskazał, że pasterz to ten, który broni, karmi i przewodzi swoim owcom.

Ksiądz rektor przypomniał również słowa św. Grzegorza Wielkiego, który nauczał, że troska o dusze, rząd dusz to sztuka nad sztukami. Diakoni podpisali wyznanie wiary na ołtarzu i złożyli przysięgę na księgę Ewangelii.

2023-05-27 16:15

Ocena: +7 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz modlił się za zmarłych biskupów częstochowskich

– Dzień 2 listopada to czas szczególnej refleksji nad tymi, którzy odeszli od nas, ale odegrali szczególną rolę w historii naszych rodzin, wspólnot i w dziejach naszej archidiecezji – mówił bp senior Antoni Długosz, który we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w intencji zmarłych biskupów częstochowskich.

Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. prał. Włodzimierz Kowali, proboszcz parafii archikatedralnej i ks. prał. Marian Szczerba, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W uroczystej liturgii wziął udział chór WMSD w Częstochowie pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję