Reklama

Zaślubiona Wschodowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warszawa, Samara nad Wołgą, Siergiejewsk na Syberii, Satanów na Wołyniu - to miejsca, którymi prowadzi szlak wspomnień s. Jany Zofii Brudzińskiej FSK, zawartych w książce „Zaślubiona Wschodowi”. Zanim wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, pracowała jako nauczycielka. W latach pożogi na Podolu była więziona w Płoskirowie, Kijowie i Charkowie, ostatecznie trafiła na zesłanie. W 1935 r. wróciła do Warszawy z decyzją wstąpienia do zakonu. Chociaż wskutek chorób przebytych w więzieniu i na zesłaniu straciła wzrok, pracowała z poświęceniem jako wychowawczyni i katechetka. Jej wspomnienia są lekturą, od której nie sposób się oderwać. W czasach, gdy tak wiele osób w ramach autopromocji zalewa nas potokami informacji o sobie, s. Jana zadziwia oszczędnością słów i emocji. Wielu wątków dotyczących swojej działalności na Ukrainie w latach 70. i 80. nie podejmuje wcale, związana obietnicą milczenia złożoną kard. Wyszyńskiemu. Ze świadectw innych osób wiadomo, że jej działalność prowadzona z narażeniem życia, polegała m.in. na tworzeniu ukrytych domów zakonnych, przewożeniu przez granicę Pisma Świętego, krzyżyków, różańców.
Patriotyzm, heroizm, niezłomna wiara dyktowały jej życiowe wybory. Mimo propozycji uniknięcia więzienia „w zamian za...”, nie uchyliła się przed wyrokiem skazującym, nie wybrała „mniejszego zła”. Bezgranicznie ufała Bogu i wielokrotnie w sytuacjach krańcowych otrzymywała nieoczekiwaną pomoc. Wiara, modlitwa i praca apostolska s. Jany wydały owoce. Po zmianach politycznych na Ukrainie powstały domy Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, odradzają się polskie parafie. Lektura książki „Zaślubiona Wschodowi” uświadamia czytelnikowi, jak wiele jest w tym dziele trudu i cierpienia „zaślubionej Wschodowi” s. Jany Zofii Brudzińskiej.

(akw)

S. Jana Zofia Brudzińska FSK, „Zaślubiona Wschodowi”, Edycja Świętego Pawła, ul. św. Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa, tel. (34) 362-06-89, fax (34) 362-09-89, www.edycja.pl, edycja@edycja.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Czułam respekt przed ks. Sopoćko”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2005

[ TEMATY ]

bł. ks. Michał Sopoćko

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego

Ks. Sopoćko nie od razu był przekonany o prawdziwości objawień św. s. Faustyny. Jednak po dłuższej obserwacji i głębokim namyśle doszedł do przekonania, że jej wizje są autentyczne.

W Dzienniczku św. s. Faustyny zapisane są takie oto słowa Jezusa, określające jej spowiednika - ks. Michała Sopoćko: „Jest to kapłan według serca mojego, miłe mi są wysiłki jego. Widzisz, córko moja, że wola moja stać się musi, a to, com ci przyobiecał, dotrzymuję. Przez niego rozsiewam pociechy dla dusz cierpiących, udręczonych; przez niego upodobało mi się rozgłosić cześć do miłosierdzia mojego, a przez to dzieło miłosierdzia więcej dusz do mnie się zbliży, aniżeliby on dzień i noc rozgrzeszał aż do końca życia swego, bo tak pracowałby tylko do końca życia, a przez dzieło to pracował będzie do końca świata” (nr 1256).
CZYTAJ DALEJ

Wystawienie doczesnych szczątków św. Franciszka na widok publiczny

2026-02-15 08:33

[ TEMATY ]

Asyż

Św. Franciszek z Asyżu

Vatican Media

W tym roku mija 800-lecie śmierci św. Franciszka. Z tej racji na widok publiczny zostaną wystawione doczesne szczątki Świętego. Od 1. do 5. niedzieli Wielkiego Postu znajdować się one będą w kościele dolnym bazyliki w Asyżu.

Aby w tym czasie móc pomodlić się przy relikwiach Biedaczyny, należy wcześniej się zarejestrować przez internet: sanfrancescovive.org. Podobnie, aby uczestniczyć w Eucharystii w kościele górnym.
CZYTAJ DALEJ

USA: 250 godzin adoracji i 250 uczynków miłosierdzia w 250‑lecie niepodległości

2026-02-16 07:43

[ TEMATY ]

adoracja

Adobe Stock

Amerykańscy biskupi katoliccy ogłosili ogólnokrajową inicjatywę duszpasterską, przygotowującą katolików do obchodów 250. rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości. Wierzący zaproszeni są do odprawienia wspólnie 250 godzin adoracji eucharystycznej i podjęcia 250 uczynków miłosierdzia w parafiach i wspólnotach na terenie kraju.

Według materiałów przygotowanych przez Konferencję Biskupów Katolickich USA (USCCB), inicjatywa ma na celu zjednoczenie wiernych w modlitwie i konkretnych gestach miłości bliźniego. To zaangażowanie ma być odpowiedzią lokalnego Kościoła duchowe i społeczne wyzwania współczesnej Ameryki. W komunikacie biskupi podkreślają, że udział w adoracji Najświętszego Sakramentu i angażowanie się w konkretne projekty może stać się znakiem wdzięczności za ojczyznę oraz narzędziem do budowania jedności i uzdrowienia społecznego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję