W związku z wywiadem z ks. Piotrem Mizerą pt. „Polak w Krainie Kangurów”, opublikowanym w nr. 27 z 4 lipca br., otrzymaliśmy list od ks. Janusza Andrzeja Duczkowskiego z Rzymu. Ks. Duczkowski, który w przeszłości przez 8 lat pracował w Australii, przesłał nam pewne uściślenia i cenne dodatkowe informacje. Autor listu podkreśla przede wszystkim ogromne dokonania Polonii australijskiej we wznoszeniu świątyń na terenie Australii. Szczególnie wymowny przykład to zbudowany przez Polaków w 1966 r. pomnik Tysiąclecia Chrztu Polski - świątynia Matki Bożej Częstochowskiej w Marayong, na terenie Sydney, gdzie pracują księża chrystusowcy. Inny przykład to poświęcona w 1973 r. przez kard. Karola Wojtyłę świątynia ku czci Matki Bożej Częstochowskiej - sanktuarium maryjne, zbudowane przez Polaków w Essendon, na terenie Melbourne, gdzie pracują księża jezuici. Kolejny ważny ośrodek duszpasterstwa wielonarodowego - sanktuarium Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia, obsługiwany przez ojców paulinów - znajduje się w Penrose Park, w połowie drogi między Sydney a Canberrą. W samej Canberze natomiast powstało Centrum Jana Pawła II, zbudowane przez księży chrystusowców.
Również chrystusowcy opiekują się zbudowanym w ostatnim czasie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough, na terenie Melbourne. Poświęcił je w 2006 r. bp Ryszard Karpiński, ówczesny delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji, który odwiedził wówczas również inne miasta, m.in. Adelajdę i Melbourne, gdzie odbył konferencję z duszpasterzami polskimi z całej Australii.
Ks. Duczkowski zwrócił również uwagę, że wyspa Tasmania jest niezależnym stanem Australii i nie jest połączona administracyjnie - jak napisaliśmy - ze stanem Wiktoria. W podziale administracyjnym Australii nie ma również stanu Australii Północnej, jest tylko Terytorium Północne, niemające statusu niezależnego stanu.
Ks. Januszowi Andrzejowi Duczkowskiemu serdecznie dziękujemy za list, a za nieścisłości przepraszamy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu