Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2010, str. 4

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akt Oddania Maryi

Białe kwiaty dla Niepokalanej

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze upłynęła w duchowej łączności z Ojcem Świętym i na modlitwie za Kościół oraz za Polskę. Na wzór rzymski na placu jasnogórskim pod figurą Maryi wypowiedziany został uroczysty akt oddania czci Niepokalanej, a pielgrzymi złożyli hołd z białych kwiatów. To nawiązanie do rzymskiego zwyczaju z 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił przygotowywać każdego roku 8 grudnia na placu Hiszpańskim uroczysty akt oddania czci Maryi.
Jasnogórskie uroczystości rozpoczęły Nieszpory, po których w procesji światła wierni przeszli na plac jasnogórski, pod figurę Niepokalanej. Statua, która w 1917 r. zastąpiła zburzony przez Polaków pomnik cara Aleksandra II, jest pierwszym miejscem oddawania hołdu Maryi - zwłaszcza podczas sezonu pieszych pielgrzymek. W ubiegłym roku została odsłonięta nowa rzeźba Maryi Niepokalanej, która zastąpiła poprzednią, prawie 100-letnią i bardzo zniszczoną. Obecna statua wykonana jest z marmuru kararyjskiego rekrystalizowanego i mierzy 185 cm. Jej autorem jest Kamil Drapikowski, artysta z Gdańska.

Papieska Unia Misyjna

Kościół jest misyjny

Członkowie i współpracownicy Papieskiej Unii Misyjnej spotkali się 4 grudnia na sesji misjologicznej i nocnym czuwaniu. Organizatorem spotkania był ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. - Papieskie Dzieła Misyjne są przedłużeniem rąk Ojca Świętego w danym kraju. Mają służyć animacji i współpracy misyjnej - podkreśla ks. Atłas. - To wszystko, co dzieje się na płaszczyźnie animacji i współpracy misyjnej, ma zaowocować w konkretnej posłudze polskich misjonarzy, którzy pracują w 96 krajach świata.
Ponad 2 tys. misjonarzy to wciąż za mało. Ks. Atłas mówi o przyczynach takiego stanu rzeczy: - Pewnie za mało się modlimy o nowych misjonarzy. Z drugiej strony to jest też pewien sygnał, w jakich czasach przyszło nam żyć. Także ten styl życia - dość wygodnego, naznaczonego konsumizmem, które raczej nie skłania, by więcej od siebie wymagać, żeby być gotowym do ofiary - sprawia, że wielu młodych, niejednokrotnie bardzo gorliwych kapłanów czy sióstr zakonnych waha się, czy wyjechać.
Pierwsza część spotkania składała się z cyklu konferencji, drugą - nazwaną Czuwaniem Papieskiej Unii Misyjnej - otworzył ks. Piotr Boraca, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej. W programie były się m.in.: Msza św. o północy, świadectwa misjonarzy i misjonarek, adoracja i modlitwa różańcowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pszczelarze

W dzień św. Ambrożego

W dniach 6 i 7 grudnia odbyła się 22. Pielgrzymka Pszczelarzy. W modlitwie uczestniczyli hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych.
W dniu 7 grudnia, kiedy to przypada wspomnienie św. Ambrożego - patrona pszczelarzy, jak co roku, pszczelarze uczestniczyli w uroczystej Eucharystii w jasnogórskim sanktuarium. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. - Pszczelarz to człowiek sumienia, kojarzony z niezwykłą prawością, uczciwością. Wasz święty patron mówił, że pszczelarze to arystokracja wśród wszystkich profesji. Dziś na Was spoczywa obowiązek podtrzymywania tych wysokich standardów i dobrego imienia odziedziczonego po poprzednich pokoleniach pszczelarzy, i to dlatego właśnie tak ważna jest praca nad własnym sumieniem. Ta praca wymaga wcale nie mniej cierpliwości niż Wasze codzienne chodzenie koło pszczelich rodzin w pasiece - mówił bp Wątroba.

Pielgrzymka Polskiego Samorządu Terytorialnego

Zaproszenie

W sobotę 18 grudnia br. odbędzie się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Królowej Polski wspólna modlitwa nowo wybranych władz polskiego samorządu terytorialnego. Jest to nawiązanie do polskiej tradycji historycznej, w myśl której nowo wybrani przedstawiciele władz różnych szczebli pielgrzymowali na Jasną Górę.
Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych Gmin, Powiatów i Sejmików wybranych w wyborach samorządowych 2010 r. zaprasza - wraz z Przeorem Jasnej Góry i Redaktorem Naczelnym „Niedzieli” - Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.

Reklama

PROGRAM
10.30 - Rozpoczęcie dnia modlitw o Boże błogosławieństwo dla samorządowców na kadencję 2010-2014 - redakcja tygodnika „Niedziela”, ul. 3 Maja 12.
13.00 - Przejście do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.
14.00 - Msza św. koncelebrowana z Aktem Zawierzenia wspólnot samorządowych Matce Bożej Królowej Polski; przekazanie wspólnotom samorządowym opłatków wigilijnych z Jasnej Góry.

Ze względów organizacyjnych informacje o planowanej liczbie uczestników spotkania powinny być przekazane pod adresem e-mailowym redakcji „Niedzieli”: redakcja@niedziela.pl.
Przy Sanktuarium na Jasnej Górze jest Dom Pielgrzyma, gdzie można zamówić noclegi.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Podczas prezentacji programu 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech, który odbędzie się w Trieście w dniach od 3 do 7 lipca, ogłoszono niektóre szczegóły programu wizyty papieża Franciszka. Ma on przybyć do Triestu 7 lipca. Wcześniej włoscy biskupi i wierni spędzą w Trieście cały tydzień pod hasłem: "W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością" i będą wspólnie dyskutować o rozwoju kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję