Reklama

O niecałej Rybie i dwóch synagogach

Ulica Targowa większości kojarzy się przede wszystkim z bazarem Różyckiego. Sławne targowisko dziś dogorywa, a wraz z nim jego historia. W niepamięć popadają także ciekawe obiekty znajdujące się w pobliżu sławnego niegdyś targu.

Niedziela warszawska 46/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W latach siedemdziesiątych XIX w. Julian Różycki dochody z dobrze prosperującej apteki inwestował w parcele u zbiegu ulic Ząbkowskiej, Targowej i Wołowej. Pomysł zorganizowania w tym miejscu bazaru podsunął mu legendarny Manas Ryba, obrotny i pomysłowy handlowiec. Właściciel powierzył administrowanie targowiskiem właśnie jemu. Pan Ryba, jak go tu tytułowano, później stopniowo wykupywał część działek, na których mieścił się bazar. Wkrótce, w 1885 r., wybudował dom na narożniku ulicy, dzisiaj Targowa 56. Stąd kierował sprawami targowiska, wynajmował lokale, nadzorował napływanie zysków.
Podobno fizycznie bardzo przypominał Różyckiego, też nosił długą, siwą brodę. Często mylono go z właścicielem, chociaż Julian Różycki był dużo młodszy od swego zarządcy. Z nazwiskiem Ryba wiąże się zabawna historia. Opowiadano, że jego żona Estera - z domu Halbfish - poślubiła Manasa tylko z jednego powodu - by nie nazywać się już Półryba.
Tuż obok bazaru, pod obecnym numerem 52, mieścił się dom modlitwy dla starozakonnych. Teraz możemy podziwiać pod tym numerem witrynę sklepu z kreacjami ślubnymi. Niepozorny budynek jest prawdopodobnie jednym z najstarszych obiektów na Pradze, datuje się go na rok 1819. Ponieważ władze carskie po powstaniu styczniowym zakazały budowania na Pradze murowanych domów, jest to lokal tym bardziej cenny. Niewielkie podwórze nawet jeszcze dziś sprawia wrażenie enklawy. Żydzi mieli tu masarnię - ważne miejsce ze względu na obowiązujące reguły odżywiania, czyli kaszrut. Tutaj także mieścił się lokal przeznaczony na organizowanie przyjęć z okazji świąt, ślubu, pogrzebu czy obrzezania. Najważniejszy był dom modlitwy. Opiekował się nim Szmul Ekstien. Ten sam człowiek kupował też woły od rolników, a potem sprzedawał okolicznym rzeźnikom.
Dom modlitwy wewnątrz został podzielony na dwie części - właściwą synagogę i tak zwany babiniec, miejsce, z którego kobiety przysłuchiwały się modlitwom.

Reklama

Polichromie u krawca

Budynek stanął w połowie XIX w., ale dopiero w 1934 r. jego ściany zostały ozdobione malowidłami. Polichromie zachowały się we właściwej synagodze, zamienionej później na zakład krawiecki. Nie znamy autora tych przedstawień, ale niewątpliwie są one dziś największą wartością tego obiektu.
Dawny babiniec został zamieniony na garaż, w ścianach wykuto otwory, a malowidła uległy zniszczeniu. Natomiast u krawca ściany pomalowano i dzięki temu malowidła pod farbą zakonserwowały się. W ostatnim czasie, kiedy budynek nabyła Fundacja Gęsia, malowidła odsłonięto. Przedstawiają różne sceny biblijne, Żydów przed ścianą płaczu, grób Racheli, a także motywy zodiakalne. Odkryto także hebrajską inskrypcję fundatorów, którymi byli synowie Dawida Grinsteina.
W piwnicach budynku zostały niedawno odkryte urządzenia mykwy (hebr. wodozbiór), czyli rytualnej łaźni. W mykwie należało na przykład zanurzyć sztućce kupione u gojów, zanim się je użyło po raz pierwszy. Mężczyźni kąpali się w niej przed postem w Jom Kipur, natomiast mężatki korzystały z niej po menstruacji. To, co kobieta zobaczyła po wyjściu z kąpieli, mogło odbić się na dziecku poczętym tej nocy. Na przykład napotkanie osła groziło głupotą dziecka. W takim wypadku można było wrócić do mykwy. Za to dobrze było zobaczyć konia albo uczonego męża. Wtedy dziecko powinno radować się Torą. Zdarzało się, że kobiety wyprowadzano z zawiązanymi oczami, by oczyma wyobraźni widziały kogoś pobożnego. W Talmudzie można znaleźć opowieść o urodziwym rabi Jochananie, który miał zwyczaj siadania przed mykwą. Chciał w ten sposób zapewnić kąpiącym się piękne potomstwo. Na uwagi odpowiadał, że nie dręczą go grzeszne myśli, bo widzi te kobiety jako białe łabędzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsza bóżnica

Naprzeciw bazaru jest wylot ulicy ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Loretanek i społecznika pracującego na Pradze od 1920 r. Dawniej ulica nazywała się Brukowa. Zyskała na znaczeniu w okresie wojen napoleońskich. Powstał wtedy most pływający, który łączył ją z Bednarską po drugiej stronie Wisły. W latach siedemdziesiątych XIX w., po wybudowaniu pierwszej stałej przeprawy - mostu Kierbedzia, zmieniono Brukową na Szeroką. Niedługo potem władze carskie przemianowały Szeroką na Moskiewską i Petersburską.
Przy obecnej ul. ks. Kłopotowskiego, w drewnianym domu Berka Szmula, mieściła się pierwsza praska bóżnica. U zbiegu tej ulicy pobliskiej Jagiellońskiej już w połowie XIX w. utworzył się prężny ośrodek społeczności żydowskiej, wybudowano tu synagogę.
Po powstaniu listopadowym wielu Żydów z odległych rejonów cesarstwa rosyjskiego osiedliło się właśnie na Pradze. Oni zapoczątkowali bogate rody Bergsonów, Feigenbaumów, Dancygierów. Gmina nie była jeszcze wtedy na tyle zamożna, by wynająć wziętego architekta do budowy domu modlitwy. Zamówiono projekt u miejskiego budowniczego, Józefa Lessela, autora pobliskiej wieży straży pożarnej. Punkt obserwacyjny znajdował się na miejscu obecnego kina "Praha". Wieża służyła strażakom przez kilkadziesiąt lat, dopóki nie przenieśli się do nowej siedziby.
Dom modlitwy zbudowano w stylu klasycyzującym, miał kształt rotundy. Była to oryginalna budowla, w Europie powstało tylko pięć podobnych. Synagoga przetrwała dwie wojny światowe, chociaż podczas tej drugiej została częściowo spalona. Rozebrano ją w latach pięćdziesiątych XX w., a na tym miejscu urządzono plac zabaw dla dzieci. Do dziś pozostało niewielkie wzniesienie w miejscu, gdzie stał budynek. Zachowało się za to oryginalne ogrodzenie i brama wejściowa.

Pałac dla sierot

Na tej samej działce, wzdłuż ul. Jagiellońskiej, również przed I wojną światową, wybudowano ogromny kompleks dydaktyczno-charytatywny. Gmach zaprojektował Henryk Sztifelman, znany architekt warszawski, który wcześniej zbudował podobny dom dla Janusza Korczaka. Choć budynek wzniesiono w tym samym czasie, co synagogę, style tych budowli bardzo się różnią. Zespół ochronek dla sierot nawiązywał do baroku polskiego, a także późnorenesansowych spichlerzy w Kazimierzu Dolnym. Do dziś możemy podziwiać bogate zwieńczenia i ornamenty zoomorficzne. Obiekt oddano kilka dni przed wybuchem I wojny światowej, ale tablica z pewnością została murowana kilka lat później. Świadczy o tym datowanie: "w roku Wielkiej Wojny".
Już we wrześniu 1939 r. przeniesiono tutaj szpital Świętego Ducha. W czasie okupacji Niemcy prowadzili tu biura, natomiast po wojnie stworzono teatr dla dzieci "Baj". Przed wejściem można zobaczyć tablicę z napisem: "Gmach Wychowawczy Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona". Patron przytułku był zamożnym kupcem i czynnym działaczem społecznym. Cała rodzina była znana ze swej działalności charytatywnej. Jak cytuje Jerzy Kasprzycki w Korzeniach miasta w tomie poświęconym Pradze, Bergson "wymarzył sobie pałac dla sierot".
Warto w jakieś słoneczne niedzielne popołudnie wybrać się na prywatne odkrywanie tajemnic Targowej, ks. Kłopotowskiego i innych praskich ulic. Być może okaże się, że trafimy w miejsca, gdzie chadzaliśmy jako dzieci, pamiętamy budynki, po których zostało tylko wspomnienie. Może odkryjemy coś, czego istnienia nawet nie podejrzewaliśmy. Dawna, magiczna Praga czeka.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kobieta

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Artur Ważny, sosnowiecki biskup diecezjalny. W homilii zachęcał do przyjaźni z Duchem Świętym, by tak jak w życiu Maryi, stawał się On reżyserem i naszego życia, tym, który chce nas prowadzić, pokazać pomysł Boga na nasze życie. A jedną z wielu Jego ról jest odszukiwanie i odnajdowanie nas dla Boga, co szczególnie ukazuje Jezus w przypowieściach o odnalezionym synu marnotrawnym, odnalezionej owcy i odnalezionej drachmie. Bp Ważny przypomniał, że w kobiecie, która szukała i odnalazła zgubioną drachmę, Ojcowie Kościoła widzieli właśnie Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w ramach Roku Melchiora Teschnera

2024-05-20 13:14

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

Łysiny

Tylewice

Melchior Teschner

Krystyna Pruchniewska

Zakończenie renowacji organów w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tylewicach zakończono koncertem organowym.

W niedzielę 19 maja 2024 wierni w kościele filialnym w Tylewicach, należącym do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Łysinach koło Wschowy, mieli okazję wysłuchać koncertu przygotowanego w ramach Roku Melchiora Teschnera. W tym roku przypada jego 440. rocznica urodzin. Był wschowskim kompozytorem, pastorem i kaznodzieją. Urodził się 29 kwietnia 1584 we Wschowie, a zmarł 1 grudnia 1635 w Przyczynie Górnej. Przez pięć lat był kantorem w kościele protestanckim „Żłóbka Chrystusa” (Kripplein Christi) we Wschowie. Pełnił posługę pastora ewangelickiego w świątyni w Przyczynie Górnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję